Kako si na hitro izračunate, ali se je vaš letni strošek omrežnine zvišal

Novice Andreja Lončar 9. januarja, 2025 14.53
featured image

Pri primerjavi starega in novega sistema je pomembno, da upoštevamo letne podatke.

9. januarja, 2025 14.53

Zadnje tedne spremljamo burno razpravo med političnim vrhom in agencijo za energijo o novem omrežninskem sistemu.

Ta je bil sicer uveden oktobra, prve položnice smo prejeli novembra, a javna razprava se je razgrela s prejemom decembrskih položnic. Kot pravi vir z ministrstva, so sredi decembra začeli prejemati “račune, pritožbe, pospremljene tudi z žaljivkami”. Prejeli naj bi več kot sto odzivov odjemalcev. V Sloveniji je sicer 900 tisoč gospodinjskih odjemalcev in 110 tisoč poslovnih odjemalcev.

Člani vodstva agencije v izjavah za javnost zadnje tedne odgovarjajo, da je za večino odjemalcev novi sistem ugodnejši, vsaka reforma pa da je za nekoga boljša, za nekoga slabša. Kot smo pisali, so na slabšem veliki industrijski porabniki in lastniki sončnih elektrarn.

Spomnimo, da je minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer pred letom dni sam postregel s podatkom, da bo račun za elektriko za 800 od 900 tisoč merilnih mest, kolikor jih je v slovenskih gospodinjstvih, nižji kot do zdaj.

Ste na boljšem ali slabšem?

Pri primerjavi starega in novega sistema je pomembno, da upoštevamo letne podatke. V starem sistemu je bil namreč strošek omrežnine vsak mesec približno enak, z novim pa sta bili uvedeni nižja in višja sezona. Tako je za večino odjemalcev med novembrom in februarjem znesek na položnici višji kot prej, v ostalih mesecih pa nižji.

Okviren izračun, kakšen je vaš letni strošek za omrežnino, lahko torej naredite tako, da:

  • znesek na položnici za oktober, ki ste jo prejeli novembra, pomnožite z osem (za osem mesecev nižje sezone),
  • znesek na novembrski položnici, ki ste jo prejeli decembra, pomnožite s štiri (za štiri mesece višje sezone)
  • oba zneska seštejete in ju primerjate z 12-kratnikom zneska na položnici za september, ki ste jo prejeli oktobra; oktobra je namreč začel veljati novi omrežninski sistem

Primer: gospodinjski odjemalec je po starem sistemu plačeval okoli 18 evrov omrežnine brez DDV mesečno, kar pomeni 216 evrov letno.

Za oktober je plačal 10 evrov brez DDV, za november pa 29 evrov. Za celotno nižjo sezono bo torej okvirno plačal 80 evrov, za celotno višjo sezono pa 116 evrov, za celo leto skupaj 196 evrov. Odjemalec bo torej na letni ravni plačeval približno enak znesek kot prej, morda malo manj. Pri tem še enkrat opozorimo, da gre za približen izračun, saj zneski omrežnine mesečno variirajo.