Norveška lani proizvedla rekordno količino zemeljskega plina
Potem ko so se dobave ruskega plina Evropi zmanjšale, je Norveška prehitela Rusijo kot glavna dobaviteljica stari celini.
Norveška proizvodnja zemeljskega plina, ki je postala ključna za nadomestitev izpada dobave ruskega plina Evropi, je lani dosegla novo rekordno vrednost, poroča STA. Znašala je 124 milijard kubičnih metrov plina, ki ga je skandinavska država skorajda v celoti izvozila v Evropo, so sporočili z Norveškega naftnega direktorata.
S tem je Norveška presegla prejšnji rekord, ki ga je s 122,8 milijarde kubičnih metrov plinov dosegla leta 2022 – leta, ko je Rusija začela obsežno invazijo na Ukrajino. Zaradi konflikta v Ukrajini so se dobave ruskega plina Evropi močno zmanjšale in Norveška je prehitela Rusijo kot glavna dobaviteljica plina stari celini.
“Odkar se je konec leta končal transport plina iz Rusije prek Ukrajine, je plin iz Norveške postal še pomembnejši,” je podatke po poročanju STA komentiral generalni direktor direktorata Torgeir Stordal.
Proizvodnja ogljikovodikov ostaja na visoki ravni
Proizvodnja plina znaša več kot polovico norveške proizvodnje ogljikovodikov, za katero se pričakuje, da bo ostala na visoki ravni, preden se bo konec 20. let zmanjšala, piše v poročilu. Leta 2025 naj bi naložbe v norveški naftni in plinski sektor dosegle 22,5 milijarde evrov, kar je najvišja raven od leta 2014.
Mednarodna agencija za energijo že od leta 2021 poziva k zaključku vseh novih projektov raziskovanja nafte, da bi omejila globalno segrevanje na 1,5 stopinje Celzija iz predindustrijske dobe. Pričakuje, da bo povpraševanje po vseh fosilnih gorivih – nafti, plinu in premogu – v prihodnjih letih doseglo vrhunec, zahvaljujoč porastu čiste energije in električnih avtomobilov, še navaja STA.