Zakaj je veliki evropski tehnološki laboratorij zamikal ameriškega velikana

featured image

Ameriški AMD je nedavno prevzel finski laboratorij za umetno inteligenco Silo AI, ki med svoje cilje sicer prišteva tudi evropsko suverenost na tem področju.

10. avgusta, 2024 05.30

Ameriški proizvajalec čipov AMD je pred mesecem dni oznanil, da prevzema finski Silo AI, ki velja za enega največjih laboratorijev za umetno inteligenco v Evropi. Gre za enega v vrsti prevzemov, s katerimi ameriški velikan skuša držati korak s tekmecem Nvidio na tem rastočem trgu, računa pa tudi na visoko izobražen kader v finskem podjetju.

AMD je Silo AI kupil za 665 milijonov dolarjev (610 milijonov evrov), kar je eden največjih prevzemov evropskega start upa s področja umetne inteligence doslej. Pred desetimi leti je Google prevzel britanski laboratorij DeepMind, ki zdaj velja za Googlovo enoto umetne inteligence. Nakup je po takratnem poročanju medijev znašal med 400 in 650 milijoni dolarjev (366 do 595 milijonov evrov).

Transakcija, ki jo bodo v celoti izvedli v gotovini, naj bi bila zaključena v drugi polovici leta, je v sporočilu za javnost še zapisal AMD. Laboratorij bo postal del AMD-jeve divizije za umetno inteligenco (AMD Artificial Intelligence Group), ekipo več kot 300 strokovnjakov v Helsinkih pa bo še naprej vodil trenutni glavni izvršni direktor in soustanovitelj Peter Sarlin, ki je tudi profesor na finski univerzi Aalto.

“Pri Silo AI je bilo naše poslanstvo od začetka zgraditi vodilno podjetje na področju umetne inteligence. Današnja novica je logičen naslednji korak v tem prizadevanju, saj združujemo moči z AMD, da bi oblikovali prihodnost računalništva z umetno inteligenco,” je prevzem komentiral Sarlin.

Helsinki, Finska
Silo AI ima sedež v finski prestolnici Helsinki, kjer je nastal leta 2017 (Foto: PROFIMEDIA)

Dva kroga financiranja

Silo AI je nastal leta 2017. Poleg direktorja Sarlina so ga ustanovili Ville Hulkko, Kaj-Mikael BjörkJuha Hulkko, Tero Ojanperä in Johan Kronberg. Ojanperä je danes poslovni direktor podjetja in prav tako profesor na univerzi Aalto, pred tem pa je sedel v upravah večjih finskih podjetij, vključno s šestimi leti pri Nokii.

Od ustanovitve je laboratorij izvedel dva kroga financiranja. Med vlagatelji so bili v prvem krogu angelski investitorji in vladna podjetniška agencija Business Finland, v drugem krogu pa švedski sklad zasebnega kapitala Altor, ki vlaga v nordijskih in nemško govorečih državah. Višine naložb in vrednotenja niso razkrivali.

Danes Silo AI zaposluje več kot 300 strokovnjakov s področja umetne inteligence, od tega je več kot 125 doktorjev znanosti.

Podjetje se med drugim specializira za razvoj in prilagajanje tako imenovanih velikih jezikovnih modelov (LLM) umetne inteligence, na katerih med drugim temelji klepetalnik ChatGPT, potrebam različnih podjetij. Strankam nudijo tudi druge rešitve za vključitev umetne inteligence v svoje procese. Med partnerje laboratorij prišteva na primer Unilever, Allianz, Philips, Nvidio in Intel. Pomemben del njihovih aktivnosti je tudi razvoj velikih jezikovnih modelov Poro in Viking, ki temeljita na nordijskih jezikih.

