Bo Google prisiljen v prodajo najbolj priljubljenega brskalnika na svetu?
V poskusu rušenja Googlovega monopola na trgu spletnih brskalnikov bo ameriško ministrstvo za pravosodje sodišču predlagalo, da Google prisili v prodajo brskalnika Chrome.
Potem ko je ameriško zvezno sodišče v začetku avgusta razsodilo, da naj bi podjetje Google v lasti konglomerata Alphabet nezakonito monopoliziralo trg spletnih brskalnikov, bo ameriško ministrstvo za pravosodje zdaj od zveznega sodnika v zadevi Amita Mehte zahtevalo še, da Google prisili v prodajo brskalnika Chrome, je poročal Bloomberg.
Ministrstvo naj bi od sodnika prav tako zahtevalo uvedbo nekaterih ukrepov zoper Google, povezanih z umetno inteligenco in operacijskim sistemom za pametne telefone Android, ki je v lasti Googla od leta 2005. Glede slednjega predlagajo, da ga Google loči od svojih drugih izdelkov, vključno z iskalnikom in trgovino z mobilnimi aplikacijami Google Play.
Podjetju bi naložili še obvezo, po kateri bi moral tehnološki velikan dobavljati osnovne podatke o klikih in poizvedbah v iskalniku.
Chrome pomemben del Googlovega poslovanja
Če bo Mehta predloge sprejel, bodo ti spremenili trg spletnega iskanja in razvijajočo se industrijo umetne inteligence. Gre za najagresivnejši poskus omejevanja tehnološkega podjetja, odkar so ZDA pred dvema desetletjema neuspešno poskušale razbiti monopol Microsofta na trgu brskalnikov za operacijski sistem Windows, piše Bloomberg.
Lastništvo najbolj priljubljenega spletnega brskalnika na svetu je ključnega pomena za Googlovo oglaševalsko dejavnost. Chrome Googlu tudi dobro služi za usmerjanje uporabnikov k svojemu vodilnemu izdelku umetne inteligence Gemini.
Po podatkih podjetja StatCounter, ki se ukvarja z analizo spletnega prometa, ima brskalnik Chrome v ZDA 61-odstotni tržni delež.