Odzivi na Trumpove carine: razočaranje, a nekateri do protiukrepov zadržani

V Londonu bodo z morebitnimi protiukrepi na ameriške carine za jeklo in aluminij zaenkrat še počakali, Tokio in Canberra pa obžalujeta, da nista bila izvzeta iz carin.
Po svetu se vrstijo odzivi na uvedbo ameriških carin na aluminij in jeklo. Peking je napovedal sprejetje protikrepov, poroča STA. Kitajska je bila vedno prepričana, da “v trgovinskih in carinskih vojnah ni zmagovalcev”, je današnjem odzivu na uvedbo ameriških carin dejala tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Mao Ning.
Po prepričanju Pekinga poteze ZDA predstavljajo resno kršitev pravil Svetovne trgovinske organizacije (WTO), resno škodijo multilateralnemu trgovinskemu sistemu in ne prispevajo k reševanju problema.
“Kitajska bo obenem sprejela vse potrebne ukrepe, da zaščiti svoje legitimne pravice in interese,” je povedala. Kitajska je vodilna svetovna proizvajalka jekla, vendar ni glavna izvoznica tega izdelka.
Združeno kraljestvo zaenkrat brez protiukrepov
Vlada Združenega kraljestva je medtem izrazila razočaranje nad uvedbo ameriških carin, se pa še ni odločila za protiukrepe.
“Še naprej bom tesno in produktivno sodeloval z ZDA ter se zavzemal za poslovne interese Združenega kraljestva,” je v izjavi povedal minister za gospodarstvo in trgovino Jonathan Reynolds. “Na mizi bomo imeli vse možnosti in ne bomo oklevali z odzivom, ki bo v nacionalnem interesu,” je še dejal.
Reynolds je obenem dejal, da je Združeno kraljestvo osredotočeno na pragmatičen pristop in hitra pogajanja o širšem gospodarskem sporazumu z ZDA za odpravo dodatnih carin, kar bo po njegovih besedah koristilo britanskim podjetjem in tamkajšnjemu gospodarstvu, poroča STA.
Avstralija: Carine so popolnoma neupravičene
Avstralski premier Anthony Albanese je nove carine označil za “popolnoma neupravičene”. Kljub temu se Avstralija vsaj zaenkrat še ne bo odločila za uvedbo protiukrepov. “Carine in vse večje trgovinske napetosti so oblika gospodarskega samopoškodovanja ter recept za počasnejšo rast in višjo inflacijo,” je ocenil Albanese.
Albanese je sicer februarja po telefonskem pogovoru z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom namignil, da bi bila lahko Avstralija ena izmed redkih držav, ki si bo zagotovila izjemo pri ameriški uvedbi carin na aluminij in jeklo, navaja STA.
Tudi Japonska si je obetala izvzetje iz carin
Tudi v Tokiu so si obetali, da bodo umeščeni med izjeme. Japonski minister za gospodarstvo trgovino in industrijo Jodži Muto je ta teden dejal, da je predstavnike ameriške vlade pozval, naj Japonsko izvzamejo iz carin na kovine in vozila.
“Med ministrovim obiskom v ZDA je Washington izrazil stališče, da so odnosi z Japonsko zanj prednostna naloga ter da ceni japonske naložbe v ZDA in vlogo, ki jo ima Japonska v ameriškem gospodarstvu,” je v današnjem odzivu dejal predstavnik japonske vlade Jošimasa Hajaši.
“Obžalovanja vredno je, da Japonska ni bila izključena iz uvedbe dodatnih carin,” je Hajaši povedal predstavnikom medijem.
Po poročanju STA se tako kot v Canberri tudi v Tokiu zaenkrat še niso odločili za protiukrepe. Hajaši je medijem pojasnil, da se bosta Japonska in ZDA še naprej pogovarjali o podrobnostih danes uvedenih dajatev.
EU že določila protiukrepe
Na drugi strani pa se je za protiukrepe že odločila EU. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je ob tem danes izrazila obžalovanje in napovedala, da bo EU protiukrepe uvedla postopoma, prvi del bo začel veljati 1. aprila.
Ponovno bo uvedla carinske protiukrepe, ki so bili v veljavi že v Trumpovem prvem mandatu med leti 2018 in 2020. Po dogovoru z ZDA jih je začasno ustavila do 31. marca letos. Hkrati bo EU predvidoma 13. aprila dodala nove carine, končni seznam bo določila po posvetovanjih z državami članicami in drugimi deležniki, ki bodo trajala dva tedna.
Danes so začele veljati 25-odstotne ameriške carine na uvoz jekla in aluminija, ki jih je predsednik ZDA Trump napovedal februarja. Veljajo za uvoz jekla iz EU, Argentine, Avstralije, Kanade, Mehike, Velike Britanije, Brazilije, Japonske in Južne Koreje ter uvoz aluminija iz EU, Argentine, Avstralije, Kanade, Mehike in Velike Britanije, še piše STA.