Cene kave v nebo: kaj jo draži
Podnebne spremembe in geopolitične napetosti podžigajo cene kave na borzah, ki so najvišje po letu 1977.
Cene kave arabica so se zvišale na najvišjo raven po letu 1977. Navzgor jih potiska zaskrbljenost zaradi suše v Braziliji, ki bi lahko močno oklestila pridelek, poroča STA.
Terminske pogodbe za kavo arabica so se na borzi v New Yorku v torek dvignile na 3,201 dolarja za funt (0,45 kilograma), s tem pa so se skoraj dotaknile rekordnih 3,375 dolarja za funt iz leta 1977.
Do velikih premikov prihaja zaradi dogajanja v Braziliji. Ta država, ki je največja proizvajalka kave na svetu, se je namreč letos soočila z rekordno sušo. Posledično se mnogi sprašujejo, kakšen je njen proizvodni potencial za sezono 2025/2026. Zaskrbljenosti ni pomirilo niti precejšnje deževje, ki se je začelo oktobra in je omogočilo dobro cvetenje kavovcev.
Kmetje omejujejo ponudbo
Podražitve so tudi posledice geopolitičnih napetosti, zaradi katerih prihaja do motenj ladijskega prometa v Rdečem morju, špekulacij glede morebitnih ameriških carin in strahu pred učinki direktive EU o krčenju gozdov.
Povpraševanje po kavi medtem ostaja veliko, kmetje pa prodajajo le tisto, kar je nujno, in tako omejujejo ponudbo kave, pravijo analitiki.
Terminske pogodbe za kavo robusta se medtem na borzi v Londonu gibljejo pri 5.200 dolarjih za tono, potem ko so bile sredi septembra že pri 5.829 dolarjih. Tudi v zvezi s to kavo, ki se uporablja za proizvodnjo instant kave, vlada nekaj zaskrbljenosti. To kavo namreč proizvajajo v Vietnamu, od koder so prav tako poročali o suši v času rasti, zaradi česar so omejili dobavo, še piše STA.