Kako so se šefi v podjetju, nekoč na robu bankrota, izstrelili med najbogatejše

Posel Forbes 25. junija, 2024 11.07
featured image

Glavni izvršni direktor proizvajalca čipov Nvidia Jensen Huang ni edini, ki je naletel na zlato jamo, zahvaljujoč rasti delnic podjetja, ki ga vodi.

25. junija, 2024 11.07

“Naslednja industrijska revolucija se je začela,” je prejšnji mesec dejal soustanovitelj in glavni izvršni direktor Nvidie Jensen Huang ob objavi četrtletnega poročila podjetja.

“Podjetja in države sodelujejo z Nvidio, da bi preusmerili tisoč milijard dolarjev vredno bazo tradicionalnih podatkovnih centrov na pospešeno računalništvo in zgradili novo vrsto podatkovnih centrov, tako imenovane tovarne umetne inteligence, za proizvodnjo nove dobrine – umetne inteligence.”

Nihče ni imel več koristi od meteorskega vzpona Nvidie kot Huang. Pred petimi leti je bil ocenjen na štiri milijarde dolarjev. Na Forbesovem seznamu svetovnih milijarderjev je zasedal 546. mesto. Pred dobrim letom dni je bil vreden 21 milijard dolarjev in je bil 76. najbogatejši na svetu. Zdaj, ko tržna kapitalizacija Nvidie presega 3.200 milijard dolarjev, je 12. najbogatejši na svetu s premoženjem v vrednosti 115 milijard dolarjev, predvsem po zaslugi svojega skoraj štiriodstotnega deleža v podjetju.

Medtem ko je Huang najbolj znan delničar Nvidie, je veliko drugih, ki so imeli osebne koristi od rasti delnice. Med največjimi dobičkarji so še glavna finančna direktorica Colette Kress in njen generalni svetovalec Tim Teter ter štirje neodvisni člani uprave, ki imajo skupaj več kot za 10 milijard dolarjev delnic.

Zaslužil z zgodnjo naložbo

Eden od teh članov uprave je milijarder Mark Stevens, ki je prvič sodeloval z Nvidio leta 1993, istega leta, ko je bilo podjetje za proizvodnjo čipov ustanovljeno. Bil je razmeroma nov partner pri Sequoii, ko je ustanovitelja podjetja, Dona Valentina, poklical ustanovitelj LSI Logic Wilfred “Wilf” Corrigan.

“Pri LSI dela en mladenič in žal mi je, da ga vidim oditi. Morali bi ga spoznati,” je Corrigan povedal Valentinu, kot pravi Stevens. Valentine in Stevens sta se srečala s Huangom, ki jima je predstavil idejo o podjetju, ki bi oblikovalo 3D grafične čipe za računalniške igre. “In mislili smo, da je zanimivo,” pravi Stevens.

Sequoia je v podjetje vložila milijon dolarjev, naložba pa je podjetje ovrednotila na samo sedem milijonov dolarjev, kažejo podatki PitchBooka. Stevens, ki je delal pri Intelu in bil mlad strokovnjak za polprevodnike pri Sequoii, se je pridružil upravi Nvidie. Odšel je leta 2006 v času, ko so partnerji Sequoie izstopali iz uprav borznih podjetij in se osredotočali na zasebna podjetja. Leta 2008 je Stevens zapuščal Sequoio in Huang ga je povabil, da se ponovno pridruži upravi Nvidie.

Predvsem zaradi zgodnje naložbe Sequoie ima Stevens zdaj v lasti za pet milijard dolarjev delnic Nvidie. Vendar pravi, da v upravi ne dela zaradi denarja. “Obožujem našo upravo. Mislim, da je to morda najboljša uprava v ZDA.”

Nvidia
Nvidia je premoč na področju umetne inteligence dosegla s čipom H100, ki ga uporabljajo podatkovni centri za razvoj velikih jezikovnih modelov. Slika je simbolična. (Foto: PROFIMEDIA)

“To se ne zdi verjetno”

Trenutni vlagatelj tveganega kapitala in nekdanji tehnološki direktor Brooke Seawell se je leta 1997 pridružil upravi Nvidie, v kar ga je prepričal drug tehnološki direktor, Harvey Jones. Moža sta se spoznala, ko je bil Seawell višji podpredsednik za finance in operacije pri Synopsysu, kjer je bil Jones direktor.

