Neuradno: Lek danes dobiva novo vodstvo, kdo bo novi direktor

Posel Bojana Humar 30. avgusta, 2024 14.30
featured image

Po informacijah Forbesa Slovenija bo štiričlanski upravni odbor ljubljanskega farmacevta vodil dosedanji član uprave Gregor Makuc.

30. avgusta, 2024 14.30

Lek bo po naših neuradnih informacijah prevetril vodstvo. Kot smo izvedeli iz več virov, ljubljanski farmacevt prehaja z dvotirnega na enotirni sistem upravljanja. To pomeni, da ne bo več imel uprave in nadzornega sveta, temveč štiričlanski upravni odbor. Tega naj bi kot glavni izvršni direktor vodil dosedanji član uprave, odgovoren za korporativne zadeve, Gregor Makuc.

Ljoljo na čelo Sandoza v Sloveniji

Na današnji izredni skupščini naj bi imenovali vse štiri člane upravnega odbora, poleg Makuca naj bi v njem sedeli še delavski direktor Marko Hauptman, ki se je upravi pridružil marca letos, sedanja članica Lekove uprave Andreja Bucik Primožič, odgovorna za finance in tehnologijo, in direktor kadrovske službe Gregor Hutar, ki zdaj ne sedi v upravi.

Novi upravni odbor naj bi se na prvi seji sestal ta torek. Sedanji predsednik uprave Robert Ljoljo, ki je ta položaj zasedel septembra 2019, tri leta pozneje pa je postal tudi predsednik uprave Sandoza, naj bi ostal na čelu Sandoza Slovenija.

Kot je znano, Lek po ločitvi švicarskih farmacevtov Novartis in Sandoz pred približno enim letom spada pod okrilje Sandoza. Po informacijah Forbesa Slovenija do sprememb korporativnega upravljanja prihaja z namenom poenostavitve vodenja v celotni skupini Sandoz in s tem možnosti hitrejšega odločanja ter osvežitve v upravljanju.

V Leku, ki zaposluje okoli 3.200 ljudi, naših neuradnih informacij niso želeli komentirati. Dejali so le, da o vseh pomembnih dogodkih ustrezno obveščajo vse deležnike.

Forbes Power Women's Summit, vstopnice

Kdo je novi šef

Kdo je Gregor Makuc, ki naj bi poslej vodil Lek? Kot je zapisano na spletni strani podjetja, je Makuc leta 2001 diplomiral iz politologije, smer mednarodni odnosi, na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani.

Delovne izkušnje je med letoma 2000 in 2004 najprej pridobival v Protokolu Republike Slovenije in Kabinetu predsednika vlade, nato pa od 2005 do 2011 kot generalni sekretar Mednarodnega foruma znanstvenoraziskovalnih farmacevtskih družb. Med letoma 2007 in 2011 je bil član sveta Javne agencije za zdravila in medicinske pripomočke, od 2017 pa je član Skupščine Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

Leta 2011 se je pridružil Novartisu v Sloveniji kot direktor za dostop zdravil na trgu za Novartisova inovativna zdravila. Odgovoren je bil za lansiranje inovativnih medicinskih izdelkov in vodenje projektov za javne zadeve v državah Srednje in Vzhodne Evrope ter baltskih državah. Karierno pot je leta 2014 nadaljeval kot strokovnjak za javne in vladne zadeve pri posameznih projektih za Novartis.

Leta 2017 je bil imenovan za vodjo Javnih zadev za Novartis v Sloveniji. V tej vlogi je podpiral Novartisova Inovativna zdravila, poleg tega je podpiral Lek in Sandoz pri vseh zadevah, povezanih z javnimi deležniki.

Prvega februarja 2021 je prevzel mesto direktorja Komuniciranja in zunanjih zadev, februarja 2023 pa je postal direktor korporativnih zadev.

S 4. julijem 2023 je bil Gregor Makuc imenovan za člana Lekove uprave, kjer je odgovoren za korporativne zadeve.

Večstomilijonske naložbe

Kot smo že poročali, Lek in Sandoz načrtujeta obsežne naložbe.

V Lendavi, kjer že stoji največji obrat skupine Sandoz za pakiranje trdnih farmacevtskih izdelkov, tu pa skupina proizvaja tudi učinkovine za svoj najbolje prodajan širokospektralni antibiotik Amoksiklav, od decembra brnijo gradbeni stroji. Takrat se je namreč začela gradnja prvega od treh objektov v okviru nove naložbe farmacevtske skupine Sandoz pri nas, ki naj bi pod črto dosegla vsaj 400 milijonov dolarjev.

Nato so spomladi položili še temeljni kamen za nov razvojni center v Ljubljani. Ta bo obsegal okoli 9.500 kvadratnih metrov in prinesel 200 novih delovnih mest. “Ne gradimo le tehnološko najbolj naprednega razvojnega centra. Temveč predvsem prostor sodelovanja in povezovanja raznolikega znanja, ki bo poglobil vpogled v razvoj podobnih bioloških zdravil in povečal njegovo učinkovitost,” je o 90 milijonov evrov težki naložbi takrat dejal Ljoljo.