Zreški Unior ob devetmesečju v rdečih številkah
Na slabše poslovanje Skupine Unior so v prvih treh četrtletjih vplivale težave v avtomobilski industriji, kjer se spopadajo s padcem naročil.
Zreška Skupina Unior je v prvih devetih mesecih v primerjavi z enakim obdobjem lani zabeležila 0,7-odstotni padec prihodkov od prodaje, ki so tako znašali 219,9 milijona evrov. Pri tem so zabeležili 400 tisoč evrov negativnega čistega poslovnega izida, kar je znaten padec od lanskih 6,3 milijona evrov čistega dobička, je razvidno iz poslovnega poročila, objavljenega na Seonetu.
Dobiček iz poslovanja (EBIT) je znašal 6,7 milijona evrov in je bil v primerjavi z lanskimi prvimi devetimi meseci za skoraj pol manjši. Prav tako je dobiček, povečan za amortizacijo (EBITDA) padel za 22,2 odstotka na 19,6 milijona evrov.
Na slabše poslovanje skupine so vplivale težavne razmere v avtomobilski industriji, kjer se spopadajo s padcem naročil. Med razlogi za slabše poslovanje tako navajajo manjši obseg poslovanja v dejavnostih proizvodnje ročnega orodja in strojegradnje, višje stroške dela in višje stroške financiranja. V skupini so naročilno stanje v devetmesečju v njihovi največji dejavnosti, tj. prodaja odkovkov, in v proizvodnji orodij za stroje sicer ocenili kot dobro.
Večja prodaja odkovkov, manjša ročnega orodja
Prodaja odkovkov v skupini se je v primerjavi z enakim obdobjem lani povečala za en odstotek na 1,5 milijona evrov zaradi rasti prodaje na Kitajskem. Večjo prodajo so zabeležili tudi v dejavnosti proizvodnje orodij za stroje, in sicer za devet odstotkov ali 670 tisoč evrov.
Medtem se je zaradi nižjega naročilnega stanja zmanjšala prodaja ročnega orodja, in sicer za 7,8 odstotka oziroma 2,7 milijona evrov. Prav tako je za 15,6 odstotka oziroma 1,7 milijona evrov padla prodaja v dejavnosti strojegradnje, kar je posledica zamikanja dokončanja projektov v zadnje četrtletje zaradi zahtev kupcev, ki se soočajo s težavami v avtomobilski industriji, navajajo v poročilu.
V obdobju od januarja do septembra so v Skupini Unior za investicije namenili 15,7 milijona evrov, kar je 2,1 milijona evrov manj kot v enakem obdobju lani. Od tega so največ vložili v novo proizvajalno opremo, in sicer 13 milijonov evrov.
Napovedali zaprtje obrata in odpuščanja
Slabše je v prvih devetih mesecih poslovala tudi družba Unior, katere prihodki od prodaje so se v primerjavi z lani zmanjšali za štiri odstotke na 148 milijonov evrov. Pri tem je zabeležila 7,1 milijona evrov negativnega čistega poslovnega izida, medtem ko je v tem obdobju lani ustvarila 500 tisoč evrov čistega dobička.
Zaradi zaostrenih razmer na trgu so v družbi zato “prisiljeni sprejeti vrsto nujnih varčevalnih in optimizacijskih ukrepov, pripravljena pa so tudi izhodišča za poslovno in finančno prestrukturiranje družbe”, pojasnjujejo v poročilu.
Kot smo poročali že oktobra, bodo med ukrepi organizacijske spremembe in različni varčevalni ukrepi na več področjih poslovanja, optimizacija števila zaposlenih, robotizacija in optimizacija delovnih procesov ter obvladovanje stroškov in zalog. V programu Ročno orodje nameravajo zapreti obrat v Starem trgu ob Kolpi, kjer dela 29 ljudi, in preseliti del proizvodnje ročnega orodja iz obrata Lenart v obrat Zreče.
Na dan 30. septembra je bilo v Skupini Unior 2.806 zaposlenih, od tega v družbi Unior 1.530. “Zmanjšanje števila zaposlenih bo potekalo z največjo mero socialne občutljivosti,” še dodajajo v družbi.