Ambiciozno podjetje iz Gorenjske dobilo milijonsko investicijo

Posel Aljoša Črnko 12. junija, 2024 10.02
featured image

Slovenski start up, ki se ukvarja z digitalizacijo prodaje kompleksnih izdelkov, je prejelo finančno injekcijo. Kako bodo porabili več kot milijon evrov in kakšne načrte imajo?

12. junija, 2024 10.02

Iz škofjeloškega SaleSqueze po slabih treh letih delovanja sporočajo, da so prejeli 1,5 milijona dolarjev (1,4 milijona evrov) zagonskega kapitala. Vlagateljski krog je vodilo podjetje Underline Ventures iz Romunije, ki sicer vlaga v mlada vzhodnoevropska podjetja. Med investitorji so še romunski Fortech Investments, nemška Robin Capital in Super-Angels ter poslovni angeli.

V slovenskem start upu se predstavljajo kot razvijalci digitalne platforme, ki se uporablja za prodajo kompleksnih izdelkov. Te je mogoče personalizirati lastnim potrebam, na primer manjše montažne hiše. Platforma je specializirana za mala in srednje velika proizvodna podjetja, ki poenostavlja delo prodajnim ekipam in naročanje kupcem.

Rešitev je po navedbah SaleSqueze uporabna v različnih podjetjih, denimo pri proizvajalcih opreme za dom in vrt, majhnih hiš, rekreacijskih vozil, opreme za agrotehniko, industrijskih komponent, medicinskih pripomočkov in strojev.

Ambiciozne napovedi

Na Gorenjskem napovedujejo, da bodo z investicijo v prihodnjih 20 mesecih svoje letne prihodke povečali na 1,5 milijona dolarjev (1,4 milijona evrov). Lani so sicer ustvarili 573 tisoč evrov prihodkov od prodaje in 2.331 evrov čistega dobička. To pomeni, da bi morali za dosego napovedanih ciljev zrasti za 144 odstotkov. Na računu imajo 114.540 evrov bilančnega dobička, leta 2023 so zaposlovali okoli deset ljudi, v kar pa niso vključeni zunanji sodelavci.

Ustanovitelj in direktor Leon Panjtar je ob ustanovitvi podjetja prvo večjo naložbo napovedal za začetek leta 2022.

Soustanovitelj start up SaleSqueze Leon Panjtar
Direktor Leon Panjtar meni, da so s financiranjem korak bližje k ureničitvi svojih ciljev – vzpostavitev nemotenih in učinkovitih postopkov prodaje zapletenih izdelkov (Foto: Aljaž Hafner)

Ob prejemu finančne injekcije pravijo, da se bodo osredotočili na izboljšanje uporabniške izkušnje, širjenje platforme na celoten postopek naročil ter uvedbo vizualizacije s tehnologijama umetne in prodajne inteligence.

V SaleSqueze so nedavno predstavili novost ‘Drag & Drop Configurator Builder’. Kot pojasnjujejo, ta uporabnikom omogoča ustvarjanje konfiguratorjev izdelkov, brez razvojnega ali oblikovalskega znanja. Prilagojeni izdelki so lahko nato vključeni tudi v digitalne kanale podjetja in prodajni proces za ustvarjanje povpraševanja.

Kot še navajajo v podjetju, platforma prepoznava tiste, ki so pripravljeni na nakup. Tako naj bi bolje upravljali s potencialnimi kupci in strankami, kar naj bi izboljšalo prodajo.

Odcepljeno podjetje

Panjtar je dejal, da bodo s svežim kapitalom platformo naredili samopostrežno in avtomatizirali postopek vključevanja novih uporabnikov.

SaleSqueze je odcepljeno podjetje razvojnega studia Kalmia, katerega polovični lastnik je Panjtar; preostalo polovico ima v lasti Klemen Peternel. Kalmia ima še vedno 9,36-odstotni lastniški delež, 77,66 odstotka je v lasti Panjtarja. Ostali družbeniki, med katerimi je prokurist Tilen Tomakić, imajo manj kot petodstoten lastniški delež.

Leta 2022 se je škofjeloško podjetje potegovalo za naslov slovenskega start upa leta. Začetno investicijo so prejeli od Poslovnih angelov Slovenije.