Najbogatejša slovenska zakonca lani krepko povečala dobičke

Posel Bojana Humar 29. oktobra, 2024 09.46
featured image

Dobiček iz poslovanja pred amortizacijo skupine Perspektiva FT je bil lani dobrih 30 odstotkov višji kot leto prej, dobiček iz poslovanja (EBIT) pa 40 odstotkov.

29. oktobra, 2024 09.46

Skupina Perspektiva FT je lani ustvarila 366 milijonov evrov čistih prihodkov od prodaje, kar je šest odstotkov več kot leto prej. Bistveno višje so bile rasti pri drugih kazalnikih. Čistega dobička skupine je bilo za 34 milijonov evrov, kar je okoli tretjina več kot leto prej.

Še pogled na zadnjih pet let, čisti prihodki od prodaje skupine Perspektiva FT povečali za skoraj polovico, leta 2019 jih je bilo za 230 milijonov evrov, EBITDA pa se je podvojil.

Portfelj skupine, ki je v lasti Darija in Vesne Južna, je pisan, v njem je 19 podjetij doma in v tujini, ki delujejo v gradbeni, tekstilni in tiskarski panogi ter v dejavnosti holdingov in upravljanje družb. Med njimi so CGP, Strešnik, Hidrotehnik, VGP Novo mesto, Lisca, Tiskarna Novo mesto in še nekatere druga. Največji je gradbeni del, zraven pri vseh pomembnih projektih v državi, od prenov železnic do ljubljanskega kanala C0 in popoplavne obnove.

Skupina zaposluje 1.600 ljudi, dodana vrednost na zaposlenega je lani znašala 63.306 evrov. Kot so zapisali v letnem poročilu, so se pri nabavah soočali z nepredvidljivimi razmerami, tako na energetskem trgu kot tudi na trgih surovin za tiskarsko in gradbeno dejavnost. Poleg tega se še vedno soočajo s pomanjkanjem delovne sile.

Letos dva prevzema

Oktobra letos so prevzeli hrvaški Aquaterm iz Karlovca, s čimer želijo, kot pravijo v CGP, okrepiti svoj razvojni potencial in zmanjšali tveganja zaradi prevelike odvisnosti od domačega trga. Podjetje iz Karlovca je po navedbah CGP vodilno lokalno podjetje na področju gradnje komunalne infrastrukture, nizke gradnje in mikrotuneliranja in zaposluje 150 ljudi.

Veliko bolj je pol leta prej odmeval vstop zakoncev Južna v medije, v družbo Salomon, ki je najbolj znana po medijski dejavnosti, ukvarja pa se tudi s tiskarstvom, ravnanjem z nevarnimi odpadki in s posredovanjem delovne sile.

Naložbe in razdolževanje

Lani so za naložbe namenili 12 milijonov evrov. Od tega so največ vložili v posodobitev tovarne, digitalizacijo poslovanja in avtomatizacijo skladišča v Lisci, za novo tiskarsko opremo in izgradnjo sončne elektrarne v Tiskarni Novo mesto ter gradbeno mehanizacijo in proizvodne obrate v obeh gradbenih družbah, CGP in Hidrotehnik.

“Svoje poslovanje in investicije financiramo v pretežni meri iz lastnega denarnega toka, kar je še posebej pomembno v času visokih obrestnih mer in zmanjšanja likvidnosti, ki smo ji bili priča skozi celo leto 2023,” so zapisali v letnem poročilu za lani.

Skupina si je lani tudi krepko odebelila blazino, na zadnji dan leta je imela na bančnem računu 48,1 milijona evrov, leto prej 21,7 milijona. Nekoč močno zadolžena skupina se tudi pospešeno razdolžuje. Lani so imeli obveznosti do bank za okoli 1,1 milijona evrov, leto prej blizu 10,4 milijona evrov.

Vpliv v Petrolu

Južna ima v svojem portfelju še nekatere druge naložbe, med njimi Petrol, v katerem ima okoli desetodstotni delež. V Petrolu ima po mnenju poznavalcev velik vpliv, o tem smo pisali v članku Bogat in vpliven: Kdo je Dari Južna, ki vleče niti tudi v Petrolu

Lani je tretjino družbe od Slovenskega državnega holdinga (SDH) kupila družba B-Solventa, ki je marca letos, kot so takrat poročale Finance, svoj del prodala družbi Strešnik, s katero sta prek Vizije holding ena, Tiskarne Novo mesto in Lisce povezana Dari in Vesna Južna.

Pri reviji Finance Manager so premoženje zakoncev Južna lani ovrednotili na 268 milijonov evrov. Kako sta kopičila premoženje in kako vplivna sta, pa si lahko preberete v članku Bogat in vpliven: Kdo je Dari Južna, ki vleče niti tudi v Petrolu.