Nvidia “je bila v prostoru grafičnih polprevodnikov, ki je bil hiperkonkurenčen prostor … in glavni izvršni direktor je imel komaj čez 30 let,” se spominja Seawell. “Pogledal sem ga in si rekel: ‘Fant, to se ne zdi verjetno.'”

Vendar je bil Jones, ki se je upravi pridružil leta 1993, prepričljiv. Nvidia je iskala nekoga s strokovnim znanjem na področju financ in izkušnjami z lansiranjem podjetja na borzi, kar je Seawell naredil pri Synopsysu. Seawell ima zdaj v lasti za 700 milijonov dolarjev Nvdijinih delnic.

Velik delež menedžerjev med delničarji

Relativno gledano imajo direktorji in vodstveni delavci Nvidie v lasti veliko delnic. V Microsoftu, trenutno najvrednejšem ameriškem podjetju (s tržno kapitalizacijo 3.300 milijard dolarjev), imajo vodilni skupaj v lasti manj kot en odstotek delnic. Enako velja za Apple, ki ima drugo največjo tržno kapitalizacijo.

Pri Nvidii so imeli vodilni 25. marca v lasti 4,23 odstotka delnic, kažejo podatki njene družbe pooblaščenke. Skupaj je to več kot 130 milijard dolarjev delnic, čeprav je velika večina tega v lasti Huanga. Eden od glavnih razlogov za razliko v deležu je, da v nasprotju z Nvidio nobeden od ustanoviteljev Microsofta ali Appla ne sedi v upravi ali zaseda mesta višjega direktorja.

Benjamin Hermalin, profesor financ na univerzi Berkeley, je v elektronskem sporočilu dejal, da ima dejstvo, da vodilni kadri držijo velike količine delnic, kot to počne Huang, dva splošna učinka. “Prvič, menedžersko lastništvo delnic povzroči, da se vodstvo bolj ukvarja z vrednostjo podjetja (ceno delnice), kar je pozitivno za druge delničarje,” če so vse ostale spremenljivke enake. Lahko pa bi ekipa zaradi tega postala preveč previdna, saj vedo, da je toliko njihovega denarja vezanega na delnice.

Zaenkrat ni veliko znakov, da Huang postaja nenaklonjen tveganju.

Grafična kartica Nvidie
Nvidiaje prvi uspeh doživela z grafičnimi karticami, ki so postale priljubljene med igralci videoiger (Foto: PROFIMEDIA)

V tretje gre rado

Zdaj je precej enostavno videti, zakaj bi člani uprave in ključni poznavalci obdržali toliko delnic. Toda prej to ni bilo tako očitno.

Nvidijin prvi čip, izdan leta 1995, ni uspel. Med razvojem svojega drugega čipa so Huang in ekipa ugotovili, da je arhitektura povsem napačna, in so prenehali delati na njej, pravijo v podkastu podjetja tveganega kapitala Sequoia. “Med letoma 1993 in 1997 smo trikrat skoraj bankrotirali,” pravi član uprave Stevens. “Jensen je med drugim govoril: ‘Samo 30 dni nas loči od prenehanja poslovanja.'”

Nvidia je obrnila stvari tako, da je v tretjem poskusu oblikovanja čipa delala v obratni smeri, pri čemer se je najprej lotila programske opreme, je Huang pojasnil v podkastu Sequoie. Zaradi izhlapevanja denarja je bil proces hiter, Nvidijin naslednji čip pa je bil uspešen. V začetku leta 2000 je podjetje razvilo prvo grafično procesno enoto na svetu ali GPU, ki je postala zelo priljubljena za prikaz podob v video igrah.

V preteklem desetletju je Nvidia ugotovila, da raziskovalci umetne inteligence v podjetniškem in akademskem svetu uporabljajo njene grafične procesorje za poganjanje nevronskih mrež – temelj umetne inteligence – in za ustvarjanje domačih superračunalnikov. To je pripomoglo k odločitvi, da podjetje stavi na računalništvo z umetno inteligenco, preden je bil trg za to sploh vzpostavljen. Ta stava se je obrestovala v veliki meri.

