Eden največjih gradbenih prevzemov pri nas: šest betonarn v roke Avstrijcev
Avstrijska skupina Leube je prevzela slovensko družbo Marolt Beton, ki ima šest betonarn in kamnolom.
Marolt Beton je pred 29 leti ustanovil vrhniški podjetnik Mirko Marolt, danes pa veljajo v Sloveniji za največjo družbo za proizvodnjo betona in zaposlujejo 66 ljudi.
Nov lastnik, avstrijska skupina Leube, je novico o prevzemu objavila na svoji spletni strani in zapisala, da so 6. septembra sklenili posel z Maroltom za 100-odstotni nakup njegovega podjetja, dobili pa so tudi zelo luč pristojnih organov.
“Pri prevzemih vedno sledimo svojim vrednotam, z družinskim podjetjem Marolt pa smo dobili odlično dopolnitev naše osnovne dejavnosti za uspešno nadaljevanje dolgoročne rasti skupine Leube,” je prevzem komentiral generalni direktor in predsednik uprave skupine Leube Heimo Berger.
Po podatkih iz Ajpesa, je novi direktor slovenskega dela je postal Tadej Lamut, ki je pred tem dve desetletji delal pri novomeškem gradbincu CGP, ki ga vodi eden najbogatejših Slovencev Dari Južna.
Zdaj že nekdanji lastnik Mirko Marolt pa je po prodaji dodal, da podjetje dobiva strateškega lastnika. “Z družbo Leube predajam svoje podjetje v roke družinskega podjetja z dolgoletno tradicijo in strokovnim znanjem na področju cementa in betona.”
Z nakupom so Avstrijci dobili kamnolom pri Vrhniki in šest betonarn v Črnučah, Grosuplju, Logatcu, Kočevju, Ilirski Bistrici in Podskrajniku.
Kot so še zapisali v sporočilu za javnost, bo družba Marolt Beton še naprej delovala kot samostojno podjetje znotraj skupine Leube v segmentu gotovih betonskih mešanic, peska in gramoza.
Kdo so novi lastniki?
Avstrijska skupina Leube s sedežem v kraju St. Leonhard pri Salzburgu se ukvarja s proizvodnjo cementa, apna, agregatov, betona in betonskih komponent. V svojem portfelju imajo širok nabor izdelkov, od lastnih surovin do končnih izdelkov, v zadnjem obdobju pa so prevzeme izvedli tudi v Nemčiji in na Češkem. Zaposlujejo 550 ljudi.
Neuradno naj bi Avstrijci za prevzem plačali dobrih 20 milijonov evrov, poroča portal Necenzurirano, Marolt pa naj bi v družbi ostal kot svetovalec poslovodstva.
Slovenska betonarna je imela sicer rekordne rezultate, kažejo podatki iz baze Gvin. Ob 16 milijonih evrov prihodkov so ustvarili 1,7 milijona evrov dobička. Njihov novi lastnik pa je lansko leto končal s 185 milijoni evrov prihodkov.
Ni se povsem umaknil iz posla
Vrhniški podjetnik Marolt se sicer ni povsem umaknil iz panoge, saj po poročanju portala Necenzurirano še naprej ostaja lastnik treh betonarn, ki jih je leta 2019 kupil od Roka Furlana, znanega tudi pod nadimkom ljubljanski kralj betona. Betonarne v Šiški, Stanežičah in na Jesenicah naj bi konec avgusta prenesel iz skupine, ki jo je nato prodal Avstrijcem.