Kaj vemo o izraelskem orožarskem podjetju, ki razdvaja slovensko vlado

Posel Jan Artiček 25. novembra, 2024 15.57
featured image

Izraelsko orožarsko podjetje Rafael ne bo neposredno dobavilo raket Sloveniji, je pa solastnik skupnega partnerskega podjetja v Nemčiji, s katerim posluje slovensko ministrstvo za obrambo.

25. novembra, 2024 15.57

Vladno koalicijo razdvajajo slovenski nakupi protioklepnih raketnih sistemov spike, ki jih je razvilo izraelsko državno obrambno podjetje Rafael Advanced Defense Systems. V Evropi jih trži prek skupnega podjetja z nemškima partnerjema. Matična družba v Izraelu, ki jo njen predsednik Yuval Steinitz opisuje kot “pomemben steber izraelske obrambe,” od lani, ko se je začela vojna v Gazi, sicer beleži rekorden obseg naročil.

Kot je prvi poročal časnik Delo na podlagi poslanskih vprašanj poslanca Levice Mihe Kordiša, je Slovenija v načrtu razvojnih programov predvidela 31,5 milijona evrov za nakup orožja izraelskih proizvajalcev, od tega 12,3 milijona v prihodnjem letu za nakup raketnih sistemov spike.

Ministrstvo za obrambo je zanikalo navedbe Dela, da gre za kupovanje izraelskega orožja, rekoč da “Slovenija od začetka vojne v Gazi v Izraelu ne kupuje orožja in vojaške opreme”. To morda drži, a kot na spletni strani Rafaela navaja podjetje samo, ta na mednarodnih trgih deluje tudi preko mnogih podružnic in skupnih partnerskih podjetij, med katerimi je tudi nemški dobavitelj raket spike Sloveniji, Eurospike.

Poslanci koalicijskih strank SD in Levica ter nepovezana poslanka Mojca Šetinc Pašek so medtem vlado pozvali, da ustavi načrte za nakupe izraelskega orožja. V Gazi se nadaljuje vojna med Izraelom in Hamasom, v kateri so izraelske varnostne sile (IDF) po podatkih tamkajšnjega ministrstva za zdravstvo doslej ubile preko 40 tisoč ljudi, večinoma civilistov.

Izraelski sistem zračne obrambe Iron Dome
Proizvajalec orožja Rafael stoji tudi za sistemom zračne obrambe Iron Dome, ki ga uporablja Izrael (Foto: PROFIMEDIA)

Skupni projekt

“Proizvajalec in dobavitelj Eurospike, ki je v večinski lasti dveh velikih nemških podjetij Rheinmetall in Diehl Group, je bil izbran kot najugodnejši ponudnik na predhodno izvedenem javnem naročilu, pri tem pa ministrstvo za obrambo ni izvajalo plačil izraelskim proizvajalcem orožja. Vsi deli protioklepnega sistema spike so izdelani pri evropskih proizvajalcih,” so v odgovoru na članek v Delu zapisali na obrambnem ministrstvu.

Nemško podjetje Eurospike GmbH je skupno partnersko podjetje (joint venture) iz Röthenbacha, v katerem so soudeleženi nemška proizvajalca orožja Diehl Defence in Rheinmetall ter izraelski Rafael Advanced Defense Systems, je zapisano na spletni strani skupnega podjetja, kjer piše tudi, da proizvodnja sistemov poteka v Evropi. A zadnjega solastnika na ministrstvu v sporočilu za javnost niso omenjali.

Rheinmetall ima v skupnem podjetju 40-odstotni delež, kot je razvidno iz lanskega sporočila za javnost o velikem poslu Eurospika s finsko vojsko. Po podatkih Wikipedie naj bi imel Diehl prav tako 40 odstotkov, Rafael pa preostalih 20 odstotkov. Kot še piše na spletni strani, je namen skupnega podjetja izključno trženje raketnih sistemov spike v Evropi. Te sisteme pa je razvilo izraelsko podjetje.

