Kumer za razrešitev sveta agencije za energijo, nad podražitve pa z novim zakonom
Potem ko sta prejšnji teden odstopila dva člana sveta Agencije za energijo, je minister Kumer danes dejal, da namerava vlada predlagati razrešitev še preostalih članov sveta. Poslanska skupina Svoboda medtem pripravlja nov zakon.
Po kritiki novega sistema omrežnine in pozivu vlade, naj svet agencije za energijo odstopi, sta prejšnji teden odstopila dva od šestih članov sveta Agencije za energijo Mitja Breznik in Sandi Šterpin. Preostali trije vztrajajo, da tega ne bodo storili, šesto mesto v svetu je že dlje časa prazno.
Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer pa je danes dejal, da bo prihodnji teden na seji vlade predlagal razrešitev preostalih treh članov sveta agencije za energijo. Gre za predsednika sveta Franca Žlahtiča, Boruta Bratino ter Janeza Kopača. Končno besedo po potrditvi na vladi pa bodo imeli poslanci.
Ministrstvo agenciji očita kršitve, agencija piše komisiji
Vlada s tem krepi pritisk na agencijo, od katere želji razveljavitev oziroma temeljite spremembe oktobra uveljavljenega sistema obračuna omrežnine. Kot je slišati, bosta ministrstvo oziroma vlada predlog razrešitve trojice članov sveta agencije argumentirala z navedbo, da nova metodologija krši evropske direktive, strateške dokumente in tudi priporočila Acer.
Evropski energetski regulator sicer reformo podpira. Vir z ministrstva pa trdi, da podrobni pregled priporočil Acer kaže, da reforma ni skladna z njimi, predvsem z vidika postopne uvedbe novih obremenitev in obremenitev za tiste, ki so vlagali v zeleni prehod.
Medtem ko ministrstvo trdi, da gre za strokovno utemeljene pomisleke, agencija za energijo poteze vlade ocenjuje kot nedopusten političen pritisk, pred dnevi pisala tudi Evropski komisiji, ki je zadolžena za nadzor nad spoštovanjem evropskih direktiv. Evropska direktiva o skupnih pravilih notranjega trga z električno energijo namreč med drugim določa, da morajo države članice “zlasti zagotoviti, da lahko regulativni organ samostojno odloča, neodvisno od katerega koli političnega organa”.
Sistem “kaznovalen” za tiste, ki so vložili v čiste energije
Minister Kumer je sicer danes ponovno dejal, da nova metodologija omrežnim ni ustrezna ter skladna s strateškimi cilji držav na področju čistega prehoda. Meni, da je kaznovalna do tistih, ki so s svojim denarjem poskrbeli za investicijo v bolj čisto, zeleno in energetsko učinkovito energijo.
Kumer je še enkrat ponovil, da je agencija preslišala strokovne argumente ministrstva in da so spremembe tarifnih blokov za gospodinjstva prezapletene in nerazumljive, manjkalo pa je tudi prehodno obdobje. “Uveljavitev metodologije je prinesla veliko nejevolje med ljudmi. Marsikomu je prinesla nesorazmerne dvige. Prvi računi kažejo, da gre tudi za ekscesna neskladja,” je dodal.
A vir z agencije za energijo nam je včeraj zatrdil, da so projekcije agencije, ki so kazale, da bo prek 90 odstotkov odjemalcev na letnem nivoju plačevalo manj, nekaj odstotkov pa več, realne in še vedno držijo. Kot je bilo napovedano, pa več plačujejo tisti, ki imajo sončne elektrarne in večje porabnike (na primer električno polnilnico, toplotno črpalko in podobno) ter del industrije, ki je ostal brez pomembne olajšave.
Na vprašanje, na čem slonijo podatki ministrstva o “ekcesnih” dvigih, je minister dejal, da ljudje poročajo o podražitvah, ki dosegajo tudi 700 odstotkov. Pri tem ni pojasnil, za kakšnega porabnika gre in ali ta podražitev odraža dejstvo, da več “uporablja omrežje”. Državna sekretarka Tina Seršen je dodala, da so na ministrstvu decembra prejeli prek sto pritožb odjemalcev zaradi podražitev. V Sloveniji je sicer skupno okoli 900 tisoč gospodinjskih odjemalcev in okoli 110 tisoč poslovnih odjemalcev.
