Napetost v Rdečem morju je že podražila nafto
Zaradi okrepljenih in ponavljajočih se napadov hutijevskih upornikov se vse več največjih svetovnih ladjarjev odloča, da se bodo do nadaljnjega izogibali plovbi po Rdečem morju. Napetosti dražijo tudi nafto.
Po izbruhu vojne na Bližnjem vzhodu so razmere vse bolj napete tudi v Rdečem morju. Hutijevski uporniki, ki jih podpira Iran, iz Jemna napadajo trgovske ladje, ki plujejo čez Sueški prekop.
Ker se napadi stopnjujejo, se je nekaj velikih ladjarjev že odločilo, da po tej trgovski pot začasno ne bodo več pluli. V Rdeče morje so medtem vplule ameriške, britanske in francoske vojaške ladje.
Nemir, ki se z Arabskega polotoka zliva v Rdeče morje, pa se kaže tudi na naftnem trgu, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Za 159-litrski sod zahodnoteksaške nafte z dobavnim rokom januarja je bilo danes ob 9.30 treba odšteti 71,78 dolarja (65,78 evra). To je 13 centov več kot v petek popoldan.
Dražja je tudi severnomorska nafta brent. Za dobavo v januarju je bilo ob istem času treba odšteti 77,08 dolarja oziroma 70,59 evra ali 13 centov več kot v petek.
Po poročanju STA bodo nekateri veliki ladjarji za zdaj obšli pomorsko pot, ki prek Sueškega prekopa povezuje Rdeče morje in Sredozemlje. Pot je pomembna tudi za svetovno trgovino in transport nafte po morju. Organ, pristojen za Sueški prekop, je sicer konec tedna sporočil, da pozorno spremlja napetosti, še piše dpa.