AMD-jev čip Ryzen
AMD svoje procesorje za računalnike in telefone trži pod blagovno znamko Ryzen (Foto: PROFIMEDIA)

Evropska umetna inteligenca

Silo AI sicer med svojimi cilji in vrednotami pogosto omenja zavzemanje za evropsko avtonomijo na področju umetne inteligence. Direktor Sarlin je v blog zapisu ob koncu lanskega leta zapisal, da so z lansiranjem družine jezikovnih modelov Poro med drugim stremeli k “spodbujanju evropske digitalne suverenosti.” Misija podjetja je, sodeč po njihovi spletni strani, “zagotoviti, da ima Evropa svojo paradno družbo” na tem področju.

Konec junija so iz Silo AI sporočili, da so sklenili partnerstvo s še enim evropskim start upom na področju umetne inteligence, francoskim Mistralom AI. S skupno ponudbo orodij umetne inteligence bodo nagovarjali predvsem podjetja. “Veseli nas, da lahko skupaj nagovarjamo poslovne stranke. Silo AI obenem integrira naše modele v svojo platformo, kar je poteza, ki bo znatno izboljšala evropske zmogljivosti umetne inteligence,” je takrat dejal soustanovitelj Mistrala Arthur Mensch.

Medtem pa ameriški tehnološki velikani (tako imenovani Big Tech), kot so Google, Apple, Amazon, Microsoft, Nvidia in Meta, pospešeno prevzemajo in vlagajo v start upe s področja umetne inteligence po vsem svetu, vključno z Evropo. Kot je aprila pisal portal Quartz, je Big Tech v zadnjih dveh desetletjih prevzel okrog 88 start upov s področja umetne inteligence, vrhunec prevzemov v tem sektorju pa se je zgodil leta 2021.

V preteklem letu je AMD vložil več kot 125 milijonov dolarjev v več podjetij s področja umetne inteligence. Med drugim so kupili francoski Mipsology in ameriški Nod.ai, so še dejali pri podjetju.

Glavni izvršni direktor in soustanovitelj Mistrala AI Arthur Mensch
Glavni izvršni direktor in soustanovitelj Mistrala AI Arthur Mensch meni, da bo sodelovanje med Mistralom in Silom izboljšalo evropske zmogljivosti umetne inteligence (Foto: PROFIMEDIA)

Tekmovanje z Nvidio

Za AMD prevzem pomeni, da bo lažje tekmoval z glavnim tekmecem Nvidio. Ta prav tako ameriški proizvajalec čipov je s svojimi zmogljivimi polprevodniki v zadnjih dveh letih zavzel vodilni tržni delež na področju čipov za razvoj umetne inteligence, uspeh pa je podjetje izstrelil med največja na svetu po tržni vrednosti.

AMD je pod vodstvom glavne izvršne direktorice Lise Su razvijalce umetne inteligence nagovoril s pospeševalniki Instinct MI300, prodaja katerih je rasla hitreje kot kateri koli AMD-jev izdelek doslej. Toda Nvidia si je vodilni položaj zagotovila tudi s celovito ponudbo, ki poleg čipov vključuje tudi programsko opremo za njihovo prilagajanje specifičnim potrebam. Nakup Silo AI bo AMD prinesel dodatne kvalificirane kadre na področju umetne inteligence in omogočil razvoj programske opreme.

“V vseh panogah podjetja iščejo hitre in učinkovite načine za razvoj in uvajanje rešitev umetne inteligence za svoje edinstvene poslovne potrebe,” je dejal podpredsednik za umetno inteligenco pri AMD Vamsi Boppana, ki mu bo po zaključku prevzema odgovarjal Sarlin.

“Ekipa zaupanja vrednih strokovnjakov za umetno inteligenco podjetja Silo AI in izkušnje pri razvoju vodilnih modelov in rešitev umetne inteligence, vključno z najsodobnejšimi LLM-ji, zgrajenimi na platformah AMD, bodo še pospešili našo strategijo umetne inteligence ter spodbudili gradnjo in hitro izvedbo rešitev umetne inteligence za naše globalne stranke,” je dodal.