Želeli so skleniti 15-milijardni posel, a je v zadnjem trenutku poseglo sodišče

Posel Andreja Lončar 12. maja, 2025 13.06 > 12. maja, 2025 13.10
featured image

Češko sodišče je tik pred zdajci zaustavilo podpis 15-milijardne pogodbe za gradnjo dveh jedrskih elektrarn, za odlog posla je tudi Evropska komisija.

12. maja, 2025 13.06 > 12. maja, 2025 13.10

Delegacija južnokorejskega proizvajalca jedrskih elektrarn KHNP je bila prejšnji teden na poti v Prago z nalogo, da s češkim elektroenergetskim podjetjem CEZ podpiše pogodbo za gradnjo dveh jedrskih reaktorjev, vrednih 15 milijard evrov.

A dan pred podpisom pogodbe je češko sodišče zamrznilo posel zaradi pritožbe francoskega konkurenta EDF, ki se ne strinja s češkim postopkom izbire. Sodišče je prepovedalo podpis pogodbe do odločitve o pritožbi Francozov. To torej še ne pomeni, da je izbira KHNP razveljavljena, ampak le, da se podpis pogodbe zamakne do odločitve sodišča.

Posel pozorno spremljajo tudi v naši Gen energiji, ki pripravlja projekt JEK2. KHNP se je sicer pri nas umaknil iz tekme za izvedbo projekta, zanj naj bi se potegovala ameriški Westinghouse in francoski EDF. Je pa češki posel lahko v pomoč našim odločevalcem pri določanju pravnega oziroma zakonodajnega okvirja. Za zdaj sicer še ni znano, ali bo Slovenija projekt sploh izvedla, o tem naj bi se odločali v letih 2027 in 2028.

“Češka vlada se je zdela bolj osupla kot mi”

CEZ je letos odločil, da gradnjo dveh reaktorjev zaupa južnokorejskemu KHNP, nakar se je francoski EDF pritožil češkemu varuhu konkurence, ki pa je nedavno odločil, da EDF nima možnosti za pritožbo ter jo zavrgel.

V obrazložitvi je varuh navedel, da je bil posel sklenjen mimo določil zakona o javnem naročanju, saj da gre za tako imenovano varnostno izjemo. Ta državnim naročnikom omogoča, da ne upoštevajo določil zakona o javnem naročanju, ko gre za interese, ki presegajo cilja transparentnosti in konkurenčnosti, denimo varnostne. V tem primeru pritožba na izbor ni mogoča. Odločitev varuha je češki energetski družbi omogočila, da sklene posel z Južnokorejci. EDF pa se je pritožil na sodišče v Brnu, ki je zamrznilo posel.

Češko podjetje naj bi preobrat pri oddaji največjega javnega naročila v zgodovini zelo presenetil. “Češka vlada se je zdela bolj osupla nad odredbo kot mi,” je za korejsko agencijo YNA dejal visoki južnokorejski uradnik, ki je želel ostati anonimen. “Očitno niso pričakovali takšne odločitve.”

Daniel Beneš, izvršni direktor češkega državnega energetskega podjetja CEZ, se je osebno opravičil južnokorejski delegaciji in napovedal, da bo podjetje takoj na vrhovno sodišče predlagalo umik odredbe sodišča. “Glede na pomembnost projekta pričakujemo, da bo sodišče hitro odločilo,” je Beneš dejal na novinarski konferenci, ki jo povzema korejska agencija.

Poziv iz Bruslja – so zadaj Francozi?

Kot danes poroča Reuters, ki se sklicuje na poročanje češke tiskovne agencije CTK, pa je že pred odločitvijo sodišča Evropska komisija Češko pozvala, da naj odloži podpis pogodbe z Južnokorejci. CTK povzema dopis komisije češkemu ministrstvu za industrijo, ki naj bi ga to prejelo 2. maja.

Bruselj v dopisu navaja, da želi preiskati, ali je KHNP prejel subvencije, ki bi lahko izkrivljale konkurenco na notranjem trgu Evropske unije (EU). Na podoben način je, spomnimo, Evropska komisija ocarinila kitajske proizvajalce električnih avtomobilov. V lani končani preiskavi je ugotovila, da ti uživajo koristi “nepoštenih” subvencij vzdolž dobavne verige, s čimer naj bi ogrožali interese podjetij, ki vozila izdelujejo v EU.

Komisija je po poročanju čeških medijev že zahtevala podatke tako od KHNP kot tudi od češke strani, a jih še ni prejela, zato predlaga odlog sklenitve pogodbe. Češki minister za okolje Petr Hladík je za domače medije ocenil, da ni naključje, da je komisija poziv poslala prav zdaj, niti da ga je poslal podpredsednik komisije. Evropski komisar za industrijo je Francoz Stéphane Séjourné. Češka agencija CTK pa je navedla tudi izjave Beneša, da ne gre le za poskus zaustavitve posla s Korejci, temveč nasploh poskus, da se prepreči gradnja novih nukleark na Češkem.

Nenavadno se zdi, da je Evropska komisija poziv poslala šele zdaj, saj je Češka postopke za naročilo novih reaktorjev vodila več let. Nezavezujoče ponudbe je prejela oktobra 2023, torej leto in pol nazaj. Češka vlada in CEZ sta do zdaj vztrajala, da so KHNP izbrali, ker je njihova ponudba boljša od francoske.