Ifo: Skrajšan delovni čas tudi v nemških podjetjih, zlasti v proizvodnji
Vse več podjetij v Nemčiji ustavlja zaposlovanje in razpravlja o ukinjanju delovnih mest, pravijo na nemškem inštitutu za gospodarske raziskave.
Podjetja v Nemčiji so v trenutnih kriznih razmerah vse bolj previdna pri načrtovanju novih zaposlitev in se v večji meri odločajo za zaposlovanje za krajši delovni čas, ugotavlja münchenski inštitut za gospodarske raziskave Ifo. Med drugim zmanjšanje števila zaposlenih vse pogosteje načrtujejo predvsem proizvodna podjetja, poroča STA.
Kazalnik zaposlovanja, ki ga izračunavajo na inštitutu, se je novembra z oktobrskih 93,6 točke znižal na 93,4 točke. “Industrija se skuša spoprijeti s krizo s kombinacijo uvedbe skrajšanega delovnega časa in ukinjanja delovnih mest,” je objavo podatkov pospremil vodja raziskav pri Ifu Klaus Wohlrabe.
Po podatkih Ifa zmanjševanje števila zaposlenih vse pogosteje načrtujejo predvsem proizvodna podjetja, podobna slika pa je tudi v trgovinski dejavnosti. Do novih zaposlitev so zadržani tudi v gradbeništvu. “Vse več podjetij ustavlja nova zaposlovanja. Vse pogosteje razpravljajo tudi o ukinjanju delovnih mest,” je poudaril Wohlrabe.
Med drugim sta odpuščanja napovedala nemški jeklar Thyssenkrupp in ameriški avtomobilist Ford, z zapiranjem tovarn je zagrozil tudi domači avtomobilski velikan Volkswagen.
Pri Ifu opozarjajo tudi na povečan trend zaposlovanja za krajši delovni čas. Novembra je to obliko zaposlovanja uporabljajo 17,8 odstotka anketiranih podjetij v predelovalnih dejavnostih, po njihovih pričakovanjih pa se bo ta številka v prihodnjih treh mesecih povečala na 28 odstotkov. V kovinski industriji je možnost krajšega delovnega časa uporabljalo 41,7 odstotka podjetij, v proizvodnji pohištva 33,7 odstotka podjetij, proizvodnji električne opreme 26,9 odstotka ter v strojni panogi 21,4 odstotka podjetij.
O shemi skrajšanega delovnega časa tudi pri nas
O uvedbi krizne sheme skrajšanega delovnega časa se govori tudi v Sloveniji. Kot smo pisali, so v torek na seji Obrtno-podjetniške zbornice (OZS) o tem govorili z ministrom za delo Lukom Mescem. Predsednik OZS Blaž Cvar je dejal, da z zakonom o stalni krizni shemi skrajšanega delovnega časa, ki bi slovenskim podjetjem v težavah preprečil izgubljanje zaposlenih, ne smemo čakati predolgo.