Kumer kot rešitev predlaga, da bi v visoki sezoni delno ali v celoti opustili stroške za moč v najdražjem časovnem roku. Neuradno vlada razmišlja o zakonu, ki bi odjemalce oprostil stroškov za prvi časovni blok za januar in februar.
Mervar: Trenutna razporeditev blokov ne odraža aktualnega stanja
Direktor sistemskega operaterja elektroenergetskega omrežja Elesa Aleksander Mervar ocenjuje, da po njihovi analizi razporeditev v pet časovnih blokov ne odraža aktualnega stanja v omrežju, predvsem ne množičnega dodatnega priklopa samooskrbnih sončnih elektrarn v zadnjem obdobju.
Med drugim predlagajo tri časovne bloke na delovni dan in dva časovna bloka na dela prost dan, ukinitev višje in nižje sezone ter upoštevanje več konic porabe v vsakem od blokov pri določanju moči. Po oceni Mervarja je možno spremembo časovnih blokov in tarif uvesti takoj.
Svoboda: Anomalije bomo naslovili z novim zakonom
Na napoved ministra Kumra so se odzvali tudi v poslanski skupini Svoboda in potrdili njegove navedbe o predlaganju razrešitve preostalih članov sveta Agencije za energijo. “Videli smo, da agencija ni reagirala na poziv vlade. Odgovornost in odstop sta sicer prevzela dva člana sveta agencije,” je dejala vodja poslanske skupine Nataša Avšič Bogovič.
Ob tem je dejala, da so tudi poslanci aktivno pristopili k reševanju problema in bodo z novim zakonom, ki ga bodo predlagali, naslovili vse anomalije novega sistema. “Predvsem si želimo, da ne bo toliko nejasnosti in toliko nedoslednosti, da prebivalci niti slučajno ne vedo, kakšno ceno elektrike lahko pričakujejo na koncu meseca. Niti ne morejo sami spremljati porabe in se racionalno odločati o porabi elektrike v svojih gospodinjstvih,” je povedala Avšič Bogovič.
Z novim zakonom sicer ne bodo posegali v metodologijo novega omrežninskega sistema, bodo pa z njim po besedah vodje poslanske skupine naslovili anomalije, ki so se zgodile. “Uporabniki sistema ne smejo biti kaznovani zaradi slabega omrežninskega akta, kar bomo rešili s tem zakonom,” je povedala.
Dodala je, da analize še potekajo: “Nič se ne bomo odločali na pamet, ker bi bilo to z naše strani prav tako zelo neodgovorno. Ta zakon mora dajati rezultate, da ne bo zmeda na tem področju še večja, ker je trenutna situacija res zmedena do konca. Želimo si, da bi bil sprejet čim prej.”
Zastareli podatki
Kot je še poudarila Avšič Bogovič, od novega sveta agencije pričakuje več modrosti in strokovnosti pri sprejemu nove metodologije. “Predvsem pa pričakujem, da bodo upoštevali in da bo metodologija slonela na aktualnih podatkih. Sedanja je pripravljena na podatkih iz leta 2019, vemo pa, kaj se je v obdobju do danes dogajalo na področju energetike.”
Da je morda neaktualnost podatkov glavni krivec za anomalije, je opozoril tudi poslanec Svobode Miroslav Gregorič. “Zdaj se mogoče kaže, kje je glavni vir napak, in to je, da so uporabili stare podatke. Stare podatke, ko je bilo priključenih še zelo malo sončnih elektrarn,” je dejal.
Meni, da je z novo metodologijo obračunavanja omrežnin vse narobe in da je netransparentna. “Na to omrežnino se vežejo tarifne postavke za moč in energijo. In tarifne postavke za moč so vzete nekje iz neba, brez kakršnekoli obrazložitve,” je pojasnil. “Čudim se, kako te formule očitno tudi sami strokovnjaki na agenciji niso preštudirali,” je še pripomnil Gregorič.
Minister Kumer je medtem s predlogom razrešitve že seznanil tudi ostale poslance, je potrdila ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek. “Na vladi nas je seznanil z dejstvom, da bo naslednji teden predlagal razrešitev ostalih treh članov sveta agencije. Česa drugega o omrežnini na vladi nismo govorili,” je povedala na tiskovni konferenci.