Postal je lastnik Mercatorja, zdaj Pavaa Vujnovca mika slovenska energetika
Skupina Enna, ki je v lasti enega najvplivnejših Hrvatov Pavaa Vujnovca, vodi pa jo Slovenec Boštjan Napast, je v Sloveniji nedavno registrirala podjetji Enna Next in Enna ESCO. Zakaj?
Hrvaška skupina Energia naturalis (Enna) v lasti Pavaa Vujnovca, ki je od letos prek Fortenove tudi največji lastnik Mercatorja, načrtuje širitev v energetiki – tudi slovenski.
Predsednik uprave skupine, Slovenec Boštjan Napast, je ob predstavitvi strategije skupine za prihajajoče desetletje dejal, da so divizijo oskrbe z električno energijo, ki se je do zdaj imenovala Enna Oskrba, preimenovali v Enna Next ter da načrtujejo širitev v Slovenijo in Italijo.
Kot kaže poslovni register, je bilo pri nas konec julija registrirano podjetje Enna Next, ki ga vodita Marijeta Majer in Mohor Vrhovnik. Dejavnost podjetja so oskrba z energijo in energetske storitve. Ta mesec je bilo registrirano še podjetje Enna ESCO za energetske storitve, vodi ga Zvonimir Novak. Že od prej ima Enna v Sloveniji podjetji Enna Fruit, ki Mercatorju dobavlja sadje in zelenjavo, in Enna Transport.
“Ideja družbe je ponuditi trgu koncept ‘vse na enem mestu’, torej vse energetske storitve na enem mestu – oskrba z električno energijo s posebnim poudarkom na zeleni energiji, oskrba s plinom, nakup električne energije iz obnovljivih virov, baterije in virtualne elektrarne,” so po poročanju Forbes Hrvatska navedli v podjetju.
Na koncentriran trg
Podjetje Enna Next se, kot je razumeti, podaja na močno koncentriran trg elektrike v Sloveniji. Kot smo pisali, v gospodinjskem segmentu dominira Gen-I, ki oskrbuje že polovico slovenskih gospodinjstev. Malo bolje je na trgu poslovnega odjema, ki je srednje koncentriran. Največji delež ima s 36,2 odstotka skupina HSE, ki vključuje še Energijo plus in ECE, sledi skupina Petrol.
Po navedbah hrvaških medijev se želi Vujnovčevo podjetje širiti tudi v slovenski panogi plinske oskrbe, v kateri pa je Enna že prisotna.
Osrednje podjetje skupine Prvo plinarsko društvo (PPD) ima namreč že od leta 2013 tu podjetje PPD energija. To je imelo leta 2021 majhen, 0,03-odstotni tržni delež na veleprodajnem trgu, v istem letu pa je nato vstopilo tudi na maloprodajni trg za poslovne odjemalce.
V letu 2022, ki ga je zaznamovala energetska kriza, je slovenski PPD ustvaril 18 milijonov evrov prihodkov in 77 tisoč evrov dobička. Lani pa so prihodki podjetja z dvema zaposlenima ponovno padli na 2,2 milijona evrov, čisti dobiček je znašal 50 tisoč evrov.
Pol milijarde v energetiko, pol v reško pristanišče
Vujnovčeva Enna Next poleg širitve na nove trge načrtuje tudi obsežna vlaganja, in sicer 240 milijonov evrov v geotermalno energijo, 330 milijonov evrov v solarne parke, 40 milijonov evrov v baterijske hranilnike in 25 milijonov evrov v projekte energetske učinkovitosti. Ali je med načrtovanimi projekti tudi kakšen v Sloveniji, za zdaj ni znano.
V logističnem sektorju pa Enna načrtuje vlaganja v razvoj kontejnerskega terminala v reškem pristanišču. Napast je dejal, da nameravajo vložiti pol milijarde evrov.
Želijo si tudi nadaljnjega razvoja Luke Ploče, v kateri ima Enna 43,49-odstotni lastniški delež.