10 naj Forbesovih intervjujev leta z uspešnimi, bogatimi in vplivnimi Slovenkami in Slovenci

Ljudje Forbes Slovenija 31. decembra, 2024 19.00
featured image

Pogovarjali smo se z ministri, bogataši, direktorji, ekonomistom, oblikovalko, znanstvenikom.

31. decembra, 2024 19.00

1. Najbogatejši Slovenec za Forbes Slovenija: Mene nikoli nihče ne pokliče

Igor Lah v prvem intervjuju po letu 2009 za Forbes Slovenija spregovoril o pretekli poslovni poti, davkih, odprtih frontah z državo in prenosu premoženja na potomce. Ko smo se z njim pogovarjali v začetku leta, je bil prvi na Managerjevi lestvici najbogatejših Slovencev, zdaj je šesti.

2. Minister Boštjančič: Ne bežimo od davka na nepremičnine, bo v drugem paketu

Finančni minister Klemen Boštjančič je v pogovoru napovedal tudi nepremičninski davek, tik pred prazniki je vlada potrdila izhodišča za davek na stanovanjske nepremičnine.

3. Direktorica pri tridesetih: 200 zaposlenih, 10 podjetij, 8 držav

V intervjuju z Majo Brelih Lotrič o prevzemu krmila družinskega podjetja, v katerem Rimac testira svoje materiale, ki je referenčni dobavitelj Novartisu in Sandozu in v katerem so preizkušali razsvetljavo za znameniti Pelješki most.

4. Slovenec s skoraj 300 milijoni evrov premoženja o tem, kam vlaga

Boštjan Bandelj pravi, da se zeleni prehod bliža točki preloma. Na novo podjetje je prenesel 100 milijonov evrov kapitala s svojega Belektrona, za Forbes Slovenija pa pojasnil, kam vse vlaga in zakaj.

5. Matjaž Han: Kitajska se mi zdi ravno pravšnja za slovensko avtoindustrijo

Gospodarski minister Matjaž Han o odpuščanjih v avtomobilski industriji, carinski vojni med ZDA, EU in Kitajsko, obisku v azijski velesili, stanju v slovenskem gospodarstvu, pešanju evropske konkurenčnosti ter nemški politični in ekonomski krizi.

6. Mojmir Mrak: Nov test za vlado bo pokojninska reforma, delati bi morali dlje

Profesor na Ekonomski fakulteti v Ljubljani dr. Mojmir Mrak komentira delovanje vlade, javnofinančne izzive, poudari zablode in analizira prelomne premike v svetovni ureditvi, ki bo po njegovem čez deset let zelo drugačna.

7. Bolj kot davki je v Sloveniji težava birokracija, denimo evidenca delovnega časa

Z direktorico Danfossa Trata Saško Rihtaršič o izgubi pomembnega ruskega trga, priložnostih zelenega prehoda, izzivih njegove izvedbe na primeru Danfossa, pa tudi o poslovnem okolju v Sloveniji.

8. Petrol razkril sestavo cene bencina in dizla. Bi jo tudi za izdelke na svojih policah?

S predsednikom uprave Petrola Sašom Bergerjem o vladni regulaciji marž naftnih trgovcev, za katero je napovedal, da bo še zaostrila negativne učinke regulacije cen na poslovanje. Odzval se je tudi na takrat svežo novico o napačnem obračunavanju plač zaposlenim v Petrolu.

9. Ljubljančanka je za šolnino prodala avto, zdaj ima njene kreacije tudi Rihanna

Slovenska oblikovalka Lara Bohinc je sredi devetdesetih let odšla študirat v London, kjer živi in dela še danes. Najbolj znana je po unikatnem nakitu, ukvarja pa se tudi z oblikovanjem pohištva in skulptur za zunanje površine. Njen nakit so nosile svetovno znane osebnosti.

10. Slovenec, ki je prepričal Google in prišel v svetovni elitni laboratorij

Dr. Žiga Avsec o tem, kaj raziskuje, zakaj je to pomembno in kako je delati v enem najnaprednejših tehnoloških središč na svetu Google DeepMindu.