Italija, Španija, Hrvaška … prepovedi, globe in omejitve, ki to poletje v Evropi prežijo na turiste

Pravila za potovanje po Evropi so vse strožja, od kazni za nošenje japonk do prepovedi kajenja na plažah in snemanja selfijev. Forbes je zbral nekaj dejstev, ki jih morajo turisti poznati, preden se to poletje odpravijo po Evropi.
Boste to poletje počitnikovali v Evropi? Dvakrat premislite, preden prižgete cigareto na plaži ali se brez majice sprehodite po promenadi. Glede na napovedi, da bo število obiskovalcev letos rekordno, številne turistične destinacije že ukrepajo. Pravila za potovanja po Evropi in seznam stvari, zaradi katerih se lahko znajdete v težavah, so vedno obsežnejša. Gre za nove prepovedi, globe in omejitve, ki vas lahko stanejo več sto, če ne celo več tisoč evrov.
Nekatera nova pravila so dramatična – prepovedujejo glasbo na plažah, pitje na nekaterih javnih mestih in omejujejo snemanje selfijev v krajih, preplavljenih s turisti.
Vse to je del naraščajočega gibanja za boj proti prekomernemu turizmu v času, ko so ponekod napetosti prišle do vrelišča. Aprila in maja so po vsej Španiji, od Madrida do Majorke in Kanarskih otokov, izbruhnili protesti proti turizmu. Skupine aktivistov bodo 15. junija organizirale množične proteste po več državah. Pričakovati je pohode, zborovanja pred letališči, ustavljanje turističnih avtobusov in še kaj.
Zato je priporočljivo, da se, preden se odpravite na sanjsko potovanje po Evropi, pozanimate o pravilih v državi, v katero se odpravljate. Tu je majhen nabor tega, kar morate vedeti, od novih pravil in kazni do presenetljivih pravil, ki so tiho v veljavi že več let.
Španija
Španija je vodilna pri pravilih obnašanja turistov in to poletje so ta strožja kot kdajkoli prej, zlasti na plažah. Na desetine obalnih mest – med njimi tudi plaže na območju Barcelone, na Balearskih otokih in na območju Costa del Sol – je prepovedalo kajenje na plažah, za kar je zagrožena globa do 2.000 evrov. V nekaterih regijah vas lahko kaznujejo z globo do 250 evrov, če si rezervirate ležalnik in nato izginete za več ur.
V mestih, kot sta Marbella in Vigo, je javno uriniranje – da, celo uriniranje v morje – kaznivo, globa za to je do 750 evrov. In pazite, kako ste oblečeni. V več mestih, tudi v Malagi, so uvedli kazni za sprehajanje v kopalkah, kadar niste na plaži, v Barceloni pa za nošenje bikink na javnih površinah.
Pravil pa še ni konec, ko zapustite plažo. Španski organi se osredotočajo na turiste za volanom. Vožnja v japonkah ni izrecno prepovedana, vendar vas lahko policija kaznuje z globo do 200 evrov, če presodi, da vaša obutev ni varna.
In bodite previdni, ko se boste šli zabavat. Na vročih točkah, kot so Mallorca, Ibiza in Kanarski otoki, oblasti s številnimi novimi strogimi ukrepi omejujejo razgrajaški turizem. V razvpitih središčih nočnega življenja so prepovedane pivske turneje po lokalih in ladje za zabavo, za javno opijanje pa je zagrožena globa do 3.000 evrov.

Italija
Najznamenitejše italijanske destinacije krepijo nadzor, saj prekomerni turizem še naprej obremenjuje priljubljene kraje. Nikjer drugje ni to tako očitno kot v Benetkah, ki so začele zaračunavati vstopnino za enodnevne obiske, in sicer 5 evrov ob predhodni rezervaciji ter 10 evrov ob prihodu brez napovedi. Turisti, ki jih ujamejo brez dokazila o plačilu pristojbine, so lahko kaznovani z globo do 300 evrov. Mesto je prepovedalo tudi uporabo zvočnikov, velike turistične skupine in plavanje v znamenitih kanalih, za kar lahko plačate globo 1.000 evrov.
Tudi druga italijanska mesta se borijo proti neprimernemu vedenju turistov. V Portofinu lahko na nekaterih območjih, kjer se ni dovoljeno ustavljati, za snemanje selfijev in oviranje pretoka pešcev plačate kazen do 275 evrov. Ob Gardskem jezeru je policija turiste kaznovala z globo do 700 evrov za skoke s pečin in plavanje na nevarnih območjih, 600 evrov pa vas lahko stane celo glasno igranje nogometa.
Druga pereča tema so pravila oblačenja: v Sorrentu vas za sprehajanje v kopalkah zunaj območja plaže ali bazena lahko doleti kazen do 500 evrov.
Najbolj oblegane točke pa omejujejo obiskovalce: Pompeji bodo leta 2025 omejili število obiskovalcev na 20.000 na dan. V Rimu je v Koloseju omejitev 3.000 obiskovalcev naenkrat, goljufe, ki prodajajo vstopnice, pa kaznujejo (pazite, od koga kupite vstopnico).

