Nemški orožar, ki plete mrežo evropske obrambne industrije

Glavni izvršni direktor nemškega Rheinmetalla s prevzemi, sodelovanji in novo proizvodnjo izven Nemčije snuje evropski vojaško-industrijski kompleks.
Največji nemški proizvajalec orožja, Rheinmetall iz Düsseldorfa, od začetka vojne v Ukrajini iz leta v leto raste, medtem ko napadeni državi, nemški vojski in partnericam Nata dostavlja strelivo, tanke in drugo orožje. Dolgoletni generalni direktor podjetja Armin Papperger, ki mu položaj prinaša tako medijsko prepoznavnost kot tarčo na hrbtu, evropske države poziva k vzpostavitvi skupne obrambne industrije, medtem ko je mednarodno širitev podjetja snoval že v letih pred vojno.
Od začetka ruske invazije na Ukrajino februarja 2022 je Rheinmetall postal glavni dobavitelj 155-milimetrskih topniških granat Ukrajini, ključnega orožja v vojni izčrpavanja na ukrajinskem bojišču. Od začetka vojne jih je dostavil več sto tisoč, odprl je novo proizvodnjo v Španiji, v 2024 pa je stekla tudi naložba v proizvodnjo granat v Ukrajini. Tovarna naj bi pričela obratovati v približno dveh letih, so julija sporočili iz Rheinmetalla.
Nemški orožar Ukrajini dobavlja tudi vrsto vojaških vozil, od tankov leopard 1 in 2 do pehotnih oklepnih vozil marder in lynx. Vozila lynx bo Rheinmetall prek skupnega podjetja prav tako kmalu proizvajal v Ukrajini, na zahodu države pa že stoji baza za popravila vozil marder in tankov leopard 1. Na drugih lokacijah bodo zmogljivosti tudi za popravila drugih bojnih vozil nemške izdelave, tanke ukrajinske vojske pa popravljajo tudi v Litvi.
Poleg naštetega je Rheinmetall Ukrajini dostavil dva sistema protiraketne topniške zaščite skynex, več tovornih vojaških vozil, seljivo bojno bolnišnico, dve reševalni postaji in sistem obrambe proti dronom.
Z rekordnim obsegom naročil največji svetovni proizvajalec topniškega streliva beleži rekordne prihodke in dobiček, delnica podjetja pa je na frankfurtski borzi v zadnjem letu podvojila svojo vrednost.
Vztrajna rast obsega naročil
V prvih devetih mesecih lanskega leta je Rheinmetall ustvaril 6,3 milijarde evrov prihodkov na ravni skupine, kar je 36 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Dobiček iz poslovanja je v devetmesečju znašal 705 milijonov evrov, kar je 72 odstotkov več kot leto prej (410 milijonov evrov). Marža dobička iz poslovanja je bila 11,3-odstotna.
S takšnimi rezultati je podjetje na dobri poti, da preseže lansko, prav tako rekordno leto, ko so prihodki ob koncu leta znašali 7,2 milijarde evrov, dobiček pa 918 milijonov ob več kot 12-odstotni marži. Ob objavi rezultatov za tretje četrtletje je nemški orožar potrdil napoved, da bodo letni prihodki v 2024 znašali okrog 10 milijard evrov, profitna marža pa bo približno 15-odstotna.
Rheinmetall večino svojih prihodkov ustvari s prodajo topniškega streliva in orožja ter bojnih vozil; v 2023 je ta delež znašal 60 odstotkov prihodkov, v prvih devetih mesecih 2024 pa 65 odstotkov. Lani je podjetje 30 odstotkov prihodkov ustvarilo s prodajo nemškim obrambnim silam (Bundeswehr), 70 odstotkov pa z mednarodno prodajo.
Skokovito se veča tudi knjiga naročil. Obseg še neizpolnjenih naročil je ob koncu septembra znašal rekordnih 51,9 milijarde evrov, 41 odstotkov več kot pred letom dni in dvakratnik obsega naročil ob koncu leta 2022. Od tega je za dobrih 20 milijard evrov naročil orožja in streliva ter za 20 milijard evrov naročil bojnih vozil.
"Doživljamo rast, kakršne še nismo videli. Čakajo nas velika naročila, ki bodo zagotovila nadaljnjo rast prodaje tudi v prihodnjih letih. Poleg tega gradimo nove proizvodne obrate, močno širimo svoje zmogljivosti in izvajamo strateške prevzeme. To nas bo približalo našemu cilju postati svetovni prvak v obrambni industriji," je novembra dejal prvi mož podjetja.
Prevzemi in skupni projekti
Rheinmetall se širi po Evropi in prek partnerskih podjetij v drugih državah vzpostavlja proizvodnjo. Avgusta 2023 je prevzel španskega proizvajalca streliva Expal, ki je s svojimi šestimi tovarnami v lanskem letu že prispeval dobrih 350 milijonov evrov k prodaji skupine. Sodelovanje je vodilo k več naročilom streliva in orožja s strani španske vojske v lanskem letu, v skupni vrednosti več sto milijonov evrov.
Oktobra je Rheinmetall skupaj z italijanskim orožarjem Leonardo ustanovil skupno podjetje, ki bo za italijansko vojsko proizvajalo oklepna vozila in bojne tanke. Oba partnerja imata v skupnem podjetju s sedežem v Rimu polovični lastniški delež, okrog 60 odstotkov proizvodnje naj bi potekalo v Italiji. Tanki bodo temeljili na Rheinmetallovem modelu panther, oklepna vozila pa na modelu lynx. Že pred tem sodelovanjem je bil Rheinmetall prisoten na italijanskem tržišču, kjer je s tremi znamkami zaposloval 1.500 ljudi in ustvaril okrog milijardo evrov letnih prihodkov.
Rheinmetall je v Združenem kraljestvu prisoten od leta 2019, ko je prevzel 55-odstotni lastniški delež v diviziji za kopenska vozila britanskega orožarja BAE Systems, s čimer je nastalo skupno podjetje Rheinmetall BAE Systems Land. RBSL je lani javnosti predstavil nov bojni tank challenger 3 in pričenja s proizvodnjo 148 tankov tega modela za britansko vojsko, izdeluje tudi oklepna pehotna vozila boxer. Združeno kraljestvo in Nemčija sta julija lani poglobila vojaško sodelovanje s sporazumom Trinity House.
Junija je Rheinmetall vknjižil tudi največje posamezno naročilo v svoji zgodovini, ki je prišlo od domačega Bundeswehra. Naročilo 155-milimetrskega streliva v vrednosti 8,5 milijarde evrov bo namenjeno dopolnitvi zalog nemške vojske, pa tudi Nizozemske, Danske in Estonije. Del streliva bo namenjen Ukrajini. Dostave se bodo začele letos.

