Carinska vojna: nekatera zahodna podjetja že v škripcih, med njimi Henkel
Zaradi omejitev izvoza kitajskih kovin in mineralov mnoga zahodna podjetja iščejo alternative. Pritisk čutijo tudi kitajski proizvajalci.
Zahodna industrija začenja čutiti vpliv kitajskih trgovinskih omejitev za strateško pomembne kovine in minerale, katerih cene so zato poskočile. Da bi zmanjšali odvisnost od Kitajske zahodna podjetja iščejo alternativne vire surovin, poroča Reuters.
Peking je že lani omejil izvoz galija in germanija, ki se uporabljata za polprevodnike, sončne celice in orožje, ter nekaterih vrst grafita, ki je ključna sestavina baterij za električna vozila. Sredi septembra letos je sledila tudi omejitev izvoza antimona, redke kovine, ki je bistvena za vojaško opremo, kot so strelivo, infrardeče rakete in jedrsko orožje. Cena slednjega se je več kot podvojila.
Kot odgovor na nove ameriške ukrepe proti kitajski industriji čipov je Peking ta teden še povečal pritisk in uvedel popolno prepoved izvoza galija, germanija in antimona v Združene države Amerike, kjer je denimo nemški Henkel še do nedavnega proizvajal nekatera lepila in maziva.
Zaradi omejitev Henkel ustavil proizvodnjo lepil v ZDA
Prejšnji mesec je Henkel, ki ima podjetje tudi v Sloveniji, svoje stranke obvestil, da v ZDA do nadaljnjega ustavlja proizvodnjo štirih vrst lepil in maziv, ki so pogosto uporabljena v avtomobilski industriji, razlog za to pa pripisal novim pekinškim omejitvam antimona. Henkel to kovino med drugim uporablja za izdelavo Bonderita in Terosona, glavnih izdelkov svojega oddelka za lepilne tehnologije. Ta je lani ustvaril 10,79 milijarde evrov prihodkov.
“Naši dobavitelji so nas obvestili, da je uvoz teh surovin odložen, dokler kitajska vlada ne odobri vlog za izdajo dovoljenja,” je podjetje navedlo v pismu, ki ga je naslovilo na svoje stranke in ga je uspelo pridobiti Reutersu. Dodali so, da je dobava zdaj prepuščena “višji sili”.
V družbi Henkel so za Reuters še povedali, da si prizadevajo poiskati nadomestne vire te kovine: “Zelo pozorno spremljamo razmere na področju svetovne oskrbe z antimonom in si prizadevamo za vzpostavitev rešitve za izpolnitev naročil naših strank.”
Povečevanje domače proizvodnje
Nekateri severnoameriški rudarji in predelovalci kovin so začeli povečevati proizvodnjo, saj so po uvedbi kitajskih omejitev opazili znaten skok povpraševanja, ugotavlja Reuters. Med njimi je tudi United States Antimony Corporation (USAC), edini ameriški predelovalec antimona, ki je po trikratni rasti svetovnih cen antimona povečal proizvodnjo. USAC, ki se ne zanaša na kitajske surovine, naj bi antimon decembra začel dobavljati še iz štirih drugih držav in od enega domačega dobavitelja.
Ameriška zvezna vlada medtem financira tudi razvoj rudnika antimona v Idahu, vendar bi ta lahko trajal več let. Podjetja, ki kovino potrebujejo že zdaj, se tako trudijo najti nadomestne rešitve, ki so pogosto dražje.
Naročila v edinem severnoameriškem proizvajalcu naravnega luskastega grafita Northern Graphite so po kitajskih omejitvah grafita poskočila za polovico, je za Reuters povedal glavni izvršni direktor podjetja Hugues Jacquemin.
Mark Jensen, glavni izvršni direktor ReElement Technologies, ki je specializiran za recikliranje in rafiniranje redkih zemelj, je za Reuters dejal, da je zaradi najnovejše kitajske prepovedi izvoza germanija podjetje ta teden prejelo vsaj deset klicev ameriških rudarjev, ki ponujajo cinkovo rudo. Iz nje lahko namreč v predelavi pridobijo germanij. Pred tem so ti rudo pošiljali v predelavo na Kitajsko zaradi nižjih stroškov dela in drugačnih okoljskih standardov, je razložil.
Iz edinega trenutnega dobavitelja germanija v Severni Ameriki, kanadskega rudarja Teck Resources, so Reutersu sporočili, da preučujejo, ali bi zdaj, ko je Kitajska blokirala izvoz v ZDA, povečali proizvodnjo te surovine.
Kitajski dobavitelji opuščajo izvoz
Kitajska je največja svetovna proizvajalka antimona in prevladuje v proizvodnji številnih strateških materialov. Omejitve izvoza so prizadele tudi kitajske proizvajalce in nekatere manjše igralce izrinile s trga.
Dva kitajska trgovca z germanijem, ki ju je kontaktiral Reuters, sta dejala, da sta opustila izvoz, ker nista mogla pridobiti dovoljenj, saj čezmorske stranke niso želele posredovati podrobnih podatkov o končnih porabnikih ali ker prihajajo iz Združenih držav Amerike.
Kot še piše Reuters, je primer kitajskih omejitev znova osvetlil pomen razpršenosti dobavnih verig končnih porabnikov.