Kako je prvak formule 1 zbral 100 milijonov dolarjev za svoj naložbeni sklad
Devetintridesetletniku je sloves dirkaške legende odprl vrata v najboljša svetovna investicijska podjetja. Zdaj stavi, da se bo njegov dostop izplačal bogatim Evropejcem, ki iščejo pot v Silicijevo dolino.
Nico Rosberg je nekoč po ozkih ulicah Monte Carla vozil s hitrostjo 320 kilometrov na uro, a vsak lahko začuti, kako mu je poskočilo srce, ko se želi na poslovni konferenci približati legendi tveganega kapitala, kot je soustanovitelj podjetja Floodgate Mike Maples mlajši. Ko je Maplesa prejšnji mesec na srečanju v New Yorku obkrožilo na stotine občudovalcev, se je zdelo nemogoče vsaj izmenjati kakšno besedo.
Vendar pa 39-letni Rosberg premore precej učinkovito orodje za takšne razmere. “Običajno sem zelo skromen, vendar moram uporabiti dvosekundno predstavitev, da izstopim iz množice,” pravi. “Zato sem šel naravnost k njemu in rekel: Hej, jaz sem Nico, svetovni prvak v formuli 1.”
Od voznika formule 1 do podjetnika
Tistega dne si je res priboril nekaj minut z Maplesom, a to ni bilo prvič, da je Rosberg, ki je 11 sezon dirkal za ekipi Williams in Mercedes, izrabil svoj uspeh na dirkališčih formule 1, da bi se priljubil novemu občinstvu podjetnikov in vlagateljev. Od leta 2016, ko je v Nemčiji rojeni Rosberg v sklepni sezoni še zadnjič švignil mimo črno bele šahovnice na zastavi, se je ukvarjal s tem, da se je preobrazil v podjetnika, saj je zbral sredstva za ustanovitev več kot 30 podjetij, med njimi nekaj svojih lastnih. Zdaj, ko ima mrežo, ki se razteza od Silicijeve doline do Zahodne Evrope, nekdanji dirkač sedi za krmilom svojega najbolj ambicioznega podviga doslej – upravlja investicijski sklad.
Aprila je njegovo podjetje Rosberg Ventures s sedežem v Monaku napovedalo ustanovitev “sklada skladov”, ki zbira kapital in ga plasira predvsem prek drugih podjetij tveganega kapitala, ne vlaga pa v zagonska podjetja neposredno. Rosberg je za Forbes ekskluzivno povedal, da zdaj upravlja 100 milijonov dolarjev sredstev, od tega je vsaj pet milijonov dolarjev njegovega denarja. Kot pravi, je njegov cilj izbrati najboljša ameriška podjetja tveganega kapitala, saj je “zelo smiselno zaupati svoj denar najboljšim na svetu”.
To je pametna strategija. V študiji družbe za finančne storitve Wealthfront iz leta 2014 so ugotavljali, da je 95 odstotkov donosov ameriške industrije tveganega kapitala ustvarilo 20 največjih podjetij, kar po besedah avtorja poročila Andyja Rachleffa še vedno drži.
Rosberg v svojem skladu tveganega kapitala upravlja s 100 milijoni dolarjev.
“Zmagovalci še naprej zmagujejo”
Vendar so zaradi takšnih rezultatov vodilna podjetja, kot so Andreessen Horowitz, Kleiner Perkins in Thrive Capital, postala tako zaželena, da so morala začeti zavračati navdušene vlagatelje. In ta tekmovalni ekosistem je del Rosbergove poslovne strategije. Za svoje stranke – večinoma zelo bogate družine iz Nemčije in Italije, ki nimajo povezav s Silicijevo dolino – lahko izkoristi povezave in jim ponudi nekaj, česar doma ne morejo najti.
“Zato gre tukaj v veliko večji meri za dostop kot pa za sredstva, saj vse donose pobere teh nekaj najboljših podjetij,” pravi Rosberg. “Zmagovalci tako še naprej zmagujejo.”
