Nemški kemični velikan se po obtožbah umika iz sporne kitajske regije
BASF bo prodal deleže v dveh partnerskih podjetjih v kitajski regiji Šindžjang, ker naj bi sodelovali pri kratenju človekovih pravic Ujgurov.
Nemški kemični velikan BASF načrtuje prodajo lastniških deležev v podjetjih BASF Markor Chemical Manufacturing in Markor Meiou Chemical. Ti sta registrirani v mestu Korla v kitajski regiji Šindžjang, kjer naj bi kitajske oblasti sistematično kratile človekove pravice lokalne ujgurske skupnosti, piše Wall Street Journal.
Pri teh kršitvah naj bi aktivno sodelovali tudi partnerski podjetji BASF-a, kot sta poročala nemška Der Spiegel in ZDF. Glede na poročila naj bi zaposleni v enem od partnerskih podjetij obiskovali ujgurske družine in zbrali informacije, ki so jih nato posredovali kitajskim oblastem.
BASF je v petek sporočil, da nima indicev, da bi bili zaposleni v skupnih podjetjih vpleteni v domnevna kratenja človekovih pravic. “Kljub temu nedavno objavljena poročila v zvezi s partnerskim podjetjem vsebujejo resne obtožbe. Te kažejo na dejavnosti, ki niso v skladu z vrednotami BASF,” so zapisali.
Sporočili so tudi, da se obtožbe nanašajo na njegovega partnerja Xinjiang Markor Chemical Industry, v katerem BASF nima deleža, še piše WSJ.
Pozivi k umiku
Zaradi poročil so odločevalci več držav v pismu BASF pozvali, naj se umakne iz regije. Pismo glavnemu izvršnemu direktorju BASF Martinu Brudermüllerju je podpisalo 30 poslancev v Evropi, Novi Zelandiji in Kanadi.
Severozahodno kitajsko regijo Šindžjang že dolgo spremljajo aktivisti za človekove pravice in mednarodna skupnost. Ti kitajsko vlado obtožujejo, da sili Ujgure in druge muslimanske manjšine v regiji v delovna taborišča.
BASF je sporočil še, da bo njegova prisotnost na Kitajskem, tretjem največjem trgu za podjetje, ostala nespremenjena, piše Bloomberg.