Kateremu od staršev se bolj splača uveljavljati davčno olajšavo za otroka
Rok za oddajo vloge je 5. oziroma 20. februar.
Vsi, ki nameravate uveljavljati davčno olajšavo za vzdrževane družinske člane, morate do 5. februarja oddati vlogo na Finančno upravo RS (Furs). Če jo boste oddali prek eDavkov, lahko to storite do 20. februarja. Na mobilni aplikaciji eDavki in na spletnem portalu eDavki je na voljo tudi predizpolnjena vloga z lanskimi podatki oziroma s podatki iz zadnje oddane vloge.
Kdo od staršev naj uveljavi olajšavo
Načeloma velja, da se olajšavo bolj splača uveljavljati tistemu od staršev, ki ima višjo plačo in sodi v višji dohodninski razred, da si s tem zniža davčno osnovo. Izračun je odvisen tudi od tega, za koliko otrok starši uveljavljajo olajšavo, ki jo je mogoče tudi razdeliti po mesecih. V tem primeru na Fursu opozarjajo, naj si starši čas uveljavljanja razdelijo tako, da njihova vsota ne preseže 12 (različnih) mesecev (denimo vsak po šest mesecev).
Za lažje preračunavanje in optimiziranje davčne obveznosti si lahko pomagate s programom za testni izračun dohodnine, objavljenem na portalu eDavki (na tej strani kliknite na povezavo Napoved za odmero dohodnine 2024).
Če se starši ne morejo sporazumeti, kdo bo uveljavljal olajšavo za istega vzdrževanega družinskega člana (denimo ločeni starši), se prizna vsakemu sorazmerni del olajšave oziroma vsakemu polovica za skupni čas uveljavljanja.
Olajšavo je sicer mogoče uveljavljati tudi med letom oziroma na mesečni ravni. Če se odločite za to, morate svojemu delodajalcu dostaviti izpolnjen obrazec “Obvestilo o uveljavljanju olajšave za vzdrževane družinske člane pri izračunu akontacije dohodnine”. Tudi za to je rok 5. februar. V tem primeru boste prejemali višjo mesečno neto plačo, kot bi jo sicer.
Letna olajšava za prvega vzdrževanega otroka znaša 2.698 evrov, za drugega 2.933 evrov.
Kdo je lahko vzdrževani družinski član
Vzdrževani družinski člani so lahko brez omejitev otroci do 18. leta starosti. Vsi ostali, denimo starejši otroci od 18 let, zakonski partnerji in starši zavezanca pa morajo izpolnjevati posebne pogoje, ki so predstavljeni v pojasnilu o oznakah sorodstvenega razmerja.
Kakšne bodo posledice, če olajšave ne boste uveljavljali
Če olajšave ne boste uveljavljali niti na mesečni niti na letni ravni, boste prejeli informativni izračun dohodnine (IID), v katerem olajšava ne bo upoštevana, sporočajo s Fursa. Zaradi tega boste imeli v svojem IID večje doplačilo oziroma manjše vračilo dohodnine kot sicer.
Če boste posebno olajšavo želeli uveljavljati, boste morali podati ugovor zoper IID. V ugovoru se olajšava še da uveljavljati, vendar zavezanec morebitno vračilo dohodnine prejme pozneje, kot bi sicer.