Muhast junij: na Obali prespala petina manj turistov

Posel Marko Rabuza 13. junija, 2024 05.30
featured image

Razlogi za slabši turistični obisk so številni oblačni in deževni dnevi ter drugačna razporeditev praznikov, menijo v Turističnem združenju Portorož. Veliko manj gostov so našteli tudi v kampu Plana.

13. junija, 2024 05.30

Le še en teden nas loči od koledarskega vstopa v poletje, v meteorološkega pa smo vstopili že z začetkom junija.

A namesto sončnih toplih dni so pogoste padavine, vreme bolj spominja na muhasti april.

Deževno so v šesti mesec vstopili tudi na Obali, kjer je sončno in lepo vreme pomemben dejavnik pri obisku turistov, saj veliko časa preživijo na prostem – ali na plaži ali pri raziskovanju slovenske Istre. V 12 dneh je vsaj del dneva deževalo vsak drugi dan.

Poleg vremena tudi vpliv praznikov

Najnovejši podatki Turističnega združenja Portorož v prvih desetih dneh junija kažejo za petino manj prenočitev v primerjavi z istim obdobjem lani.

“K temu v določeni meri vpliva slabše vreme, poleg tega pa so bili nekoliko drugače razporejeni prazniki v tujini, na primer telovo (praznik svetega rešnjega telesa in krvi) v Avstriji in Nemčiji. Lani je bil ta praznik junija, letos pa že maja,” pojasnjujejo v obalnem turističnem združenju, kjer analizirajo podatke v občini Piran.

Vseeno so prepričani, da bodo do konca meseca turistične nastanitve dosegle podobne številke kot lanskega junija.

K temu jih napeljujejo tudi podatki za prvih pet mesecev letošnjega leta, pa tudi majske številke. Maja so imeli v piranski občini, kamor poleg Portoroža sodijo tudi Lucija, Strunjan in Sečovlje, 166.698 nočitev, kar pomeni 13-odstotno rast v primerjavi z lanskim majem. Samo v hotelih je bilo maja sedem odstotkov več nočitev na letni ravni.

Od januarja do maja so našteli 474.540 nočitev, kar je v primerjavi z lanskim letom triodstotna rast.

Kempinski Palace: Gostje čakajo do zadnjega

V hotelu Kempinski Palace, kjer ponujajo 182 sob, ne zaznavajo odpovedi rezervacij, ampak predvsem poznejše odločanje gostov za nastanitev. Prenočišča tako rezervirajo zadnjo minuto, ko vidijo vremensko napoved, pojasnjujejo v hotelu. Vseeno priznavajo, da je slabše vreme v začetku junija “malce vplivalo na obisk”, saj je tudi manj dnevnih gostov v mestu Portorož.

Do konca meseca predvidevajo, da bodo po številu nočitev ujeli lanske številke, saj pričakujejo več rezervacij skupin, ki bodo nadomestile individualne rezervacije.

“Takšen je bil načrt, nepovezan z vremenom, saj so bili nekateri prazniki letos že maja,” dodajajo v portoroškem hotelu, ki je v lasti MK Group Miodraga Kostića. Ta se je v zadnjem obdobju v javnosti pojavljal tudi kot eden od konkurentov za prevzem Addiko Bank, kjer tekmuje z NLB, pri nas pa obvladuje tudi Gorenjsko banko.

V nadaljevanju leta sicer v hotelu Kempinski Palace pričakujejo podobno zasedenost kot lani, ob tem pa naj bi dosegli višjo povprečno ceno na gosta. Kolikšna je, ne razkrivajo. Spletni iskalnik sob na njihovi strani kaže, da imajo še precej prostih nastanitev, cene pa se začenjajo od 253 evrov na noč, če ostanete vsaj tri noči.

Hotel Palace Kempinski
V hotelu Kempinski Palace si obetajo več skupin namesto individualnih gostov (Foto: Srdjan Živulović/ BOBO)

Hotel Marko: Maj je bil odličen tudi zaradi praznikov

V drugem portoroškem hotelu Marko oblaki in padavine niso vplivali na mesečno zasedenost hotela, so pa zaznali odpovedi rezervacij, ki so jih gostje opravili pred deževnim obdobjem.

Na vprašanje, ali lahko po 12 dneh junija že podajo primerjavo z lanskim letom, odgovarjajo, da bo obisk morda slabši, vendar je še prezgodaj za oceno.

“Prav tako je treba upoštevati praznike v maju, ki so pripomogli k odlični zasedenosti, kar pa lahko vpliva tudi na slabši obisk v juniju, saj je kar nekaj gostov tako že prej izkoristilo dopust,” pojasnjujejo.

Skupno v prvih šestih mesecih zaznavajo boljšo zasedenost, v povprečju pa je ta znašala 80 odstotkov.

Kamp v Pivki: Veliko odpovedi

Še bolj od hotelirjev pa so od vremenskih razmer odvisni kampi, ki nimajo pokritih alternativ. V pivškem kampu Plana, ki je bil lani po oceni portala camping.info izbran med 100 najboljših kampov v Evropi, opažajo močan vpliv kislega vremena na obisk.

“Veliko ljudi odpoveduje rezervacije,” pravijo v kampu Plana. Tudi ob pregledu števila gostov v prvih petih mesecih opažajo, da se je obisk zelo zmanjšal.

Ker vsak drugi gost k njim pride brez predhodne rezervacije, sezone še ne morejo napovedovati.