Prva dama ECB poziva k sodelovanju s Trumpom
Trgovinska vojna ni v nikogaršnjem interesu, meni predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde.
Evropska unija mora sodelovati z Donaldom Trumpom, da bi se izognila trgovinski vojni z ZDA, je danes v luči napovedanih načrtov novoizvoljenega ameriškega predsednika glede dviga carin na uvoz izdelkov iz nekaterih držav poudarila predsednica Evropske centralne banke (ECB) Christine Lagarde, poroča STA.
Kot je v intervjuju za Financial Times, ki ga povzemajo tuje tiskovne agencije, izpostavila Lagarde, trgovinska vojna z ZDA ni v nikogaršnjem interesu in bi lahko vodila v globalno zniževanje bruto domačega proizvoda (BDP). Sodelovanje se ji zdi boljši scenarij kot morebitni povračilni ukrepi, ki lahko privedejo do procesa vračanja “milo za drago”, v katerem “nihče zares ni zmagovalec”.
Po njenih besedah je za zdaj težko oceniti, kakšen bi bil vpliv morebitnih ameriških carin na uvoz izdelkov iz EU na inflacijo v evro območju. “Odvisno je, kakšne bi bile carine, za kaj se uporabljajo in v kakšnem časovnem obdobju,” je dejala.
Ob tem je izpostavila, da bi morala EU doseči dogovor glede uvoza določenih vrst blaga iz ZDA, kot sta utekočinjen zemeljski plin (LNG) in obrambna oprema.
Napovedan dvig carin
Odziv Lagardove prihaja nekaj dni po tistem, ko je Trump Mehiki, Kanadi in Kitajski zagrozil s povišanjem carin že prvi dan, ko bo nastopil predsedniški položaj, če omenjene največje trgovinske partnerice ZDA ne izpolnijo njegovih zahtev glede ustavitve nezakonitih prestopov meje in tihotapljenja drog. Kanada in Kitajska sta v odzivu svoje trgovinske odnose z ZDA označili kot obojestransko koristne.
Trump je med letošnjo predvolilno kampanjo redno napovedoval povišanje carin na uvoz iz omenjenih držav in drugih delov sveta, ker je prepričan, da vsi izkoriščajo ZDA. Večina gospodarskih strokovnjakov v ZDA opozarja, da bo s tem sprožil trgovinske vojne, podražil blago in storitve za Američane, zavrl svetovno gospodarsko rast in povišal ameriško inflacijo, še piše STA.
Trumpova grožnja je ta teden povzročila razburjenje tudi v Nemčiji, kjer je podkancler in gospodarski minister Robert Habeck v ponedeljek v Berlinu dejal, da je sicer težko reči, kaj natančno se bo zgodilo, a je istočasno EU pozval, naj oblikuje enoten odgovor na kakršnekoli nove ameriške trgovinske ovire. “Ko sodelujemo, smo močnejši,” je poudaril.