Naprodaj zasebni otok, na katerem ni vode in elektrike. Kaj pa cena
Otok v bližini San Francisca ponuja čudovite razglede, a nima tekoče vode in elektrike. Kdo bo kupil kos rdeče zemlje za 25 milijonov dolarjev?
Na ameriškem trgu luksuznih nepremičnin se je znašla prav posebna ponudba. Naprodaj je otok rdečega kamenja (Red Rock Island), piše The Guardian. Gre za kos zemlje s pestro zgodovino in sploh edini zasebni otok v zalivu San Francisca.
Ob besedi “zasebni otok” sicer običajno pomislimo na tropsko plažo z bleščeče belim peskom. Red Rock Island je nekaj drugega. Na 2,3 hektara (5,8 akra) velikemu posestvu se razprostira rdeča skala z ozkim pasom kamnite plaže, kjer vam družbo delajo le jate ptic.
Otok je naprodaj že od lani, njegova izklicna cena pa še danes znaša 25 milijonov dolarjev (skoraj 23 milijonov evrov).
Kos zemlje v bližini mostu Richmond-San Rafael je nedavno obiskala novinarska ekipa britanskega portala. Zemljišče jim je predstavil Chris Lim, nepremičninski posrednik, ki je zadolžen za iskanje kupca otoka.
Lim, sicer nekdanji predsednik prestižne nepremičninske agencije Christie’s International Real Estate, je novinarje na otok odpeljal s čolnom. “Najgloblji del zaliva je prav tam in je kot nalašč za jahto,” je dejal ob prihodu na obalo, medtem ko je v modrem telovniku in očalih Gucci drvel po skalnati plaži. Prihodnji lastnik bi lahko prišel tudi s helikopterjem, je še domneval.
Dolgoletni nepremičninski posrednik poskuša otok prodati milijarderjem. Ko je novembra lani objavil prodajo, je nepremičnino predstavil kot “prestižno trofejno naložbo” ter “skrivnosten in iskan dragulj”.
Otok težko najde novega lastnika
Razgledi z otoka so čudoviti, a Lim do junija letos še vedno ni našel kupca. K temu delno prispeva dejstvo, da na otoku ni osnovnih storitev, kot sta tekoča voda in elektrika. Prav tako otok ni odmaknjen od ljudi – prek bližnjega Richmondskega mostu vsako leto zapelje skoraj 13 milijonov avtomobilov.
Nove lastnike lahko od nakupa odvrnejo tudi ovire za prihodnji razvoj. Otok Red Rock delno leži v treh različnih kalifornijskih okrožjih, ki so ga razdelila za različne namene (stanovanjske, industrijske in splošne). V Kaliforniji, kjer je krmarjenje po predpisih že ene same lokalne uprave zahtevno, bi bil takšen troboj velik glavobol za prihodnjega lastnika.
A Lim ostaja optimističen. V dveh desetletjih dela na področju nepremičnin v okolici San Francisca je prodal že številne nenavadne nepremičnine, od cerkve v San Franciscu do gasilskega doma, ki je bil spremenjen v stanovanjsko hišo. Zdaj prodaja svoj prvi otok.
Trženje slednjega po njegovih besedah niti ni tako drugačno od trženja številnih drugih luksuznih dobrin. “To je tako, kot če bi prodajali res redko sliko. Je ena od enega,” pravi.
Na otoku bival lokalni poslovnež, pred njim še ruski trgovci s krznom
Čeprav ima otok Red Rock osrednjo lego v zalivu San Francisca, le redki vedo, kako se imenuje, pravi James A. Martin, fotograf in avtor knjige o otokih v zalivu. Za Guardian je dejal, da otok v svojih predstavitvah uporablja kar za šale, saj ne nudi tistega, s čimer se ponašajo številni zasebni otoki.
“Ljudem vedno rečem: “Lahko si kupite svoj otok – vendar na njem ni vode, plina in za vse boste morali pridobiti gradbeno dovoljenje iz treh različnih okrožij. In ljudje, ki se bodo vozili po mostu Richmond, bodo gledali naravnost v okno vaše dnevne sobe.”
