Trump stiska farmacevte: povedal bo ceno in jim dal pol leta časa

Ameriški predsednik Donald Trump bi cene zdravil vezal na cene v drugih državah, proizvajalcem daje pol leta časa za prilagoditev.
Ameriški predsednik Donald Trump je napovedal nov odlok, s katerim želi znižati cene zdravil na ameriškem trgu.
Kot piše Reuters, ZDA plačujejo največ na svetu za številna zdravila na recept, pogosto veliko več kot druge razvite države. Trump je na današnji novinarski konferenci dejal, da ZDA predstavljajo štiri odstotke svetovnega prebivalstva, farmacevti pa tam ustvarijo dve tretjini dobička.
V objavi na družbenem omrežju Truth Social je Trump navedel, da bo uvedel politiko najugodnejše države oziroma politiko referenčnih cen, “v skladu s katero bodo ZDA plačale enako ceno kot država, ki plača najnižjo ceno kjer koli na svetu”. Danes je Trumpova administracija pojasnila, da načrtuje vezavo cen zdravil na recept na cene v drugih državah ter strožji nadzor nad protikonkurenčnimi praksami dobaviteljev, cilj je tudi izločanje posrednikov v dobaviteljskih verigah.
Bela hiša naj bi proizvajalcem zdravil v 30 dneh sporočila ciljne cene zdravil; če v šestih mesecih ne bodo dosegli “bistvenega napredka” pri doseganju teh cen, Trumpova administracija napoveduje nadaljnje ukrepe za njihovo znižanje.
Trump je ocenil, da bodo po uveljavitvi odloka ZDA za zdravila na recept plačevale od 59 do 90 odstotkov manj kot danes. Prihranki bodo šli za financiranje Trumpovega načrta gradnje raketnega ščita.
Huje kot carine
Reuters je že aprila poročal, da ZDA načrtujejo vezavo cen zdravil na cene v drugih državah, pri tem pa povzel mnenja štirih neimenovanih sogovornikov iz farmacevtske industrije. Dva sta dejala, da bi bil tak odlok večja grožnja farmacevtski industriji kot napovedane carine za uvožena zdravila (te naj bi uvedli po končani preiskavi) ter ukrep označila kot “eksistencialno grožnjo” industriji in inovacijam na tem področju.
Švicarski farmacevti Roche, Novartis in Sandoz, ki je tudi lastnik Leka, so za razliko od drugih družb prve kotacije na švicarski borzi teden začeli v rdečem. Roche je bil ob 14.30 3,4 odstotka pod petkovim zaključnim tečajem. Novartis je do 11. ure izgubil 2,8 odstotka, a si je do 14.30 ure malo opomogel (- 2,2 odstotka), Lek je izgubljal 1,3 odstotka.
Spomnimo, da sta tako Roche kot Novartis po Trumpovi napovedi carin napovedala obsežne naložbe v ZDA.
Ni prvič …
Kot piše Reuters, ni prvič, da Trump poskuša vezati cene zdravil na cene v drugih državah. V njegovem prvem mandatu je sodišče blokiralo predlagani program mednarodnih referenčnih cen.
Ameriška administracija je takrat napovedovala, da bodo ZDA, ki za zdravila letno namenijo 400 milijard dolarjev, plačevala 85 milijard dolarjev manj.