Kdo je zamudil priložnost

Ena oseba, ki je zamudila priložnost za milijarde dolarjev, je Huangov soustanovitelj in nekdanji glavni tehnološki direktor Curtis Priem. Ta je imel leta 1999, ko je Nvidia postala borzna družba, enako število delnic kot Huang, vendar je podjetje zapustil pred več kot 20 leti.

Priem je prodal ali podaril vse svoje delnice Nvidie do leta 2007, je lani dejal za Forbes. Trenutno financira kvantni računalnik, vreden trikrat več od njegove trenutne ocenjene neto vrednosti, ki znaša manj kot 50 milijonov dolarjev.

Ni jasno, kaj je soustanovitelj in nekdanji podpredsednik inženiringa Chris Malachovsky naredil s svojimi delnicami Nvidie, odkar je pred dvema desetletjema izstopil s funkcije. Od leta 2002, ko je imel v lasti 773 milijonov delnic (prilagojeno za cepitve delnic), mu ni bilo treba razkriti prodaj delnic ali deleža v Nvidii, vendar še vedno dela pri Nvidii kot sodelavec. Poskusi priti do Malachowskega so bili neuspešni.

Glavni izvršni direktor Nvidie Jensen Huang
“Samo 30 dni nas loči od prenehanja poslovanja,” je sredi devetdesetih dejal glavni izvršni direktor Nvidie Jensen Huang (Foto: PROFIMEDIA)

Vodstvena filozofija

Podjetje ni stalo križem rok, potem ko so soustanovitelji zapustili svoje izvršne vloge. Seawell, ki je v upravnem odboru Nvidie že skoraj 27 let, pripisuje Huangovemu vodstvu zasluge za tako vztrajno vodenje posla. “Umetna inteligenca je koncept že mnogo, mnogo desetletij. Toda Jensen je videl, da bi z dovolj računalniške moči lahko postala praktična in resnična,” pravi Seawell.

Huang svojega časa ne namenja le tehnologiji, ampak se osredotoča tudi na timsko delo in pomaga zaposlenim pri opravljanju dela, ki jih veseli. To je posledično privedlo do zelo nizke fluktuacije zaposlenih – le tri odstotke na leto v primerjavi s 15 odstotki v večini podjetij iz Silicijeve doline, pravi Seawell.

“Jensen bo prvi, ki bo rekel, da smo imeli veliko vzponov in padcev in da smo naredili ogromno napak. Vendar smo se učili iz svojih napak in postajamo vedno boljši,” je še dejal Seawell.

V nadaljevanju je seznam pet trenutnih direktorjev in vodstvenih delavcev Nvidie, ki so postali najbogatejši z deleži v Nvidii ali s prodajo delnic (v izvirniku, link je na koncu članka, jih najdete deset – vrednosti so na dan 20. junij 2024, od takrat je vrednost delnice Nvidia nekoliko upadla, op. ur.).

1. Jensen Huang

Glavni izvršni direktor
Neto premoženje: 115 milijard dolarjev
Trenutna vrednost Nvidijinih delnic: 114 milijard dolarjev
Ocenjena vrednost denarnih sredstev od prodaje delnic Nvidie: 1,5 milijarde dolarjev

Huang je prehodil dolgo pot od čiščenja stranišč v podeželskem internatu v Kentuckyju, ko je bil študent. Čeprav bi lahko vse ponovil, ne bi znova zgradil Nvidie, ker se ni zavedal, kako težko je lahko, je februarja povedal za podkast Acquired. Pravi, da vedno dela 24 ur na dan in sedem dni na teden.

“Gledam filme in se jih ne spomnim, ker razmišljam o delu,” je prejšnji mesec dejal v intervjuju s soustanoviteljem fintech podjetja Stripe Patrickom Collisonom. Med intervjujem je tudi omenil, da ne verjame v sestanke ena-na-ena ali odpuščanje zaposlenih. Marca je Huang sprejel nov načrt trgovanja, v okviru katerega namerava v prihodnjem letu prodati šest milijonov delnic Nvidie. To je manj kot en odstotek njegovega deleža.

