Na Hrvaškem završalo zaradi davka, ki ga imajo le še redke članice EU

Trošarine na kavo po ocenah hrvaškega združenja delodajalcev nesorazmerno obremenjujejo sektor in potrošnike, hkrati pa imajo minimalen proračunski učinek.
Hrvaško združenje delodajalcev (HUP) je pozvalo k ukinitvi posebnega davka oziroma trošarin na kavo. Davčna obremenitev kave na Hrvaškem skupno presega 30 odstotkov, medtem ko sosednje države tega davka sploh nimajo, nekatere pa imajo obenem nižjo stopnjo davka na dodano vrednost (DDV), poroča STA.
Hrvaška je ena redkih članic EU, ki še vedno ohranja poseben davek na kavo. Ta se po podatkih hrvaške carinske uprave plačuje glede na neto maso kave, in sicer za praženo kavo v višini 0,80 evra za kilogram, za ekstrakte, esence in koncentrate kave pa v višini 2,65 evra za kilogram.
Obstoječi davek po ocenah HUP nesorazmerno obremenjuje sektor in potrošnike, hkrati pa ima minimalen proračunski učinek, zato so pozvali k njegovi ukinitvi. To bi bil po njihovih ocenah smiselni ukrep za fiskalno nevtralno razbremenitev industrije, krepitev konkurenčnosti in preprečevanje sive ekonomije.
HUP: Rezultat je čezmejno kupovanje
Vrednost uvoza kave na Hrvaško se je med letoma 2018 in 2024 podvojila na 120 milijonov evrov. Količinski uvoz kave je v primerjavi z letom 2019 medtem upadel za skoraj sedem odstotkov. Ta razlika po prepričanju HUP kaže na čezmejno nakupovanje in neregistriran tok blaga, ki ga povzročajo previsoki davki, navaja STA.
Cena surove kave na svetovnem trgu je od začetka leta narasla za 13 odstotkov in dosegla 3,7 ameriškega dolarja na 0,45-kilogramski funt, kar je najvišja cena v več kot desetih letih.
Globalni proizvajalci so že začeli prenašati rast stroškov na potrošnike z višjimi cenami in manjšimi pakiranji, domači predelovalci pa poskušajo uravnotežiti dvig maloprodajnih cen z ohranjanjem tržnega deleža, vendar pa se njihova dobičkonosnost kljub rasti prihodkov zmanjšuje, so navedli v HUP.
V hrvaškem davčnopravnem sistemu se izraz trošarine uporablja za trošarine, ki so usklajene z zahtevami EU, medtem ko izraz posebni davki uporabljajo za trošarine, ki niso predmet usklajevanja z evropsko zakonodajo, še piše STA.