Športniki, ki postajajo pravi podjetniki
Takšno prevlado Rosberg dobro pozna, čeprav na precej drugačnem prizorišču. Kot član ekipe Mercedes-AMG Petronas v formuli 1 je pod vodstvom milijarderja, lastnika in vodje ekipe Tota Wolffa, pomagal osvojiti tri zaporedne naslove prvaka med konstruktorji. To je bil začetek osmih naslovov, kar je brez primere v formuli 1. Toda leta 2016, ko se je Rosberg za naslov prvaka med vozniki meril z moštvenim kolegom Lewisom Hamiltonom, je šokiral dirkaški svet in pri 31 letih nenadoma končal kariero.
Hitro se je preusmeril na področje naložb poslovnih angelov in se pridružil trendu zvezdniških športnikov, ki postajajo pravi podjetniki in ne le podporniki. Lep primer je košarkar Los Angeles Lakersov LeBron James, soustanovitelj podjetja SpringHill, ki se ukvarja z razvojem in produkcijo zabave. Leta 2022 je postal prvi aktivni športnik z neto premoženjem v višini milijarde dolarjev. Na področju tveganega kapitala sta uspela tudi član nogometne dvorane slavnih Joe Montana in teniška legenda Serena Williams.
Rosberg je imel sredstva za zagon svoje nove dejavnosti, saj je po Forbesovih ocenah s plačo v formuli 1 in nagradami za uspešnost v karieri zaslužil skoraj 80 milijonov dolarjev pred obdavčitvijo.
“Kot športnik ali zvezdnik imaš na splošno dostop do ključnih ljudi,” pravi partner v vodilnem podjetju na področju tveganega kapitala v Silicijevi dolini, v katerem Rosberg nastopa kot investitor. “To vam odpira vrata, saj vas ljudje želijo spoznati, se povezati z vami. Če lahko prodreš do najboljših podjetij in jim lahko zagotoviš, da jim boš prinesel vrednost, imaš pa tudi sredstva za naložbe, to potem ni več tako težko”.
Vedno večji portfelj
Rosbergova povezava s formulo 1 mu je prinesla prvo priložnost kmalu po tem, ko je zapustil ta šport. Avtomobilski proizvajalec Mercedes-Benz, ki ima v lasti tretjino dirkaške ekipe, je vlagal v start up za vzpostavitev infrastrukture za električna vozila ChargePoint in ga povabil k sodelovanju. Napisal je ček s petmestno številko in izstopil iz posla, ko je podjetje leta 2021 vstopilo na borzo. Rosberg ne želi razkriti, koliko natančno je zaslužil pri tem, vendar pravi, da je šlo za večkratnik tega, kar je vložil.
Njegov portfelj se je od takrat le še povečeval. Svojo mrežo je razširil na različne panoge, med drugim tudi v car sharing (Vay) in umetno inteligenco (Codeium). V vsako podjetje vloži po približno 50.000 dolarjev. Delež v zagonskem podjetju za digitalna plačila Ivy je pridobil po pisanju vrste osebnih elektronskih sporočil, čeprav tam še ni imel stika. “Pomislil sem: V redu, spoštujem tvojo zagnanost; spoznajmo se,” pravi soustanovitelj podjetja Ivy Ferdinand Dabitz.
Čeprav bilance stanja niso nujno njegovo strokovno področje, je Rosberg našel druge načine ustvarjanja dodane vrednosti, na primer predstavitev Dabitza predsedniku uprave evropske transportne družbe, ki je potencialna stranka Ivyja.
“Evropa zaostaja v živahnosti trga”
Rosberg si je z možnostmi soinvestiranja, aktivnim nastopom in podporo ustanoviteljev podjetij začel utrjevati ugled na področju tveganega kapitala. Tudi Netflixova resničnostna serija Drive To Survive, ki je pomagala formuli 1 doseči novo raven priljubljenosti v ZDA, ni škodila. Kljub temu se je Rosberg soočil z vrsto zavrnitev, ko je poskušal vložiti svoj denar v najboljše sklade. Ob petem neuspešnem poskusu mu je sklad Andreessen Horowitz ponudil nekaj nasvetov in mu predlagal, naj se na podjetja obrača z večjimi čeki in jasnim načinom izstopanja od drugih.