2. Mark Stevens

Član uprave
Neto premoženje: 8,7 milijarde dolarjev
Trenutna vrednost Nvidijinih delnic: 5,2 milijarde dolarjev
Ocenjena vrednost denarnih sredstev od prodaje delnic Nvidie: 400 milijonov dolarjev

Dolgoletni vlagatelj tveganega kapitala Mark Stevens je bil partner v podjetju Sequoia Capital, ko je podjetje vlagalo v PayPal, LinkedIn, Google in seveda Nvidio – že leta 1993, ko je bila ustanovljena in je bilo celotno podjetje vredno le sedem milijonov dolarjev. V upravi Nvidie je bil od leta 1993 do 2006, nato pa se je znova pridružil dve leti pozneje.

Stevens, ki je v zadnjem mesecu prodal delnice v vrednosti več kot 120 milijonov dolarjev, ima tudi manjšinski delež v košarkarskem moštvu lige NBA Golden State Warriors, kjer je član izvršnega odbora lastnikov. Sequoio je zapustil leta 2021 in zdaj vlaga predvsem prek lastnega podjetja S-Cubed Capital.

3. Tench Coxe

Član uprave
Neto premoženje: 5,7 milijarde dolarjev
Trenutna vrednost Nvidijinih delnic: 4,8 milijarde dolarjev
Ocenjena vrednost denarnih sredstev od prodaje delnic Nvidie: 400 milijonov dolarjev

Tako kot Stevens je bil tudi Tench Coxe vlagatelj tveganega kapitala, ki je zastopal zgodnjega vlagatelja Sutter Hill Ventures. Tudi on se je pridružil upravi Nvidie v letu ustanovitve podjetja. Medtem ko je leta 2020 zapustil Sutter Hill Ventures, ni nikoli zapustil Nvidie. Zdaj vstopa v svoje četrto desetletje kot direktor. Coxe je tretji največji interni delničar v podjetju. Bil je tudi delničar podjetja za programsko opremo Snowflake, ki ga je podpiral Sutter Hill.

4. Harvey Jones

Član uprave
Neto premoženje: 1,4 milijarde dolarjev
Trenutna vrednost Nvidijinih delnic: 1 milijarda dolarjev
Ocenjena vrednost denarnih sredstev od prodaje delnic Nvidie: 300 milijonov dolarjev

Jones, ki se je skupaj s Stevensom in Coxejem leta 1993 pridružil upravi Nvidie, je že več kot tri desetletja podjetnik, visokotehnološki vodja in vlagatelj tveganega kapitala. Soustanovil je tehnološki podjetji Daisy Systems leta 1981 in Tensilica leta 1997. Služil je tudi kot glavni izvršni direktor podjetja za avtomatizacijo elektronskega oblikovanja Synopsys, ki je zdaj vredno več kot 80 milijard dolarjev. Danes je tudi vlagatelj prek svojega podjetja Square Wave Ventures.

5. Colette Kress

Glavna finančna direktorica
Trenutna vrednost Nvidijinih delnic: 700 milijonov dolarjev
Ocenjena vrednost denarnih sredstev od prodaje delnic Nvidie: 50 milijonov dolarjev

Izvršna podpredsednica Nvidie in glavna finančna direktorica Kress se je pridružila tehnološki družbi Nvidia leta 2013, ko so prihodki znašali le 4,3 milijarde dolarjev. Od takrat je pomagala nadzorovati eno največjih rasti prihodkov v zgodovini: v letu do konca januarja je imela Nvidia 60,9 milijarde dolarjev prihodkov, kar je 15-krat več kot pred desetletjem.

Kress naj bi se družbi pridružila po odobritvi njenih dveh mladih sinov, takrat starih 8 in 10 let, ki sta podjetje poznala po oblikovanju čipov, ki poganjajo njune najljubše računalniške igre. (Vsak od njenih sinov ima zdaj 400 delnic na svoje ime.) Pred Nvidio je bila Kress tri leta finančna direktorica pri Ciscu in 13 let pri Microsoftu.

Avtorja članka sta Phoebe Liu in Kerry A. Dolan.