Evropska komisija “pozorno spremlja” dogajanje v zvezi z omrežnino

Novice Andreja Lončar 9. januarja, 2025 08.39
featured image

Medtem ko vlada v želji po razveljavitvi novega omrežninskega sistema stopnjuje pritisk na Agencijo za energijo, evropski regulator podpira novo metodologijo. Kaj pa meni o potezah vlade Roberta Goloba?

9. januarja, 2025 08.39

Potem ko je vladni poziv agenciji za energijo, naj razveljavi oktobra uveljavljeni sistem obračuna omrežnin, naletel na gluha ušesa, ekipa Roberta Goloba išče druge načine, kako bi posegla v delovanje sicer neodvisnega regulatorja. 

Danes ob 9. uri je sklicana novinarska konferenca ministra za okolje, podnebje in energijo Bojana Kumra ter šefa Elesa Aleksandra Mervarja, na kateri naj bi ministrstvo pojasnilo, zakaj nova metodologija “ni skladna z državnimi strategijami in nekaterimi evropskimi direktivami, ki urejajo spodbujanje zelenega prehoda”. 

Pop TV je poročal, da naj bi Kumer in Mervar predstavila tudi nekakšen načrt za rešitev spora med politiko in agencijo. Eles je že včeraj na spletni strani objavil predlog poenostavitev sistema, ki ohranja nov sistem, z nekaj popravki pa naslavlja tudi vladne kritike. Pri tem poudarimo, da agencija vsaj javno ves čas zagotavlja, da popravkom sistema ne nasprotuje, da pa teh ne more uvesti na vrat na nos, kot zdaj želi politika. Ne nazadnje je agencije že napovedala, da bo do konca višje sezone razmislila o ukrepih, ki bi zmanjšali razlike med visoko in nizko sezono.

Nekateri menijo, da so v ozadju vladnih potez interesne skupine, ki so s prenovo omrežninskega sistema na slabšem, predvsem del industrije ter lastniki sončnih elektrarn. Na Kumrovem ministrstvu pa odgovarjajo, da vladna odločitev “temelji na strokovnih in ne političnih argumentih”.

Evropski regulator podprl nov sistem

V vodstvu agencije – njena direktorica je Duška Godina, medtem ko svetu agencije predseduje Franc Žlahtič – dejanja vlade razumejo kot politični pritisk, zato so o dogajanju že pred časom obvestili evropsko Agencijo za sodelovanje energetskih regulatorjev (Acer) s sedežem v Ljubljani. Pred dnevi pa so po poročanju Dnevnika pisali še Evropski komisiji.

Na agenciji Acer so za Forbes Slovenija potrdili, da so bili o razvoju dogodkov v zvezi z reformo slovenskega omrežninskega režima obveščeni z dopisom, datiranim na 15. november. V tem dopisu je agencija evropskega regulatorja zaprosila za strokovno mnenje o reformi, ki ga je kasneje pripela odgovoru odboru Državnega zbora za infrastrukturo, ko jo je ta pozval k spremembam sistema. Odgovor poslancem, vključno z dopisom Acerja, smo v začetku decembra v celoti objavili na tej povezavi.

Acer je v mnenju podprl reformo, rekoč da slovenska metodologija sledi podobnim načelom, kot so določena v smernicah Acer, med drugim večtarifni sistem (angleško time-of-use signals) in večji pomen omrežnine za moč.

“Varovanje neodvisnosti regulatorja je naloga Evropske komisije”

Na vprašanje, kakšno je stališče Acer glede političnega vmešavanja v odločitve agencije v Sloveniji, so nam na evropski agenciji odgovorili, da je v Evropi uveljavljeno načelo, da nacionalni energetski regulativni organi delujejo neodvisno od katerega koli političnega organa ali druge interesne skupine. “To zagotavlja nepristranskost regulativnih odločitev,” pravijo.

Dodajajo, da so na decembrskem sestanku odbora regulatorjev agencije Acer predstavniki evropskih agencij in Evropske komisije razpravljali  o tem, da “je v skladu s pravili EU oblikovanje omrežnih tarif v pristojnosti nacionalnih energetskih regulativnih organov”. Ti morajo omrežne tarife oblikovati v skladu z nekaterimi načeli. Eno od teh je, kot navaja Acer, da tarifne postavke odražajo stroške (angleško cost-reflectivity). Kot izhaja iz pojasnil na spletni strani agencije za energijo, to pomeni, da morajo tarifne postavke odražati stroške, ki jih odjemalec povzroča sistemu. Te postavke morajo odjemalcu dajati ustrezne spodbude, da se preprečijo nepotrebni stroški naložb. 

Za konec Acer pojasni, da je varovanje neodvisnosti regulatorja naloga Evropske komisije kot varuhinje pogodb in zakonodaje EU. “Kot razumemo, Evropska komisija pozorno spremlja slovensko reformo,” sklene Acer. Kot že omenjeno, je tudi vodstvo agencije za energijo nedavno pisalo komisiji. Pri Kumru pa trdijo, da do zdaj niso prejeli kakšnega (formalnega ali neformalnega) komentarja s strani Acer ali komisije.

Kaj bi komisija lahko naredila, ni jasno. Verjetno bi najprej izdala opozorilo, kadar članica krši določila direktive, pa ima v skrajnem primeru tudi možnost postopka pred sodiščem EU.

Dodajmo, da evropska direktiva o skupnih pravilih notranjega trga z električno energijo jasno določa, da morajo države članice zagotoviti neodvisnost regulativnega organa in poskrbeti, da ta svoja pooblastila izvaja nepristransko in pregledno. “Da zavarujejo neodvisnost regulativnega organa, države članice zlasti zagotovijo, da lahko regulativni organ samostojno odloča, neodvisno od katerega koli političnega organa, in da se mu letno ločeno dodelijo proračunska sredstva, da je samostojen pri porabi dodeljenih proračunskih sredstev in da pri opravljanju svojih dolžnosti razpolaga z zadostnimi človeškimi in finančnimi viri,” med drugim navaja direktiva.