Elektrika vse pomembnejša, en dobavitelj pa vse močnejši

Posel Andreja Lončar 18. maja, 2024 05.03
featured image

Že leta dominantni trgovec z elektriko Gen-I po kriznem skoku oskrbuje že polovico slovenskih gospodinjstev.

18. maja, 2024 05.03

Elektrika postaja vse pomembnejši energent v naših gospodinjstvih. Odjem naj bi se v prihodnjih letih hitro povečeval zaradi elektrifikacije ogrevanja in prometa.

A Agencija RS za energijo je že v poročilu o stanju na področju energetike v Sloveniji za leto 2022 ugotavljala “izrazito povečanje tržne koncentracije na maloprodajnem trgu z električno energijo za gospodinjske odjemalce”. Ta se je lani še povečala.

Dominira Gen- I, ki ima 36-odstotni tržni delež. Drugi ECE je imel lani 14,6-odstotni tržni delež, tretji E3 pa 14,4-odstotnega.

Ker je tudi Elektro energija z 12,3-odstotnim tržnim deležem v lasti Gen-I, ta obvladuje že skoraj polovico trga prodaje elektrike gospodinjstvom (48,3 odstotka). Konkurirata mu Petrol in njegov E3, ki imata skupaj 24,4 odstotka, ter ECE in Energija plus v lasti Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) s skupno 26,9 odstotka trga.

Krizni skok

Pomembno rast je Gen-I ustvaril v letu 2022, v času energetske krize, ko je pridobil kar 46.800 dodatnih odjemalcev in tržni delež povečal za 5,5 odstotka. Zdaj ima prek 425 tisoč gospodinjskih odjemalcev.

Spomnimo, da je Gen-I v energetski krizi najdlje zadrževal nespremenjene cene za gospodinjstva. Petrol je podražil že s 1. decembrom 2021, Gen-I pa je cene za gospodinjstva prvič spremenil avgusta 2022. Septembra je vlada posegla z regulacijo, a Gen-I je še nekaj časa ohranil cene pod reguliranimi.

S tem je trgovec privabil večino odjemalcev petih dobaviteljev, ki so v turbulentnem obdobju izstopili iz trga in so pred krizo pokrivali skupaj dva odstotka trga (Telekom Slovenije, Involta, Elektro prodaja EU, Adriaplin in Energija direkt), pa tudi odjemalce drugih dobaviteljev, ki so dražili. To pa ni bilo brez finančnih posledic: že poleti 2022 je Gen-I izgube na gospodinjskem segmentu ocenjeval na 81 milijonov evrov.

Agencija za energijo je tako že v poročilu za 2022 med drugim ugotavljala, da se krepi tržni delež "že ves čas izrazito dominantnega dobavitelja električne energije gospodinjstvom" in da je v Sloveniji "na delu gospodinjskega odjema konkurenca vse šibkejša, na kar vplivajo tudi lastniške povezave med dobavitelji".

V 2023 je Gen-I nato tržni delež povečal za dodatno odstotno točko, šest največjih dobaviteljev pa zdaj obvladuje praktično celoten trg.

"To lahko privede do višjih cen"

Na Agenciji RS za energijo pravijo, da je tako povečevanje koncentracije na maloprodajnem trgu z električno energijo za gospodinjstva lahko problem.

"Vodi v zmanjšano konkurenčnost, kar pomeni manjše število dobaviteljev na trgu. To lahko privede do višjih cen za odjemalce, saj večji dobavitelji z dominantnim tržnim deležem nimajo močnih spodbud za zniževanje cen ali izboljšanje storitev. Poleg tega se zmanjša raznolikost ponudbe, kar lahko negativno vpliva na kakovost in tudi na inovativnost storitev," menijo na agenciji.

Koncentracija na trgu se meri z Herfindahl-Hirschmanovim indeksom (HHI), ki se izračuna tako, da se seštejejo kvadrati tržnih deležev vseh udeležencev na trgu. HHI odraža porazdelitev tržnih deležev največjih podjetij in sestavo trga ob upoštevanju preostalih podjetij. Za segment trga gospodinjskega odjema je v Sloveniji od leta 2022 dalje značilna visoka stopnje koncentracije, kar pomeni, da je indeks nad 1.800. V lanskem letu je bil 2.117.

Na vprašanje, ali in kaj lahko agencija, ki jo vodi Duška Godina, naredi za povečanje konkurenčnosti trga, pa odgovarjajo, da agencija izvaja monitoring trga.

"Agencija v skladu s svojimi pristojnostmi lahko in tudi izboljšuje konkurenčnost trga z monitoringom tržnih deležev udeležencev na trgu, pripravljanjem poročil in priporočil, sodelovanjem z organi za varstvo konkurence (predvsem z Javno agencijo Republike Slovenije za varstvo konkurence) ter informiranjem širše javnosti. Za ta namen agencija med drugim objavlja tudi aktualne podatke o delovanju maloprodajnega trga električne energije na svoji spletni strani, kjer so dostopni najnovejši podatki in analize, kar prispeva k večji preglednosti trga."

Z agencije za varstvo konkurence nam na vprašanja o koncentraciji od četrtka niso odgovorili.