Mednarodna širitev, o kateri ne govorijo preveč
Mednarodna širitev Rheinmetalla je bila vizija 61-letnega Pappergerja že dolgo pred začetkom rusko-ukrajinske vojne. Direktor, ki podjetje vodi od leta 2013, orožarsko divizijo pa je prevzel leta 2007, je že leta 2014 v finančnem poročilu priložnost za rast videl v trgih izven Evrope, kot so Bližnji vzhod, severna Afrika, Avstralija in Azija.
Kot je decembra poročal raziskovalni portal Investigate Europe, je Pappinger v naslavljanju tujih trgov prodajal oziroma izdeloval orožje tudi v državah, ki so v konfliktih, in avtoritarnim državam. Z leta 2008 opravljenim prevzemom je Rheinmetall odprl podružnico v Južni Afriki, prek katere je nato omogočil izvoz tehnologije za proizvodnjo streliva tudi v države, kot sta Indija in Savdska Arabija. Prva še vedno izvaža orožje v Rusijo, druga pa je strelivo, ki ga je Rheinmetall proizvedel v svoji tovarni na Sardiniji, leta 2016 uporabljala na civilnih tarčah v Jemnu.
Rheinmetallovi posli v Nemčiji in drugod v Evropi so podvrženi strogim izvoznim omejitvam, te pa ne veljajo za posle južnoafriške podružnice, v kolikor je tam registrirana intelektualna lastnina. Južna Afrika tako strogih izvoznih omejitev nima; po poročanju Investigate Europe prepoveduje le izvoz v države, ki so pod embargom Združenih narodov.
Medtem ko se Rheinmetall v sporočilih za javnost rad pohvali z evropskimi obrambnimi projekti, kot so tovarna smodnika v Romuniji, tovarna streliva v Litvi in nova tovarna streliva na Madžarskem, kjer sicer že izdelujejo vozila lynx, je podjetje bolj zadržano glede poslov južnoafriške podružnice Rheinmetall Denel Munition (RDM).
V Sloveniji je imel Rheinmetall nazadnje lobistične stike z uslužbenci in funkcionarji obrambnega ministrstva septembra 2023, po podatkih Erarja. Govorili so o možnostih sodelovanja s slovensko obrambno industrijo.

Večja medijska prisotnost
Papperger, po izobrazbi strojni inženir, je celo kariero od leta 1990 preživel pri podjetju iz Düsseldorfa, ki je v času njegovega prihoda svoj posel delilo precej enakomerno na dobavo vojaški industriji in dobavo avtomobilski panogi.
Pod njegovim vodstvom je Rheinmetall postal bolj naklonjen komunikaciji z mediji, kot je to značilno za mnoga obrambna podjetja, čeprav se pri tem raje osredotoča na evropske in ukrajinske posle kot zgoraj omenjene mednarodne projekte. Bruseljski Politico je Pappergerja zaradi vse večjega vpliva podjetja uvrstil med najvplivnejše Evropejce v 2025.
Poleg direktorjevih pogostih medijskih nastopov je Rheinmetall lani poleti postal tudi sponzor nemškega nogometnega kluba Borussia iz Dortmunda (blizu Düsseldorfa, ki nima svojega prvoligaša). Ta poteza sicer ni navdušila vseh navijačev kluba, ki so na tribunah in shodih protestirali proti orožarskemu sponzorstvu.
Za Pappergerja je pošiljanje orožja v Ukrajino in medijsko izpostavljanje prineslo tudi varnostno grožnjo. Kot je julija poročal CNN, so ameriški obveščevalci izvedeli za načrte Rusije, da izvede atentat na Pappergerja. Nemške varnostne sile so po prejemu informacije okrepile varovanje, kar naj bi te načrte preprečilo. Do dejanskega poskusa atentata naj ne bi prišlo.