Dogovor Appla in Bruslja, s katerim se je prvi izognil visoki kazni
Evropska komisija je odobrila več zavez ameriškega tehnološkega velikana Apple, s katerimi se je ta izognil visoki kazni zaradi suma kršitve evropske konkurenčne zakonodaje.
Evropska komisija je junija 2020 sprožila več preiskav proti Applu zaradi očitkov o kršitvah evropskih pravil o konkurenci. Komisija je ugotovila, da ima Apple bistveno tržno moč na trgu pametnih mobilnih naprav in prevladujoč položaj na trgih mobilnih denarnic na telefonih z operacijskim sistemom iOS, povzema STA.
Apple namreč razvijalcem drugih mobilnih denarnic ne omogoča dostopa do te tehnologije, brezstično plačevanje na iPhonih je tako mogoče le prek Apple Pay ali Apple Wallet.
Apple je nato januarja letos Bruslju predstavil več zavez, s katerimi bi ustrezno odgovoril na očitke o kršitvah evropskih pravil o konkurenci glede uporabe Apple Pay. Evropska komisija je med 19. januarjem in 19. februarjem zbirala mnenja zainteresiranih deležnikov glede predlaganih zavez.
Dopolnili zaveze
Po opravljeni analizi trga je Apple nekoliko dopolnil svoje zaveze. Med drugim bo podjetje razvijalcem omogočilo, da bodo ti lahko uporabnike pozvali k preprosti nastavitvi privzete aplikacije za izvajanje plačil, so danes sporočili iz Evropske komisije.
“Komisija je ugotovila, da bodo Applove končne zaveze odpravile pomisleke glede konkurence v zvezi z Applovim omejevanjem dostopa razvijalcev mobilnih denarnic tretjih oseb do plačil NFC v trgovinah za uporabnike operacijskega sistema iOS v Evropskem gospodarskem prostoru (EEA),” so zapisali.
Spremembe tudi za razvijalce
Spremembe bodo veljale za vse razvijalce mobilnih denarnic v EEA in za vse uporabnike operacijskega sistema iOS z Apple ID, registriranim v tej regiji.
Te zaveze bodo veljale deset let. Apple pa bo imenoval posebnega skrbnika, ki bo spremljal njihovo izvajanje in redno poročal komisiji.
Z današnjo odločitvijo Bruslja so postale Applove zaveze zavezujoče, je poudarila izvršna podpredsednica komisije, pristojna za konkurenco, Margrethe Vestager. Kot je dejala, bodo lahko konkurenčni razvijalci odslej učinkovito tekmovali z Apple Payem na področju mobilnega plačevanja z iPhoni v trgovinah. Prav tako pa bodo uporabniki lahko izbirali med več varnimi in inovativnimi mobilnimi denarnicami.
Žugali so jim z visoko kaznijo
Iz Appla so medtem sporočili, da bosta Apple Pay in Apple Wallet še naprej na voljo uporabnikom in razvijalcem v EEA, in da bosta “še naprej zagotavljala enostaven, varen in zasebni način plačevanja,” je poročala francoska tiskovna agencija AFP.
Če Apple ne bi uspešno naslovil očitkov o kršitvah evropskih pravil o konkurenci, bi tvegal globo v višini do 10 odstotkov skupnega svetovnega letnega prometa. Skupni prihodki družbe Apple v lanskem poslovnem letu so znašali 383 milijard dolarjev (353 milijard evrov), še navaja AFP.
Apple Pay je mogoče uporabljati tudi z nekaterimi slovenskimi bankami. Za zdaj storitev ponujajo Intesa Sanpaolo, NLB in Delavska hranilnica, številni uporabniki pa koristijo možnost tudi prek neobank, kot sta Revolut in N26.