Premier Golob miri rudarje: Ne boste živeli v strahu za prihodnost

Zeleni prehod Bojana Humar 25. novembra, 2024 16.31
featured image

S “prehodnim zakonom”, ki naj bi nadomestil interventnega, naj bi se jutri seznanili koalicijski partnerji, nato zaposleni in vodstvo Premogovnika Velenje ter preostali deležniki.

25. novembra, 2024 16.31

Predsednik vlade Robert Golob je po srečanju s predstavniki lokalne skupnosti Šaleške doline, Sindikata Premogovnika Velenje, Sindikata Termoelektrarne Šoštanj (Teš) in Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) poudaril, da je socialno pravičen prehod ključna prednostna naloga vlade, so zapisali v sporočilu za javnost.

Premier Golob je zagotovil, da si bo vlada prizadevala za zaščito socialne varnosti in delovnih mest rudarjev ter njihovih družin, s čimer bo zmanjšala negotovost, povezano z zapiranjem premogovnika in prestrukturiranjem regije. “Naša prva odgovornost je, da ljudem zagotovimo, da ne bodo živeli v strahu za prihodnost,” je poudaril.

Prehodni zakon namesto interventnega

Kot je znano, vlada pripravlja dva ključna zakona, ki bosta trasirala pot in opredelila način zapiranja Premogovnika Velenje in Teš. Gre za zakon o zapiranju Premogovnika Velenje in zakon o prestrukturiranju Savinjsko-šaleške regije.

Da bi preprečili najslabši možni scenarij, je “nujen ‘prehodni zakon’ (prej interventni zakon), ki bo urejal nadaljnje delovanje Teš in bo zagotovil transparentno porabo sredstev. Ob tem pa zaradi tega zakona rudarji in njihove družine ne bodo živeli v negotovosti za svojo prihodnost,” piše v sporočilu, pri čemer niso navedli razlik med prehodnim in interventnim zakonom. Prvega bodo v torek predstavili koalicijskim partnerjem, nato zaposlenim in vodstvu Premogovnika Velenje ter preostalim deležnikom.

Kot je znano, predstavniki lokalne skupnosti Šaleške doline in različnih sindikatov nasprotujejo zakonu o interventnih ukrepih za zagotavljanje toplote za prebivalstvo v Šaleški dolini, ki ureja način delovanja Termoelektrarne Šoštanj (Teš) po izločitvi termo divizije iz Holdinga Slovenske elektrarne. Sindikat Teša in Premogovnika Velenje sta v začetku meseca celo prekinila socialni mir.

Predlog zakona med drugim predvideva, da bi z novim letom deleža v Tešu in Premogovniku Velenje neodplačno prenesli s HSE na Republiko Slovenijo. Naložbo bi po novem upravljal Slovenski državni holding (SDH). Tešu naj bi ob tem iz proračuna v petih letih (od začetka 2025 do konca 2029) plačali 833 milijonov evrov nadomestila za zagotavljanje toplote.

Opozorila fiskalnega sveta

Dodajmo, da je fiskalni svet v začetku novembra opozoril na tveganje, ki ga pomeni interventni zakon. “Ocenjujemo, da se bo zaradi njegovih javnofinančnih posledic zožil manevrski prostor fiskalne politike, da predlog zakona vseh možnih rešitev ne predstavlja ustrezno in da bi lahko spodbudil tudi pričakovanja po ukrepanju države na ostalih področjih,” so menili.