Francija
V Franciji oblasti vse pogosteje pozivajo obiskovalce, naj pokažejo več spoštovanja. Na primer v Parizu. Čeprav se piknik z vinom in sirom v parku ali ob Seni morda zdi zelo romantičen, je pitje alkohola na številnih javnih mestih prepovedano, zato preučite pravila. Če vas ujamejo, vas lahko doleti globa do 135 evrov.
V Franciji je modna policija zelo resnična. Več mest ob Azurni obali je zunaj plaže prepovedalo uporabo kopalk, ki preveč razkrivajo. Med njimi je tudi Cannes, kjer vas lahko sprehajanje brez majice ali v bikiniju stane do 38 evrov.

Grčija
Grčija se resno loteva varovanja svojih kulturnih znamenitosti in naravnih lepot. Od letošnjega poletja bodo potniki na križarjenju, ki se bodo med junijem in septembrom izkrcali na Santoriniju ali Mikonosu, plačali 20 evrov pristojbine na osebo. Otoki tudi omejujejo prihode križark, da bi zmanjšali prekomerni turizem. Na Santoriniju je zdaj dnevni obisk s križark omejen na 8.000 obiskovalcev.
Grčija je uvedla tudi pravila o ohranjanju plaž, po katerih na 70 odstotkih javnih plaž ne sme biti ležalnikov. Za nadzor spoštovanja pravil uporabljajo drone. In pozabite, da bi domov prinesli spominek iz narave. Na številnih območjih države je nabiranje školjk ali kamenčkov na plažah prepovedano. Za to je zagrožena kazen do 1.000 evrov.
Obstajajo tudi pravila za vedenje zunaj letovišč. Na arheoloških najdiščih je prepovedano nositi visoke pete, da ne bi poškodovali krhkih starodavnih površin. Če tega ne upoštevate, vas čaka globa do 900 evrov. Na Akropoli je trenutna omejitev 20.000 obiskovalcev na dan, za zmanjšanje gneče pa so na voljo časovno omejene vstopnice.

Hrvaška
Hrvaška uvaja strožji nadzor nad neprimernim vedenjem, zlasti na najbolj priljubljenih poletnih prizoriščih. V Splitu je strogo prepovedano hoditi po zgodovinskem središču mesta v kopalkah ali še huje, v spodnjem perilu, za kar je zagrožena globa do 150 evrov. Pravila so še strožja na bližnjem Hvaru: obiskovalci so lahko kaznovani s 600 evri, če pijejo v javnosti.
Župan Dubrovnika – enega najbolj obleganih turističnih mest v Evropi – se je sklenil odločno lotiti prekomernega turizma. V mestu lahko dnevno pristaneta le dve ladji za križarjenje, zaprli so stojnice s spominki, zmanjšali število stolov v lokalih, omejili taksi storitve in sprejeli še druge omejitve. Cilj? Mirnejše in bolj prijetno mesto – tako za domačine kot za turiste.

Portugalska
Na Portugalskem so se lotili preprečevanja nedostojnega vedenja, zlasti v obalnih krajih, kot je Albufeira, kjer lahko turisti za sprehajanje po mestu v kopalkah plačajo globo v višini 1.500 evrov, še višje kazni pa so predvidene za goloto na javnem mestu. Pravila prepovedujejo tudi pitje alkohola na ulici, uriniranje in pljuvanje na javnem mestu.
Ostro omejujejo tudi hrup. Na številnih plažah je prepovedano uporabljati zvočnike z visoko glasnostjo, globe pa znašajo do vrtoglavih 36.000 evrov. Na nekaterih območjih so skrajšali delovni čas barov, da bi omejili nočni kaos. V Sintri pa zaradi protestov domačinov mestne oblasti razmišljajo o omejitvi graditve novih hotelov, da bi ohranili zgodovinski čar mesta.

