Žirovniško podjetje sklenilo pogodbo z nemškim energetskim velikanom
NGEN bo za nemški Uniper postavil baterijski sistem za shranjevanje energije.
NGEN je z nemško družbo Uniper sklenil pogodbo za projekt sistema hranilnikov električne energije v Petershagnu, manjšem mestu 60 kilometrov zahodno od Hannovra. Baterijski sistem z zmogljivostjo 50 megavatov oziroma 100 megavatnih ur (MWh) naj bi začel delovati prihodnje leto.
NGEN bo hkrati odprl svojo prvo pisarno v Nemčiji, ki bo locirana v Frankfurtu, izhaja iz sporočila za javnost. Pozneje naj bi širili posel z Uniperjem, želja žirovniškega podjetja pa je tudi nadaljnji prodor na nemški trg.
Kot smo pisali, proizvajalec velikih baterij za shranjevanje elektrike prodira tudi na druge evropske trge, predvsem Avstrijo in Hrvaško. Trenutno ima devet podružnic po stari celini. Njegovi lastniki so Roman Bernard, Damian Merlak in Boštjan Bandelj; vsak ima približno tretjinski delež in se uvrščajo med stoterico najbogatejših Slovencev.
Kaj je Uniper
Uniper s sedežem v Düsseldorfu je eno največjih energetskih podjetij na svetu. V lasti ima 13 enot za proizvodnjo elektrike po Nemčiji; večino poganjata premog in zemeljski plin.
Prav plin je bil razlog, da je leta 2022 podjetje zašlo v hude težave. Uniper je bil namreč do krize najpomembnejši kupec ruskega Gazproma. Po ustavitvi dobav plina iz Rusije v letu 2022 je bil prisiljen kupovati elektriko na trgu po takrat ekstremno visokih cenah. Posledično je Uniper zašel v likvidnostno krizo, iz katere ga je decembra 2022 z izdatno finančno injekcijo rešila nemška država. Ta je hkrati postala tudi njegova 99-odstotna lastnica.
Lani je podjetje ustvarilo rekordne rezultate, imelo je 107 milijard evrov prihodkov ter dobrih šest milijard prilagojenega EBITDA. Za letos pa zaradi umirjanja borznih cen energentov pričakuje nižji dobiček kot lani.
Uniper, ki je začasno v državni lasti, sicer kotira na frankfurtski borzi. Reuters je nedavno pisal, da po navedbah njegovih neuradnih virov Uniperjeve ‘speče’ pogodbe za ruski plin lahko pomenijo oviro, ko se bo energetski velikan vračal na borzo. To bi se lahko zgodilo prihodnje leto, ko naj bi nemška vlada prodala med 20 in 30 odstotkov deleža.
Po prekinitvi dobav je bila dobavna pogodba z Gazpromom, ki zajema kar 250 teravatnih ur plina ali četrtino nemških potreb do leta 2035, zaustavljena, ne pa tudi v celoti prekinjena, saj Uniper za to ni imel pravne podlage. Podlago bi lahko dobil, če bi Evropska komisija uvedla sankcije na ruski plin, česar pa Bruselj do zdaj ni naredil, so za Reuters pojasnili pravniki.
Baterijski sistem ob termoelektrarni
NGEN, ki se na evropskih trgih širi s tehnologijo hranilnikov in pametnega upravljanja omrežij, bo novi sistem postavil ob Uniperjevi termoelektrarni Heyden.
“Sistemi za shranjevanje energije omogočajo učinkovitejšo uporabo vseh proizvodnih naprav, ki dobavljajo električno energijo v lokalno omrežje, saj se lahko energija shrani in uporabi, ko je potrebna. Omogočajo lažje vključevanje obnovljivih virov energije, saj uravnavajo nestanovitnost obnovljivih virov energije in zagotavljajo zanesljivo in prilagodljivo oskrbo z električno energijo. S tem prispevajo tudi k izboljšanju stabilnosti omrežja,” so ob sklenitvi partnerstva povedali pri Uniperju.