Največji stanovanjski projekt pri nas: sodelujejo Egipčani, ni v Ljubljani

Nepremičnine Marko Rabuza 19. maja, 2024 07.50
featured image

V Kranju gradijo 263 stanovanj, kar je trenutno največja stanovanjska gradnja v državi.

19. maja, 2024 07.50

V zadnjem mesecu je bilo veliko pozornosti na nepremičninskem področju usmerjene v javni in občinske stanovanjske sklade ter njihovo dinamiko gradnje stanovanj. Predvsem o rešitvah in dodatnih kanalih, kako zagotoviti denar za uresničitev vladnih obljub o 2.000 javnih najemnih stanovanj letno.

Koliko stanovanj gradijo večji občinski stanovanjski skladi po državi, smo pisali pred meseci, tokrat pa smo pogledali, kje je trenutno največje stanovanjsko gradbišče v Sloveniji.

Čeprav bi mnogi brez veliko razmišljanja izstrelili Ljubljana, kjer je sicer res kar nekaj odprtih projektov (novih 170 stanovanj na Jurčkovi, več projektov ob Parmovi), je največje aktivno gradbišče v Kranju.

Med Čirčami in Planino ter neposredno ob nakupovalnem centru Supernova od konca lanskega leta poteka gradnja stanovanjske soseske Kranjska iskrica, kjer je v prvi fazi predvidenih 263 stanovanj in 387 garažnih mest, v drugi fazi pa še 133 stanovanj.

Prva soseska po letu 2008

Gre za prvo novo stanovanjsko sosesko v Kranju po letu 2008, ko je bilo urejeno naselje Planina jug. Pri projektu so sodelovali s kranjsko občino in skupaj objavili arhitekturni natečaj. Ob začetku gradnje so sporočili, da bo s sosesko “urejeno degradirano območje v jugovzhodnem delu mesta, ki je bilo prepoznano kot kakovostna lokacija za stanovanjsko gradnjo”.

Gradnja poteka na nekdanjem zemljišču Gorenjskih mlekarn in ima 27.000 kvadratnih metrov površine. Za zdaj gradijo pet različno velikih blokov, ki bodo imeli štiri nadstropja in mansardo. Cene stanovanj, načrtujejo od garsonjer do štirisobnih stanovanj, se v povprečju gibljejo okoli 3.500 evrov za kvadratni meter.

Po pregledu spletne strani projekta ima največje stanovanje 107 kvadratnih metrov uporabne površine in 96 kvadratnih metrov terase.

Predaja stanovanj kupcem je predvidena prihodnje leto, v naselju pa so predvideni tudi poslovni prostori in trgovina.

Kranjska iskrica
V soseski Kranjska iskrica je načrtovanih skupno 400 stanovanj, od tega v prvi fazi 263 (Foto: Kranjska iskrica)

Zraven tudi javnosti neznani ljubljanski poslovnež

Investitor soseske je družba Emeco nepremičnine, kjer ima 60-odstotni delež luksemburška družba Elsewedy Capital International, za katero stojijo egiptovski lastniki Iskraemeca.

Preostalih 40 odstotkov je v lasti Iskre Impuls, ki velja za osrednje podjetje ljubljanskega poslovneža Anteja Bračića. Gre za širši javnosti neznanega poslovneža, ki ima dobre povezave s skorajšnjim novim lastnikom Mercatorja Pavaom Vujnovcem in sodeluje še v nekaterih drugih velikih gradbenih projektih.

Najdemo ga pri ljubljanskih nepremičninskih projektih Belle vie Tivoli, Koseško okno in Masarykova rezidenca, kupil pa je tudi več Mercatorjevih trgovin.

Konec lanskega decembra je v pogovoru za Forbes Slovenija na vprašanje, od kod črpa kapital za tako obsežne projekte in širitev, odgovoril: “Nekaj desetletij vodim skupino podjetij Iskra Impuls, GP Sistemi (nekdanji Gorenje Projekt, op. a.), Iskraemeco Zagreb, K.Tivoli, Tosidos in več projektnih podjetij. Ustvarjenega nismo izplačevali lastnikom, temveč vlagali v nove ideje in projekte.”

Dodal je, da so prejšnjo krizo pričakali nezadolženi in z nekaj prostimi sredstvi.

Eden od dveh direktorjev Emeco nepremičnine Oktavijan Aram je za Finance ocenil, da bo projekt vreden med 60 in 70 milijoni evrov, za prvo fazo projekta pa so pri NLB in Gorenjski banki najeli 40 milijonov evrov posojila za obdobje štirih let.

Gradnjo načrtovali že pred krizo

Gradnja stanovanj na nekdanjem območju Gorenjskih mlekarn je bila v načrtu že več kot desetletje, vendar se je po propadu podjetja ABCFIN, ki ga je obvladoval Branko Drobnak, ustavila za 16 let.

Načrtovali so sosesko Kozolec s 400 stanovanji, leta 2011 so pridobili tudi gradbeno dovoljenje, nato pa jih je ustavila finančna kriza. Zemljišče je po več neuspešnih dražbah končalo v rokah Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) oziroma zdajšnjem Slovenskem državnem holdingu (SDH). Konec leta 2019 je zemljišče Bračić kupil za 2,8 milijona evrov, so poročale Finance.

Do lanskega začetka gradnje je bila parcela ograjena z gradbenimi tablami in močno zaraščena.