Nizozemska
Amsterdam močno omejuje turizem. Mestna kampanja “Stay Away” je usmerjena na obiskovalce zabav z oglasi, ki jih opozarjajo, naj ne prihajajo. Kajenje marihuane na ulici v Četrti rdečih luči je zdaj prepovedano, bari se zapirajo prej, za skupinske izlete pa veljajo strožje omejitve. Za zabave na ladjah veljajo nova pravila glede hrupa in alkohola. Prepovedano je graditi nove hotele.
Domačini celo tožijo znano aplikacijo TikTok shops, češ da povzroča prekomerni turizem v mestu. Sporočilo je jasno: Spoštujte mesto – ali pa ostanite doma.

Avstrija
Avstrija se proti prekomernemu turizmu bori s pravili, ki so usmerjena proti selfijem in kratkoročnim najemom. V gorskem mestu Hallstatt, ki naj bi bilo navdih za Disneyjev film Ledeno kraljestvo (Frozen), so postavili začasno ogrado proti selfijem, da bi preprečili množicam, da bi preplavljale znamenite razgledne točke na jezero.
In še eno manj znano pravilo: Pustite kamero, ki jo namestite v avtomobil, doma. V Avstriji so zaradi zakonov o zasebnosti večinoma prepovedane, njihova uporaba pa se lahko kaznuje z globo do 25.000 evrov.

Nemčija
V Nemčiji vas lahko neprimerno vedenje za volanom drago stane – in to dobesedno. Kričanje žaljivk ali grobe geste med vožnjo (tudi na druge voznike ali policijo) se štejejo za “dejanje cestnega besa” in se lahko kaznujejo z globo do 4.000 evrov.
Oblasti so se lotile tudi preganjanja hrupnega vedenja turistov v mestih, kot je Berlin, kjer v soseskah, ki so naveličane turistov, ki prihajajo na zabave, vse bolj uveljavljajo odloke o hrupu in prepovedi pitja alkohola v javnosti. Pazite tudi na prečkanje ceste kjerkoli, zunaj za to določenih mest. To je prepovedano.

Češka
Praga se skuša znebiti svoje podobe prestolnice zabave. Mesto je prepovedalo kolesa s pivom, na katerih skupina ljudi vrti pedala in pije, omejilo hrup na zgodovinskih območjih ter javno pitje.
Omejuje tudi pivske pohode po lokalih ter hrupne dekliščine in fantovščine. Bari so celo kaznovani, če strežejo že opitim turistom.

Ciper
Razmišljate, da bi med vožnjo na Cipru naredili požirek vode iz steklenice? Raje ne. Uživanje ali pitje česarkoli za volanom – to velja tudi za vodo – je prepovedano. Za to vas lahko kaznujejo z globo 85 evrov. Velja, da to odvrača pozornost od vožnje, in lokalna policija to tudi nadzoruje.
Islandija
Islandija ima čez glavo turistov, ki uničujejo njeno krhko pokrajino. Vožnja po brezpotjih je strogo prepovedana in se lahko kaznuje z globo do 500.000 islandskih kron (približno 3.200 evrov). Če ne upoštevate pravil, boste plačali – dobesedno in okoljsko.
Švica
Švica je videti kot iz slike in obstaja razlog, zakaj je tako. Država ima stroga pravila za ohranjanje neokrnjenega okolja. Za smetenje lahko plačate globo na kraju samem, za zganjanje hrupa pozno zvečer ali puščanje smeti na javnih površinah pa si lahko prislužite visoke kazni.
Zermatt je mesto brez avtomobilov. Zaradi zmanjšanja onesnaževanja so prepovedana vozila z motorjem na notranje zgorevanje. Taksiji so le električni.

In na koncu ne pozabite: ne glede na to, kam se odpravljate, se prepričajte, da ste seznanjeni z najnovejšimi pravili potovanja po Evropi, sicer tvegate, da boste za to plačali.
Avtorica izvirnega članka je Laura Begley Bloom, Forbes.