Kitajska se je hitro prilagodila: kako je nadomestila izgubo zaradi trenj z ZDA

Sredi trgovinske vojne se je maja po pričakovanjih še naprej zniževal obseg trgovinske menjave med Kitajsko in ZDA. Škodo je izravnal močnejši izvoz Kitajske v druge države.
Kljub stopnjevanju napetosti v svetovni trgovini se je kitajski izvoz maja znova povečal. Po podatkih kitajske carinske uprave se je v primerjavi z majem lani okrepil za 4,8 odstotka. Obseg uvoza pa se je zmanjšal za 3,4 odstotka, poroča STA.
Današnja objava podatkov je bila skoraj povsem v skladu s pričakovanji ekonomistov, ki so pričakovali petodstotno medletno rast izvoza in rahel padec uvoza. Aprila je bil kitajski izvoz za 8,1 odstotka večji kot aprila lani.
Sredi carinskega spora z ZDA se obseg trgovinske menjave med državama še naprej zmanjšuje. Kitajski izvoz v ZDA se je maja v primerjavi z lanskim letom zmanjšal za 34,5 odstotka, uvoz iz ZDA pa za 18,1 odstotka, kažejo danes objavljeni podatki.
Po navedbah ekonomistov je trgovinska vojna med Kitajsko in ZDA povzročila močno zmanjšanje izvoza v ZDA, vendar je škodo izravnal močnejši izvoz v druge države. Ob tem poznavalci razmer opozarjajo, da trgovinski obeti za naprej ostajajo zelo negotovi, piše STA.
Nadaljevanje pogajanj z ZDA
Ameriški predsednik Donald Trump je od začetka mandata zvišal carine na kitajsko blago na skupno 145 odstotkov. Peking se je odzval s povišanjem carin na uvoz iz ZDA na 125 odstotkov. Sredi maja sta Peking in Washington stopila korak nazaj in se dogovorila za začasno znižanje medsebojnih visokih carin.
Danes bodo po poročanju STA v Londonu potekala vnovična pogajanja, na katerih bosta velesili iskali rešitve za ublažitev napetosti in dosego obsežnega trgovinskega dogovora. Ključno vprašanje v pogajanjih bo tudi kitajski izvoz redkih zemelj, ki se uporabljajo v številnih izdelkih, vključno z baterijami za električnimi vozili, ter so že nekaj časa jabolko spora med obema stranema.
Kitajska namreč po podatkih Mednarodne agencije za energijo (IEA) predstavlja več kot 60 odstotkov svetovne proizvodnje redkih zemelj in kar 92 odstotkov njihove globalne predelave.