Je izmuzljivi ustanovitelj bitcoina bogatejši od Billa Gatesa?
Ob približevanju cene bitcoina 100 tisočakom bi bil izmuzljivi ustanovitelj kriptovalute zdaj 14. najbogatejši človek na svetu, pred soustanoviteljem Microsofta Billom Gatesom.
Bitcoin nezadržno raste in bo verjetno vsak čas dosegel 100 tisoč dolarjev, celoten kripto trg pa se je letos po podatkih portala CoinGecko povečal za 90 odstotkov. Kdo je najbogatejši lastnik kriptovalut? Po Forbesovih ocenah ima ustanovitelj kriptomenjalnice Binance Čengpeng Džao, ki je bil pred kratkim izpuščen iz zapora, neto vrednost premoženja 61,6 milijarde dolarjev, kar ga uvršča na 24. mesto med svetovnimi milijarderji.
Kaj pa izmuzljivi psevdonimni ustanovitelj bitcoina Satoši Nakamoto?
Pri trenutni ceni bitcoina okrog 99 tisoč dolarjev, v primerjavi s samo 300 dolarji pred desetletjem, bi lahko bilo ustanoviteljevo premoženje vredno kar 106 milijard dolarjev. Forbes ne ocenjuje Satošijevega premoženja, ker ni jasno, če oseba sploh obstaja.
Vendar pa bi znesek, ki naj bi bil v digitalnih denarnicah, domnevno v lasti ustanovitelja bitcoina, imetnika postavil na 15. mesto najbogatejših, eno mesto pred 104,9 milijarde dolarjev vrednim soustanoviteljem Microsofta Billom Gatesom.
Prvi rudar bitcoina
Skoraj nemogoče je določiti natančen izračun njegovega imetja v bitcoinih ali celotnega premoženja, vendar so zneski zagotovo znatni. Večina ocen se giblje med 600.000 in 1,1 milijona žetonov, kar pomeni 15 – 28 odstotkov vseh bitcoinov, ustvarjenih v prvih letih obstoja kriptovalute.
Satoši je začel zbirati žetone, ko se je omrežje prvič zagnalo januarja 2009, kot verjetno njegov prvi rudar. Pravzaprav je to edini način, da je lahko dobil bitcoin. Nov bitcoin se ustvari vsakih deset minut, ko superračunalniki, ki tekmujejo pri reševanju arbitrarnega, a matematično zapletenega problema, v omrežje dodajo tako imenovani blok bitcoinov.
Stopnja izdajanja se je zmanjšala za 50 odstotkov vsaka štiri leta – trenutno nov blok prinaša 3,125 bitcoinov), in se bo zmanjševala še naprej, dokler ne bo izrudarjen 21-milijonti bitcoin v letu 2140. V času nastanka bitcoina je vsak nov blok prinašal 50 bitcoinov. V tistih zgodnjih dneh je bilo zelo malo rudarjev, zato se je Satoši soočal z malo konkurence pri prejemanju nagrad za bloke, dokler ni s tem prenehal maja 2010.
Tudi kot njihov kreator ni zase vnaprej dodelil nobenih žetonov, poleg tega takrat ni bilo borz, kot sta Coinbase ali Binance, kjer bi lahko kupil žetone, ko so bili izjemno poceni.
Identiteta še vedno skrivnost
Čeprav so identitete skrite v bitcoinovem omrežju veriženja blokov (blockchain), zgodovinar bitcoina in nekdanji urednik Coindeska Pete Rizzo pravi, da obstaja nekaj jasnih vzorcev v tem, kako so podatki v blokih zgrajeni, ki nakazujejo, da jih je zgradila ista ekipa ali oseba. Poleg tega Rizzo pravi, da je “Satoši zlagoma zmanjšal svoje rudarjenje in se je sčasoma obnašal na način, ki je bil altruističen, saj ni želel imeti monopola nad rudarjenjem.”
To vedenje je povezano s Satošijevim poznejšim umikom iz vsakršne javne vloge v omrežju decembra 2010, manj kot dve leti po lansiranju.
Ostaja veliko vprašanje, ali se bo Satoši kdaj oglasil in razkril svojo identiteto. Skoraj vsi ključni igralci iz tistih zgodnjih dni, kot so Hal Finney, Adam Back, Nick Szabo in Len Sassman, so bili omenjeni kot pravi Satoši Nahamoto. Sassman je umrl leta 2011, Finney pa leta 2014. Drugi so zanikali to identiteto.
Avstralski računalničar Craig Wright je poskušal prevzeti identiteto Satošija, vendar je bila njegova trditev na britanskem sodišču ovržena. Pred kratkim je dokumentarni film HBO trdil, da je kanadski razvijalec programske opreme Peter Todd pravi Satoši. Todd je zavrnil trditev iz dokumentarca, večinoma jih je zavrnila tudi kripto skupnost.
Avtor članka je Steven Ehrlich.