Znani prvi obrisi velike soseske ob Šmartinski cesti v Ljubljani
V prvi fazi je načrtovana gradnja 199 stanovanj v treh objektih. Najvišji med njimi lahko meri 65 metrov.
Eden največjih nepremičninskih razvijalcev pri nas, slovaška družba Corwin, je skupaj s češko investicijsko družbo Hartenberg in skupnim podjetjem CC Koppa na ministrstvu za okolje in prostor vložil zahtevo za predhodni postopek za stanovanjsko-poslovni objekt Kolinska. To je eden od korakov, ki vodijo do pridobitve gradbenega dovoljenja.
Zahtevo so vložili za prvo fazo projekta, ki ga nameravajo graditi na severnem delu velike parcele ob Šmartinski cesti, na nekdanjem zemljišču tovarne Kolinska. V treh objektih, ki bodo mejili na Šmartinsko cesto in Središko ulico, nameravajo zgraditi 199 stanovanj.
Najvišja stolpnica bo stala v kotu parcele, imela bo 19 nadstropij, visoka bo 65 metrov. Ostala bloka lahko v višino merita največ 27 metrov.
“Ta etapa je prvi ključni korak v procesu revitalizacije. Za začetek gradnje prve etape projekta Kolinska bo treba odstraniti nekatere stavbe na lokaciji predvidenega posega. Načrtovani sta rekonstrukciji Šmartinske ceste in Središke ulice ter javne komunalne in energetske infrastrukture,” so snovalci zapisali v vlogi, ki so jo oddali na ministrstvu za okolje in prostor.
Programsko bodo objekti razdeljeni na tri dele. V nadstropjih bodo različne velikosti stanovanja – od eno- do petsobnih, v pritličju bodo poslovni prostori in gostinski lokali ter kolesarnica.
V desetletju načrtujejo 1.644 stanovanj
Direktor slovenskega dela Corwina Michal Maco je januarja v pogovoru za Forbes Slovenija napovedal, da bodo dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja vložili do konca leta. V več fazah načrtujejo gradnjo mestne četrti s skupno 464 stanovanji, pisarnami in lokali.
Po videzu bo projekt podoben Palmi v Bratislavi, kjer bodo na območju nekdanje tovarne zgradili skoraj 1.000 stanovanj. V prihodnjem desetletju naj bi v Ljubljani skupno zgradili 1.644 stanovanj, je še dejal.
Zemljišče kupili skupaj s Čehi
Corwin je zemljišče, ki ga obdajata Šmartinska cesta in Središka ulica, kupil skupaj s češko investicijsko družbo Hartenberg septembra leta 2022. Po poročanju portala Necenzurirano so za zemljišče enemu najbogatejših Slovencev Igorju Lahu plačali 25 milijonov evrov. Pred nakupom so ustanovili skupno podjetje CC Koppa. V ozadju češke družbe naj bi bil po poročanju Necenzuriranega nekdanji češki premier in milijarder Andrej Babiš. S Hartenbergom so dobili močnega finančnega partnerja, so pred časom za Finance sodelovanje opisali v Corwinu.
Načrtujejo še gradnjo 80-metrske stolpnice
Slovaki v zadnjih letih postajajo vse bolj pomemben investitor v ljubljanskem nepremičninskem prostoru. V začetku leta so končali stanovanjsko sosesko Kvartet v Šiški, trenutno pa gradijo poslovno stavbo Vilharia, ki stoji povsem blizu njihovega najnovejšega projekta ob glavni železniški in avtobusni postaji.
Na drugi strani železniških tirov, ob Masarykovi, načrtujejo še gradnjo stanovanjske stolpnice Nordika. V projektu sodelujejo s priznanim norveškim arhitekturnim studiem Snøhetta, ki je zasnoval operno hišo v Oslu, knjižnico Bibilotheca Alexandrina v Egiptu ter spomenik in muzej v spomin na 11. september v Svetovnem trgovskem centru v New Yorku.
Corwin je zemljišče nasproti Situle, ki je za zdaj edini zaključen projekt v okviru potniškega centra, kupil od nekdanje Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) in Naravnega zdravilišča Bukovnica.
Gradnja bo potekala predvidoma dve leti, začetek je predviden leta 2026.
Zemljišče ima tudi pri Gospodarskem razstavišču
Corwin je skupaj s Hartenbergom še lastnik zemljišča za stavbo Slovenijales, ki ga je kupil od Zavarovalnice Triglav, kjer načrtuje gradnjo 240 stanovanj. Trenutno poteka sprejemanje podrobnega prostorskega načrta (OPPN). Urejanje poteka na večjem območju, ki zajema tudi Gospodarsko razstavišče (nova kongresna dvorana) in Baragovo semenišče (dokončanje Plečnikove stavbe), turška družba Dekon pa načrtuje tam zgraditi dveh stolpnici.