Je Logan Paul zavajal oboževalce glede kriptovalut in se nato okoristil?
Vplivnež Logan Paul naj bi pri trgovanju s kriptovalutami svoje oboževalce nagovarjal k nakupu, da bi njihove cene poskočile, nato pa se s prodajo okoristil, ugotavlja BBC.
Britanski spletni portal BBC poroča, da dokazi, do katerih se je dokopal medij, kažejo, da je vplivnež Logan Paul, ki ima samo na platformi YouTube več kot 23 milijonov sledilcev, promoviral naložbe, pri katerih je imel finančni interes, ne da bi to razkril. Paul kakršnokoli krivdno ravnanje zanika.
Logan Paul je pred približno tremi leti na svojih družbenih omrežjih začel vse pogosteje omenjati kriptovalute. Med temi je promoviral vrsto kriptožetonov z izjemno visokim tveganjem, imenovanih meme kovanci.
Meme kovance običajno navdihnejo internetne šale ali memi, rast cene pa spodbujajo spletne skupnosti (denimo na družbenih omrežjih). Meme kovanci nimajo drugega pravega namena kot trgovanje, ker nimajo uporabne vrednosti, pa je gibanje njihove cene praviloma zelo volatilno.
Kovanec, s katerim naj bi Paul obogatel
Paul je 10. maja leta 2021 na družbenih omrežjih v posnetku hvalil prednosti meme kovanca Elona Muska, imenovanega Elongate, s katerimi naj bi obogatel. Kmalu po tem se je cena kovanca povečala za več kot 60-krat, s čimer je dosegla rekordno vrednost. Po nekaj urah je cena strmoglavila.
BBC je odkril, da naj bi v tem času z omenjenim kovancem trgovala anonimna kriptodenarnica, ki je tesno povezana z javno denarnico Logana Paula. Kriptodenarnice so lahko fizične naprave ali spletne storitve, ki hranijo ključe uporabnikov za dostop do njihovih računov ter omogočajo pošiljanje, prejemanje in porabo kriptovalut. Vsakdo lahko vidi transakcije vseh kriptodenarnic, vendar se lahko lastnik odloči, da bo ostal anonimen. Če lastnik doda svoje ime ali osebne podatke, postane denarnica javna.
Ta anonimna kriptodenarnica je po ugotovitvah BBC prvič prejela sredstva iz javne denarnice v lasti Logana Paula februarja 2021, nato pa začela kupovati kriptovalute in z njimi trgovati.
Napovedoval skok “do Lune”
Kmalu po dogajanju s kovanci Elongate je anonimna kriptodenarnica začela trgovati še z enim kovancem, povezanim z Muskom. Katerim, BBC ne navede.
Britanski portal poroča, da je približno eno uro pred tem, ko je Paul tvitnil, da gre omenjena kriptovaluta “do Lune” (kar v vlagateljskem žargonu pomeni, da pričakuje rast valute), anonimna denarnica kupila za 160 tisoč dolarjev kovancev. Objava je sprožila naval vlagateljev in cena kriptovalute je poskočila.
Dvanajst ur kasneje je anonimna denarnica prodala večino svojega imetja, skupni dobiček, ustvarjen s tem trgovanjem, pa je znašal nekaj več kot 120 tisoč dolarjev, ugotavlja BBC.
Promoviral in prodal z lepim zaslužkom
Podobno je bilo tudi pri meme kovancu Dink Doink, ki ga je Paul promoviral junija 2021. Vrednost kovanca je poskočila, kasneje pa so imetniki večjih količin začeli svoje kovance prodajati, zaradi česar je njegova cena v samo dveh tednih padla za 96 odstotkov. Pred promocijo je kovanec kupila druga anonimna denarnica, domnevno prav tako povezana z Loganom Paulom, ki ga je nato prodala in v Paulovo javno denarnico poslala 100 tisoč dolarjev.
Ko je BBC o tej denarnici povprašal pri vplivnežu, njegovi odvetniki niso zanikali, da mu je pripadala ali da je bila v njegovi lasti, so pa zatrdili, da nakazanih 100 tisoč dolarjev ni bilo povezanih z Dink Doinkom. Priznali so, da je Paul trgoval s kovancem, a naj bi pri tem zaslužil le 17 tisoč dolarjev.
Dvojnik in svarila odvetnikov
Ob odkritjih britanski medij sicer opozarja, da ne morejo biti povsem prepričani o tem, kakšni so bili Paulovi nameni pri objavah na družbenih omrežjih, vendar se zdi verjetno, da so njegove omembe kriptovalut vplivale na njihovo ceno.
BBC se je mesece neuspešno trudil dobiti Paulov komentar na te obtožbe. Ko je na intervju končno pristal, pa se je izkazalo, da gre za trik. Paulova PR služba je namreč zahtevala, da se BBC novinar z njim sestane osebno, in sicer v boksarski telovadnici v Portoriku, ki je v lasti Paula in njegovega brata.
Tam pa je novinarja pričakala gora kamer, nato se je prikazal Paulov dvojnik. “Potovali smo tako daleč, na koncu pa je bila vse skupaj prevara,” piše BBC. Ta je od odvetnikov vplivneža prejel tudi opozorilo o možnih posledicah v primeru, da bi svoje ugotovitve objavil.
BBC je v objavi spomnil tudi, da se Paul trenutno že spopada z večmilijonsko tožbo zaradi neuspešnega projekta kriptožetonov, imenovanega CryptoZoo.