ZDA bodo glavnemu tekmecu Appla iz Azije namenile več milijard dolarjev podpore

Južnokorejski tehnološki velikan bo dobil 6,4 milijarde dolarjev podpore ZDA za širitev tovarne čipov v Teksasu.
Subvencija administracije Joeja Bidna Samsungu je del širših prizadevanj Washingtona za vrnitev najsodobnejše proizvodnje polprevodnikov v ZDA.
Največje svetovno gospodarstvo namreč ne bi rado zaostalo v tekmi za razvoj čipov, ki poganjajo sisteme umetne inteligence, poročanje nemške tiskovne agencije dpa povzema STA.
S subvencijo bosta podprta dva obrata za proizvodnjo čipov in raziskovalni center, je za Reuters povedala ministrica za trgovino Gina Raimondo.
“Te naložbe bodo ZDA omogočile, da ponovno prevzamejo vodilno vlogo v svetu, ne le na področju oblikovanja polprevodnikov, kjer smo zdaj vodilni, temveč tudi na področju proizvodnje,” je dejala Raimondo.
Namen ameriških naložb v proizvodnjo čipov je zmanjšati odvisnost od Kitajske in Tajvana.
Do konca desetletja bodo vložili 45 milijard dolarjev
Samsung naj bi do konca desetletja vložil približno 45 milijard dolarjev v gradnjo in širitev svojih obratov v Teksasu. Južnokorejski tehnološki velikan sicer tovarno gradi od leta 2022, v njej pa načrtuje proizvodnjo dvonanometrskih čipov.
Takšno tehnologijo je trenutno po navedbah dpa mogoče najti izključno v Aziji, predvsem v Tajvanu pri tamkajšnjem tehnološkem velikanu Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), povzema STA.
Zaradi geopolitičnih napetosti v povezavi s Tajvanom Zahod skrbi dobava visokotehnoloških čipov za pametne telefone in druge naprave.
Biden je avgusta 2022 podpisal zakon o čipih, ki zagotavlja 39 milijard dolarjev nepovratnih sredstev za spodbujanje proizvajalcev h gradnji obratov v ZDA. Ameriški proizvajalec čipov Intel je prejel 8,5 milijarde dolarjev, TSMC pa 6,6 milijarde dolarjev.