Han: Članstvo v Esi smo si prislužili z inovativnostjo in sposobnostjo

Tehnologija Kaja Stepančič 10. januarja, 2025 17.21
featured image

Slovenija je s 1. januarjem postala 23. polnopravna članica Evropske vesoljske agencije. To slovenskemu vesoljskemu sektorju odpira nova vrata, so se strinjali na današnjem vrhu.

10. januarja, 2025 17.21

Ob vstopu Slovenije v polnopravno članstvo Evropske vesoljske agencije (ESA) je danes v Rimskih toplicah potekal vrh Slovenija-ESA, ki so se ga udeležili močna delegacija ESE, predstavniki več držav članic in predstavniki podjetij, razvojnih inštitutov in univerz, aktivnih v slovenskem vesoljskem sektorju.

Polnopravno članstvo odpira nove priložnosti slovenskemu vesoljskemu sektorju, ki ga sestavlja več kot 40 slovenskih podjetij, razvojni inštituti in tri slovenske univerze, med katerimi so tudi Balmar, Dewesoft, Inštitut Jožef Stefan, Synergise in Skylabs.

V vesolju trije slovenski sateliti, gradili tudi novo evropsko raketo

Slovenska podjetja so se izkazala predvsem na področju opazovanja Zemlje, razvoja inovativnih tehnologij in novih materialov. Trenutno so v vesolju trije slovenski sateliti, v Planici je vzpostavljen eden od raziskovalnih centrov Evropske vesoljske agencije, slovensko podjetje pa je sodelovalo tudi pri izgradnji nove evropske rakete Arianne 6, so na gospodarskem ministrstvu navedli v sporočilu za javnost.

“Slovenski vesoljski sektor se je v programih Evropske vesoljske agencije izjemno izkazal. Njegova inovativnost in sposobnost sta bila ključna kriterija in tudi razloga za vstop v polnopravno članstvo ESE,” je na dogodku povedal minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han.

“Slovenska podjetja so se dokazala na mnogih področjih – pri razvoju satelitskih sistemov, telekomunikacijskih tehnologijah, aplikacijah za opazovanje zemlje, pri uporabi podatkov, pri razvoju novih materialov ter pri robotskih in človeških raziskavah,” je dodal.

Generalni direktor Ese dr. Josef Aschbacher pa je ob slovenskem vstopu dejal: “Slovenija prinaša Esi izjemne zmožnosti, predvsem kompetence na področju treninga mednarodnih astronavtov, pri napredku umetne inteligence in uporabi vesoljskih podatkov, še posebej pa s prebojnimi dosežki slovenskih mikrosatelitov.”

Sodelovanje pri dveh novih programih

Članstvo bo Sloveniji odprlo nova vrata v programe, pri katerih doslej nismo mogli sodelovati, je pojasnila Tanja Permozer, vodja Slovenske vesoljske pisarne: “Gre za dva programa, in sicer temeljni tehnološki raziskovalni program ter znanstveni program. Možnost za sodelovanje v teh programih kaže na zrelost slovenskega vesoljskega sektorja.”

Slovenija z Eso sodeluje od leta 2009, ko je podpisala Sporazum za evropske sodelujoče države. Leta 2016 je sodelovanje nadgradila s podpisom pridružitvenega sporazuma. Leta 2020 je podpisala še okrepljeni pridružitveni sporazum, po njegovem izteku pa 1. januarja letos pridobila polnopravno članstvo. S tem je postala 23. država s polnopravnim članstvom.

“V zadnjih skoraj 15 letih (od podpisa listine PECS leta 2010) smo s slovenskimi subjekti podpisali 165 pogodb in v Sloveniji porabili več kot 54 milijonov evrov,” je dejal Karol Brzostowski, svetovalec za slovenska podjetja v Esi.