Zato se je Rosberg, ki se je rodil v Nemčiji in odraščal v Monaku, odločil, da bo združil kapital več lastnikov in se spet podal čez Atlantik. Evropski trg tveganega kapitala je veliko manj razvit in je do leta 2024 zbral le približno tretjino od 140 milijard dolarjev, kolikor jih je po podatkih družbe Crunchbase zbral ameriški trg.
“Resnično nimate nečesa, kar bi bilo enakovredno Silicijevi dolini ali celo New Yorku,” pravi Nigel Morris, vodilni partner podjetja QED Investors, ki se ukvarja s tveganim kapitalom na področju digitalnega razvoja bančnega in finančnega sistema (fintech) in ugleden angleški poslovnež, ki še ni sodeloval z Rosbergom. Morris dodaja, da Evropa zaostaja v živahnosti trga oziroma kakovosti in številu poslov ter da se morajo vlagatelji spopadati z zakonodajnimi in kulturnimi razlikami od države do države.
Z nastopanjem v seriji so se odprle nove priložnosti
Rosberg, ki si je ustvaril ime tudi s tem, da je sin nekdanjega prvaka formule 1 Kekeja Rosberga, je svojo slavo še povečal v več sezon trajajoči oddaji Die Höhle der Löwen (Levji brlog). V tej nemški sestrski oddaji ameriškega Shark Tanka se je povezal z družinami, ki stojijo za nemškimi podjetji s srednjo in veliko tržno kapitalizacijo. Povezal se je tudi z vlagatelji v Italiji, kjer ima veliko oboževalcev. Imel je edinstveno ponudbo zanje – dostop.
“Če ne pridete v najboljše sklade tveganega kapitala, bo vaš povprečni portfelj izkazoval nezadovoljive donose,” pravi član vodilne nemške industrijske družine, ki je vlagala v sodelovanju z Rosbergom. “V tej panogi je veliko ljudi, ki hodijo naokoli in obljubljajo, kaj lahko dosežejo, vendar Nico to tudi uresničuje.”
Vsake dve leti nov sklad skladov
Rosberg je imel na razpolago mrežo evropskih vlagateljev, zato je imel na voljo tudi precej neizkoriščenega kapitala, s katerim je lahko pritegnil pozornost velikih skladov. Ob koncu leta 2022 je tiho zbral 22 milijonov dolarjev in jih ob vstopu v novo leto v celoti namenil enemu samemu prvovrstnemu podjetju. Kateremu, ne želi povedati. To je neposredno pripeljalo do sklada skladov, ki je aprila želel zbrati 75 milijonov dolarjev, na koncu pa je od približno 25 vlagateljev zbral več kot 78 milijonov dolarjev. Sredstva sklada bodo v celoti plasirali v dveh letih, čeprav Rosberg tudi tokrat ne želi razkriti, v katera podjetja jih bodo vložili.
Da bi ocenili uspešnost sklada, bo potrebnega več časa. Deluje v okviru desetletnega cikla z možnostjo dodajanja triletnih podaljšanj, v čemer posnema delovanje podobnih skladov za posredno investiranje. Najboljši v panogi so v preteklosti v povprečju dosegali 25-odstotni letni donos, vendar se po Rosbergovih besedah v skladu strinjajo, da bo ta rezultat v prihodnosti morda nekoliko slabši. Vsaki dve leti namerava ustanoviti nov sklad skladov, da bi ostal aktiven, ko bodo najboljša podjetja ponujala nove priložnosti.
Z upravljanjem vloženih sredstev se ukvarjajo drugi, a bo sam le stežka miroval. Redno organizira dogodke na dirkah formule 1 in tke nove odnose v svoji mreži. Med drugim je pomagal skleniti partnerstvo med nemškim tehnološkim podjetjem SAP in zagonskim podjetjem SecJur, ki se ukvarja z avtomatizacijo sistemov za preverjanje skladnosti.
“Povezujemo,” pravi Rosberg. “To počnemo.”
Avtor članka je Justin Birnbaum.