Slovenski podjetniki se zanimajo za nakup Rogle in Term Zreče

Posel Aljoša Črnko 19. avgusta, 2024 05.30
featured image

Od lani je na prodaj Unitur, ki upravlja smučišče Rogla in Terme Zreče. Zdaj potekajo pogovori s potencialnimi kupci, sporočajo iz Uniorja, ki je lastnik štajerske turistične družbe.

19. avgusta, 2024 05.30

Zreški proizvajalec ročnega orodja Unior je leta 2023 začel postopek prodaje svoje turistične odvisne hčere Unitur – ta upravlja smučišče Rogla in Terme Zreče. Do lanskega decembra so na Štajerskem izbrali finančnega svetovalca za prodajo, družbo KPMG, in napovedali, da se bo postopek predvidoma zaključil v drugi polovici leta 2024.

Unior prodaja Unitur skupaj z lastniškimi deleži v še dveh podjetjih. S prodajnim paketom želi zmanjšati zadolženost in povečati sposobnost financiranja razvojnih projektov in poslovnih priložnosti. Ozadje prodaje smo podrobno opisali v članku V pričakovanju enega največjih prevzemov v turizmu pri nas – kaj bo dobil kupec.

Forbes Power Women's Summit, vstopnice

Kje stoji prodajni postopek

Leto se je krepko prevesilo v drugo polovico, postopek prodaje turistične družbe pa je zdaj v fazi prodajnih pogovorov, sporočajo iz Zreč: “Formalno predvideni roki so se že iztekli. V družbi Unior smo zavezani k zaključku prodaje do konca leta in vse napore usmerjamo v to, da bi prodajo zaključili v predvidenem roku.”

Ob začetku prodajnega postopka sicer ni prispela nobena ponudba potencialnih kupcev. Te so prejeli v poznejših fazah, razlagajo.

Konkretnega števila ponudb zaradi pravil postopka ne komentirajo. Priznavajo pa, da se za nakup zanimajo tudi slovenski podjetniki in podjetja.

V javnosti sta letos že krožili dve imeni potencialnih kupcev; poslovneža Iva Boscarola, ki je navedbe zavrnil, in Marjana Batagelja, sicer lastnika podjetja Postojnska jama. Ta je že lastnik smučišča in hotela v Cerknem, svojih poslovnih odločitev pa marca za Forbes Slovenija ni želel komentirati. Po neuradnih informacijah sta oba obiskala Pohorje z okolico, a naj bi ju od nakupa odvrnila previsoka cena Uniturja.

Glede potencialnega kupca v Uniorju sicer pravijo, da je “pomembno, da pozna turistično panogo in ima finančni potencial za nujne investicije v Unitur, kar bi pripomoglo k nadaljnjemu razvoju podjetja in lokalnega turizma”.

Unitur zajema terme, hotele, bungalove …

Na prodaj je celotno podjetje Unitur, pri čemer njegova cena ni znana. V podjetje v celoti ali delno spadajo Terme Zreče, hoteli Natura, Planja, Rogla in Brinje, bungalovi Rogla in Gaber ter Macesen, koči na Jurgovem, mladinsko prenočišče Jelka in smučišče na Rogli.

Športni in smučarski center Rogla, ki leži na nadmorski višini 1.517 metrov, je v zadnjem obdobju doživel tudi več sprememb. Unitur je denimo v zadnji zimski sezoni zaključil velik projekt Park Mašinžaga. Investicija je znašala 11,4 milijona evrov, pri čemer je osem milijonov prispevala država. Razliko do polne vrednosti so zagotovili sami.

Smučarje po novem prevaža 6-sedežnica z ogrevanimi in pokritimi sedeži. Za deset odstotkov so povečali tudi smučarske površine. Eden od dveh izvršnih direktorjev Uniturja Aleš Slapar je ob odprtju izpostavil še nov leteči tobogan, bike park, gozdni pustolovski izziv in stezo za gorske vozičke.

V Uniturju navajajo, da z novostmi širijo turistično ponudbo, ki omogoča “desezonalizacijo” in sinergijske učinke z obstoječo ponudbo centra Rogla in termalnim zdraviliščem Terme Zreče.

Nakopičene izgube počasi upadajo

V Uniturjevih namestitvenih zmogljivostih so lani zabeležili 188.890 nočitev, kar je 2,6-odstotna rast v primerjavi z letom 2022, piše v njihovem letnem poročilu. Delež tujih nočitev je znašal 36 odstotkov; število tujih nočitev se je sicer povečalo skoraj za četrtino.

Povprečna letna zasedenost hotelskih zmogljivosti je bila glede na ležišča 49-odstotna; na Rogli 35-odstotna in v Termah Zreče 69-odstotna. Zasedenost hotelskih sob je bila 58-odstotna; na Rogli 39-odstotna in v Termah Zreče 76-odstotna.

Lani je štajerska turistična družba ustvarila 26,5 milijona evrov prihodkov od prodaje, kar je 14-odsotno zvišanje od leta prej. Čisti dobiček Uniturja je leta 2023 znašal 793 tisoč evrov oziroma kar 56 odstotkov več kot leta 2022.

Iztržena cena na nočitev se je medletno povečala za 6,8 odstotka.

Uniorju je leta 2017 iz matičnega podjetja izločil turistično dejavnost in jo prenesel na novo družbo. Tako je nastal Unitur, kjer so sicer več let imeli izgube. Prenesena čista izguba je konec leta 2023 znašala 11,4 milijona evrov, kar je dobrega pol milijona evrov manj kot leto prej.