Vseeno pa ima Red Rock pestro zgodovino. V petdesetih letih 19. stoletja je na njem bival poslovnež iz San Francisca Selim E. Woodworth, še pred njim ruski trgovci s krznom. Nazadnje so ga prevzeli rudarji, ki so želeli pridobivati mangan; mineral, ki je bil v Evropi priljubljen kot pigment za umetnike in daje otoku rdečo barvo, po kateri je dobil ime.
Otok so si ogledovali pri Playboyu
V zadnjih desetletjih se je zvrstilo več predlogov, kaj storiti z otokom, razlaga Chris Lim. Postal bi lahko “plažni klub z marino”, med načrti je bilo tudi “okolju prijazno letovišče” ali “turistična atrakcija s poročno kapelo”.
O nakupu otoka so v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja razmišljali pri reviji Playboy. Uporabili bi ga kot lokacijo za svoj znameniti dvorec. Za otok naj bi se zanimal tudi kontroverzni guru Bhagwan Shree Rajneesh. Za velikanske oglasne deske so ga želeli uporabiti še oglaševalci.
Otok je danes v lasti družine Durning, katere pokojni oče je Red Rock dobil od svojega poslovnega partnerja, ki ga je v 60. letih prejšnjega stoletja kupil za manj kot 50.000 dolarjev. Družina je živela v zalivu San Francisca in otok uporabljala za kampiranje ter pohodniške počitnice. Lim je povedal, da Brock Durning, skrbnik premoženja družine, zdaj živi na Aljaski. Otok želi prodati, da bi zbral denar za oskrbo svoje matere.
Kdo sploh kupuje zasebne otoke
Območje San Francisca sicer slovi po izjemno bogatih prebivalcih. Lim in Duringovi bi tako vsaj teoretično morali imeti veliko potencialnih kupcev.
Tamkajšnji milijarderji se vsekakor zanimajo za lastništvo otokov, a običajno iščejo nepremičnine, ki so bolj oddaljene od San Francisca. Mark Zuckerberg naj bi na Havajih gradil 270 milijonov dolarjev vreden kompleks z bunkerjem. Nekdanji direktor Oracla Larry Ellison je leta 2012 za več sto milijonov dolarjev kupil skoraj celoten Lanai, šesti največji otok na Havajih.
Po besedah Tima Rodlandsa, ki na Bahamih vodi luksuzno nepremičninsko podjetje, zasebne otoške nepremičnine privlačijo “ljudi, ki cenijo svojo zasebnost”. Med kupci pa so tudi ambiciozni razvijalci luksuznih hotelov ali stanovanj, ki “želijo uresničiti svoje utopije”.
“Večinoma gre za zgornji en odstotek sveta,” se strinja Danny Prell, podpredsednik poslovnega razvoja pri Concierge Auctions, dražbeni hiši za luksuzne nepremičnine. Za nakupe otokov se zanimajo filmske zvezde in razvijalci, pa tudi “lastniki podjetij, direktorji, ljudje, za katere veste, da so na Forbesovem seznamu”.
Lokalna podpora ideji, da otok ostane nedotaknjen
Chris Lim je v zadnjem letu otok pokazal več “uglednim” potencialnim kupcem. Ena od strank je otok želela kupiti, nato pa ga pustiti takšnega, kot je.
Letos se otoku vendarle nasmiha prodaja. Lin je sredi julija sklenil pogodbo s kupcem, ki pa je želel ostati anonimen. Postopek prodaje še ni zaključen, zato nepremičninski posrednik ni želel komentirati končne cene ali drugih podrobnosti.
Prihodnost rdečega kamenja ob San Franciscu tako ostaja neznana. Nekateri lokalni prebivalci podpirajo predvsem idejo, da se otok ohrani v svojem naravnem stanju. Casey Skinner, programski direktor za območje zaliva pri društvu Audubon, je dejal, da ima otok “neverjeten življenjski prostor za gnezdenje” različnih morskih ptic in je pomembno zatočišče za “vse vrste prostoživečih živali”. Vključno z morskimi sesalci in pticami, ki potrebujejo prostor za počitek med selitvijo.