Kateri menedžerji so v 2024 izgubili stolček in kje so danes

Leta 2024 se je zgodilo veliko zanimivih – in pomembnih – premikov na vodilnih mestih.
Po dveh letih in pol vladanja Svobode se je na čelo Družbe RS za avtoceste (Dars) povzpel Andrej Ribič, ustanovni član vladajoče stranke. Ta se je kot kandidat za to mesto omenjal že novembra 2023, po odstopu Valentina Hajdinjaka, ki se je pod plazom kritik znašel po razkritju POP TV o domnevnem pobiranju podkupnin za posle z Darsom in sumu kartelnega dogovarjanja pri poslu avtovleke.
A nadzorniki so imenovali Davida Skornška (prej član Darsove uprave, pristojen za področje financ in računovodstva). Dobil je polletni začasni mandat, ki so mu ga 7. letos maja podaljšali še za pol leta.
Kot je lani dejal šef nadzornikov Andrej Šušteršič, Ribiča niso postavili na čelo Darsa zato, ker “tudi zoper njega obstajajo neki očitki”, ki naj bi po naših informacijah prihajali tako na Dars kot na SDH, kjer pa tega uradno niso potrdili. Oktobra letos so Ribiča nadzorniki vendarle imenovali za predsednika uprave, mandat je začel 7. novembra.
V zreškem Uniorju je potem, ko je novembra lani tedanji predsednik uprave Darko Hrastnik sporočil, da se ne bo potegoval za še en mandat, na vodilni stolček prišel Robert Vuga. Nekateri so opozarjali na nenavadno hitro imenovanje: menedžer, ki je prijatelj finančnega ministra Klemna Boštjančiča, je sprva postal nadzornik, nato pa edini kandidat nadzornega sveta za novega šefa.
Do menjav je prišlo tudi v vrhu Intereurope, ki je v lasti Pošte Slovenije. Marca je njeno vodenje prevzel predsednik uprave Borut Zorić, aprila je družba dobila še novo članico uprave Tino Peček. V upravi sedi še Aleš Klavžar.
Menjave v energetiki
V energetiki je bilo letos nekaj sprememb v plinskem sektorju. Najprej je skupščina podjetja Geoplin, katerega lastnika sta Petrol in država, konec marca z mesta glavnega direktorja odpoklicala Matijo Bitenca. Temu je skupščina na predlog večinskega lastnika Petrola izrekla nezaupnico, Slovenski državni holding (SDH), ki zastopa državo, je bil proti. Drugi direktor Geoplina Simon Urbancl je ostal na položaju in je zdaj edini direktor našega največjega plinskega trgovca, ki je od letos v skoraj 100-odstotni lasti Petrola.
Bitenc pa je bil hitro po tem imenovan za namestnika glavnega direktorja Plinovodov, operaterja prenosnega sistema plina. Direktor družbe je že več kot dve desetletji Marjan Eberlinc.
Nov štiriletni mandat je letos dobil tudi predsednik uprave Elektra Primorska Uroš Blažica.

Nenaden odhod šefa BSH Hišni aparati
V privatnem sektorju pa je verjetno najbolj odmeval marčevski odstop Boštjana Gorjupa, dolgoletnega direktorja podjetja BSH Hišni aparati Nazarje, ki ima dva tisoč zaposlenih, močno pa so ga prizadele lanske poplave. Uradno je odšel iz osebnih razlogov, neuradno pa naj bi – kot je poročal Necenzurirano.si – lastniki pridobili “obremenjujoče” podatke o njegovih domnevnih lastniških in poslovnih povezavah z enim od večjih dobaviteljev podjetja BSH Hišni aparati.
Vodenje Leka, ki je po lastniškem prestrukturiranju in ločitvi Novartisa ter Sandoza sredi velikega naložbenega cikla, je prevzel Gregor Makuc. Njegovega predhodnika Roberta Ljolja pa je skupščina Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) nedavno potrdila za generalnega direktorja zavoda. Zdaj morajo soglasje podati še poslanci.
Ljoljovo kandidaturo so sicer spremljali o očitki o političnih povezavah z vlado Roberta Goloba – sam je dejal, da je dobro sodeloval tudi s prejšnjo vlado – ter o tem, da z njegovim prihodom ZZZS prevzema farmacevtski lobi.

Vodenje Pivovarne Laško Union je maja prevzela Marta Bulhak. Na položaju je nasledila sedanjega glavnega direktorja Zooullisa Mino, ki se je upokojil.
V Adria Mobilu je po 28 letih vajeti izpustila Sonja Gole, ki je podjetje odpeljala med vodilne evropske proizvajalce vozil za prosti čas, zdaj pa se je upokojila. Z marcem je krmilo družbe prevzel Gregor Adler, ki je v podjetje prišel iz Slovenske industrije jekla (SIJ).
Jernej Tovšak je postal predsednik uprave Palome. Na tem mestu je zamenjal Stevana Lomića, ki pa je ostal v družbi kot član uprave.
Poleti je po sedmih letih prišlo do menjave na čelu Steklarne Hrastnik, kjer je Petra Časa zamenjal Matevž Fazarinc. Čas je izvršni direktor obvladujoče švicarske družbe v lasti Igorja Laha, podjetja Vaider. Ta ima v lasti še eno steklarno, in sicer v srbskem Paraćinu.
Avgusta letos ustanovljeno OTP banko, ki je nastala z združitvijo NKBM in SKB, bo od prihodnjega leta dalje vodil Andras Hamori. Trenutni predsednik uprave John Denhof je spomladi napovedal, da se bo ob izteku mandata konec tega leta umaknil s položaja.
Lidl pa je letos vodilno odločevalsko funkcijo preselil v Zagreb. Slovenska družbo trgovca namreč od avgusta dalje vodi Boris Lozić, ki je tudi direktor hrvaškega Lidla. Dve od šestih mest v vodstvu slovenskega podjetja pa še vedno zasedata Slovenca.