Vlada v četrtek o omejevanju Airbnb, Janković o tem, kako bo v Ljubljani

Sobodajalci so medtem že napovedali, da bodo v primeru, da bo vladni predlog zakona o gostinstvu potrjen, pravico iskali na ustavnem sodišču.
Vlada bo o osnutku novega zakona o gostinstvu odločala v četrtek, potem ko ga je danes potrdil vladni odbor za gospodarstvo, je pojasnil državni sekretar Matevž Frangež. Računajo, da bo še pred poletjem sprejet v DZ. Pri pripravi zakona so po Frangeževih besedah upoštevali tudi nekatere predloge sobodajalcev, ki sicer osnutku ostro nasprotujejo, poroča STA.
Ključne spremembe, ki jih prinaša osnutek novega zakona o gostinstvu, so regulacija kratkotrajnega najema, sprostitev urejanja rednega obratovalnega časa, povečanje kakovosti s strokovno kategorizacijo višjih kakovostnih kategorij in brezplačna pitna voda za goste iz javnega vodovodnega omrežja.
Predlog zakona predvideva splošno omejitev oddajanja stanovanj v večstanovanjskih stavbah na največ 60 dni, največ šest ležišč ter ob 75-odstotnem soglasju etažnih lastnikov ter soglasju vseh mejnih etažnih lastnikov. Hkrati pa na največ 150 dni omejuje oddajanje v eno- in dvostanovanjskih stavbah, kjer ima sobodajalec svoje stalno prebivališče, največ 50 odstotkov uporabne površine in največ 12 ležišč ob soglasju etažnih lastnikov, navaja STA.
V Ljubljani za oddajanje predvidena julij in avgust
Lokalne skupnosti bodo imele možnost zaostrovanja ali omejitve teh pravil. In sicer bodo lahko oddajanje stanovanj v večstanovanjskih stavbah omilili oziroma zaostrili od 30 do 90 dni. V stanovanjih v eno- in dvostanovanjskih stavbah pa možnost zmanjšanja na 30 dni.
Občine bodo lahko najvišje dovoljeno število dni oddajanja stanovanja v koledarskem letu opredelile v splošnih aktih, bodo morale pa presoditi stanje na stanovanjskem trgu in potrebe razvoja turizma.
V sklopu sprejemanja novega zakona o gostinstvu, ki naj bi po sedanjih načrtih kratkoročno oddajanje nepremičnin v večstanovanjskih stavbah turistom omejil na največ 60 dni, ljubljanska občina predvideva, da bosta ta dva meseca julij in avgust. Ostale mesece to v Ljubljani torej ne bo dovoljeno, je danes povedal ljubljanski župan Zoran Janković. A mestna občina nima dovolj kadrov za učinkovit nadzor, za to bodo potrebni ukrepi države, je prepričan župan.
Ministrstvo pričakuje izboljšanje dostopnosti stanovanj
Ministrstvo se je pri pripravi zakona med drugim oprlo na študijo inštituta za upravljanje prostora pri univerzi Manchester Metropolitan. Ta je pokazala, da je omejitev kratkotrajnega najema v Sloveniji nujna, saj da koncentracija privatiziranih stanovanj in nizka dostopnost najemnih stanovanj otežujeta dostop do stanovanj za ranljive skupine, piše STA.
Petkratni porast v zadnjih osmih letih in profesionalizacija te dejavnosti kažeta tudi na trend dolgoročnega izločanja stanovanj s trga dolgotrajnih najemov.
Spremembe se ne bodo zgodile z danes na jutri, a kot je v današnji izjavi pojasnil državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Frangež, pričakujejo, da bo regulacija srednjeročno vplivala tako na zmanjšanje pritiska na najemnine in znižanje najemnin kot tudi na dostopnejšo ceno kvadratnega metra.
“Nevzdržno je, da je ena od najbolj privlačnih podjetniških naložb pri nas naložba v stanovanje. V tem pogledu si na ministrstvu želimo, da se prihranki ljudi in podjetij v večji meri aktivirajo v bolj produktivne podjetniške naložbe,” je dejal.
Sobodajalci pripravljeni iti na ustavno sodišče
Omejevanju oddajanja nepremičnin v kratkoročni najem ostro nasprotujejo predstavniki sobodajalcev, ki vlado med drugim pozivajo k ponovni javni razpravi, je STA poročala včeraj. Na današnjem sestanku s predstavniki ministrstva jim bodo izročili tudi podpise, ki so jih zbrali v ta namen.
Kot so izpostavili, je delež teh stanovanj tako majhen, da regulacija ne bo imela nikakršnega vpliva na cene stanovanj in najemnin na trgu. Če bo vladni predlog potrjen v DZ, so zakon pripravljeni izpodbijati tudi na ustavnem sodišču. Vlada po njihovem z njegovim sprejetjem hiti tudi zato, “ker ve, da imamo dobre argumente, ki ne bodo zdržali njihovih obrazložitev”, je danes povedal namestnik direktorja zavoda Gostoljubnost slovenskih domov Uroš Bude.
Frangež: Sobodajalcem smo šli naproti
Frangež je danes glede pozivov sobodajalcev dejal: “Mi smo vedno pripravljeni prisluhniti vsem legitimnim mnenjem, tudi njihovim, v tem pogledu smo v rešitvah zakonov upoštevali marsikatero njihovo stališče, mislim pa, da tega zakona več ne moremo zaustavljati.”
Kot je pojasnil, so šli sobodajalcem med drugim naproti z drugačno ureditvijo v eno- in dvostanovanjskih hišah in z dvigom splošne omejitve iz 30 na 60 dni, če se seveda lokalne skupnosti ne odločijo drugače.
“V Sloveniji imamo različne razmere. Imamo okolja z visoko obremenitvijo lokalnih sredin s pojavom kratkotrajnega najema, na drugi strani pa so v mnogih okoljih v državi veseli, če k njim pride kak gost, ki na ta način zasede množico praznih nepremičnin,” je po pisanju STA izpostavil državni sekretar.
Po Frangeževih besedah vsi podatki kažejo na nujnost regulacije kratkotrajnih najemov v Sloveniji, zato da čim večji delež stanovanj vrnemo njihovemu osnovnemu namenu – trajnim oblikam bivanja.
Če bi sobodajalci zakon izpodbijali na ustavnem sodišču, so na ministrstvu pripravljeni, še navaja STA. “To je njihova pravica. Mi smo skrbno pretehtali ustavno varovane vrednote, vendar ne le določilo, da je gospodarska pobuda v Sloveniji po ustavi svobodna, pač pa smo to določilo križali tudi z drugimi, denimo tem, da ima lastnina svojo gospodarsko, pa tudi socialno in ekološko funkcijo in da je prepovedano uporabljati lastnino ali uresničevati gospodarsko pobudo v nasprotju z javno koristjo in torej z razvojem nelojalne konkurence,” je poudaril.