Kitajska izpolnjuje vizijo: nastaja “veliki sklad” za čipe

Tehnologija Forbes Slovenija 27. maja, 2024 17.43 > 27. maja, 2024 17.44
featured image

Kitajska je ustanovila še tretji državni investicijski sklad za spodbujanje svoje polprevodniške industrije. Njegov osnovni kapital znaša 43,7 milijarde evrov.

27. maja, 2024 17.43 > 27. maja, 2024 17.44

Azijska velesila v domači sektor polprevodnikov vlaga več sto milijard juanov. Investicije sledijo prizadevanjem predsednika Ši DŽinpinga za doseganje samozadostnosti Kitajske na tem področju.

Njegove namere so postale še pomembnejše, potem ko so ZDA v zadnjih letih uvedle vrsto ukrepov za nadzor izvoza svoje napredne tehnologije. Američani se namreč bojijo, da bi Peking z naprednimi čipi povečal svoje vojaške zmogljivosti in tehnološko prevladal.

Reutersa poroča, da je Kitajska zdaj ustanovila že tretji državni investicijski sklad za spodbujanje polprevodniške industrije. Njegov osnovni kapital znaša 344 milijard juanov (43,7 milijarde evrov). Gre za tretji del kitajskega investicijskega sklada za industrijo integriranih vezij, ki je bil uradno ustanovljena 24. maja.

Največji sklad za čipe do zdaj

To je zadnji od treh skladov, ki bo obenem tudi največji med trojico. Zato se ga je prijelo ime “veliki sklad”.

Njegov največji delničar je s 17-odstotnim deležem in vplačanim kapitalom v višini 60 milijard juanov (dobrih 7,6 milijarde evrov) kitajsko ministrstvo za finance. Na drugem mestu je China Development Bank Capital, ki ima 10,5-odstotni lastniški delež.

Kot navaja Reuters je na seznamu vlagateljev še sedemnajst drugih subjektov, med njimi pet večjih kitajskih bank: Industrial and Commercial Bank of China, China Construction Bank, Agricultural Bank of China, Bank of China in Bank of Communications. Vsaka prispeva približno šest odstotkov celotnega kapitala sklada.

Prvi del državnega sklada je bil ustanovljena že leta 2014. Njegov osnovni kapital je znašal 138,7 milijarde juanov (17,6 milijarde evrov). Drugi del je sledil leta 2019 z 204 milijardami juanov oziroma 26 milijardami evrov osnovnega kapitala.

Delavci v proizvodnji čipov na Kitajskem
Prvi del državnega sklada je bila ustanovljen že leta 2014, drugi leta 2019. Zdaj je na vrsti še tretji. (Foto: PROFIMEDIA)

Kam se bo osredotočal

Tretji del sklada med drugim financira dva največja kitajska izdelovalca čipov – Semiconductor Manufacturing International in Hua Hong Semiconductor. Denar so namenili tudi podjetju Yangtze Memory Technologies, ki proizvaja pomnilnike flash, ter številnim manjšim podjetjem in skladom.

Kot je že septembra lani poročal Reuters, je eno glavnih področij, na katera se bo sklad osredotočil v tretji fazi, oprema za proizvodnjo čipov.

Slovenska ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh je ravno podpisala sporazum s skupnim evropskim podjetjem za čipe Chips Joint Undertaking (JU), ki je glavni izvajalec pobude Čipi za Evropo. Podjetje je decembra lani ustanovila Evropska komisija, da bi krepila evropskega polprevodniškega ekosistema. Chips JU naj bi do leta 2030 upravljal proračun v obsegu skoraj 11 milijard evrov.