Torej drži, da sta evropska partnerja v skupnem podjetju večinska lastnika, pa tudi, da ministrstvo z nakupom ni izvajalo plačil neposredno izraelskim proizvajalcem. A kot so na sporočilo ministrstva opozorili pri Levici, je tudi izraelski Rafael soudeležen pri dobičku skupnega podjetja in je kot razvijalec sistema “predvidoma deležen tudi licenčnine”.

Na ministrstvu so sicer dejali še, da Slovenija raketne sisteme spike uporablja že skoraj dve desetletji, “z nakupom novih pa posodablja že obstoječe sisteme in hkrati obnavlja zalogo streliva zanje”.

Izraelski sistem zračne obrambe Iron Dome
Rafael je lani beležil rekorden obseg neizpolnjenih naročil v vrednosti 13,6 milijard evrov (Foto: PROFIMEDIA)

Rekordna knjiga naročil, višja bonitetna ocena

Rafael je lani ustvaril 3,6 milijarde evrov prihodkov (14 milijard izraelskih šeklov), kar je za dobro petino več kot leto prej, in 152 milijonov evrov (588 milijonov šeklov) čistega dobička, sodeč po letnem poročilu. Ob tem je beležil rekorden obseg še neizpolnjenih naročil (order backlog) v vrednosti 13,6 milijard evrov oziroma dobrih 52 milijard šeklov, samo v lanskem letu pa se je obseg naročil povečal za 85 odstotkov.

Od tega je 57 odstotkov naročil prišlo iz tujine, 43 odstotkov pa iz Izraela. Podjetje sodeluje z 20 članicami zveze Nato, navajajo.

Predvsem so v poročilu izpostavili dobro poslovanje v zadnjem četrtletju 2023 – torej po začetku vojne v Gazi –, ko so prejeli za 3,7 milijarde evrov naročil, od tega 61 odstotkov od mednarodnih kupcev. Vojna v Gazi se je začela po Hamasovih napadih 7. oktobra lani, ki so terjali okrog 1.200 življenj, večinoma civilistov.

“Rafael s široko paleto naprednih zmogljivosti in sistemov, ki izhajajo iz znatnih naložb v raziskave in razvoj, ključno prispeva k izraelskim obrambnim silam (IDF) in celotnem varnostnem sistemu,” je ob objavi letnih rezultatov dejal generalni direktor podjetja Yoav Tourgeman.

Tudi v 2024 podjetje posluje uspešno, sodeč po podatkih bonitetne hiše S&P Global, ki je Rafaelu julija zvišala bonitetno oceno z ‘A-’ na ‘A’, pri čemer so se sklicevali na rekordno vrednost neizpolnjenih naročil, večjo dobičkonosnost in stabilen denarni tok. Pri S&P Global pričakujejo, da bodo letošnji prihodki narasli na 4,5 milijarde evrov (16 milijard šeklov).

Podjetje za železno kupolo

Rafael je podjetje v 100-odstotni lasti izraelske države. Nastalo je leta 1948 kot znanstvena in razvojna roka izraelske vojske, ki se je v 50. letih razcepila na dva dela, enega za znanstvene raziskave in drugega za vojaško tehnologijo. Leta 1954 je agencija, ki se je ukvarjala z vojaško tehnologijo, dobila ime Rafael.

Zaradi izgub v 90. letih je bila državna agencija leta 2002 prestrukturirana v podjetje, ki pa je ostalo v državni lasti. Danes zaposluje okrog 10 tisoč ljudi, po navedbah generalnega direktorja pa načrtujejo zaposlovanje še dodatnih dva tisoč ljudi.

Rafael je med drugim razvijalec sistema zračne obrambe ‘železna kupola’ (Iron Dome, angl.), ki ga Izrael uporablja za prestrezanje raket krajšega dosega, pa tudi raketnega sistema Davidova frača (David’s Sling), ki je namenjen prestrezanju balističnih izstrelkov srednjega in dolgega dosega, in protitankovskih raket spike. V ponudbi imajo naveden tudi sistem laserskega orožja z imenom železni žarek (Iron Beam, angl.).