Kdo je milijarder, ki poskuša kupiti eno glavnih družbenih omrežij

Ljudje Forbes Slovenija 17. maja, 2024 18.32
featured image

Frank McCourt je leta 2012 za veliko vsoto prodal bejzbolsko ekipo Los Angeles Dodgers. Forbes je preveril, kako milijarder gradi svoj poslovni in medijski imperij in kako ustanavlja konzorcij, s katerim želi kupiti družbeno omrežje TikTok.

17. maja, 2024 18.32

Milijarder in podjetnik Frank McCourt koordinira nastanek ponudbe za nakup družbe TikTok. To dela v sklopu organizacije Project Liberty, prek katere je obljubil 500 milijonov dolarjev za varen in zdrav internet, kjer so podatki uporabnikov v lasti njih samih in ne v lasti tehnoloških velikanov. Med temi so denimo Meta, ki upravlja Facebook, Alphabet, ki ima v lasti Google, in ByteDance, matična družba priljubljenega TikToka.

Projekt Liberty je potencialno ponudbo za nakup TikToka objavil v sredo, poroča Forbes. Partnerja pri poslu sta investicijska banka Guggenheim Securities ter odvetniška pisarna Kirkland & Ellis. Sodelovalo naj bi tudi več vodilnih tehnologov.

Jahanje na valu kritik velikanov

McCourt je v pobudo vstopil ob glasnih kritikah zoper tehnološke velikane, zlasti kitajsko družbo TikTok. “Model moramo razbiti ali ga razviti v nekaj, kar bo posameznikom vrnilo nadzor, možnost odločanja, izbiro, lastništvo in pravice,” je novembra za revijo Forbes dejal 70-letni McCourt. “Tehnologija je ali kitajska ali ameriška. To je vaša izbira.”

McCourt je sicer najbolj znan po nekdanjem lastništvu moštva Los Angeles Dodgers. V zadnjem desetletju se je prek svojega podjetja McCourt Global večinoma posvečal vlaganju okoli 850 milijonov dolarjev, ki jih je dobil od prodaje moštva leta 2012. Denar je vložil v področje športa, nepremičnin, tehnologije, medijev in v investicijsko podjetje, ki se ukvarja z zasebnimi krediti.

Kje namerava dobiti denar

Januarja lani je McCourt odstopil z mesta izvršnega direktorja družbe McCourt Global, da bi se osredotočil na omenjen projekt Liberty. V podjetju vseeno ostaja izvršni predsednik in stoodstotni lastnik. Njegovo premoženje je ocenjeno na 1,4 milijarde dolarjev, zaradi česar se je letos prvič znašel na Forbesovem seznamu milijarderjev – njegovo premoženje je tako daleč od ocenjene vrednosti podjetja ByteDance, 220 milijard dolarjev.

A po navedbah portala Semafor McCourt namerava zbrati denar od fundacij, donacij, pokojninskih skladov in splošne javnosti kot del svojega načrta za prenos računov uporabnikov na protokol, ki naj bi omogočal večji nadzor nad njihovimi digitalnimi identitetami in podatki.

Ponudba za nakup družbe TikTok bo verjetno naletela na veliko konkurenco, med njimi tudi na tehnološke velikane, ki so predmet McCourtovih kritik. A McCourtu glede na široko zastavljeno poslanstvo projekta Liberty velikopotezni načrti niso tuji.

Los Angeles Dodgers med tekmo, na kateri so izgubili proti ekipi Cincinnati Reds
McCourt je bil do leta 2012 lastnik bejzbolske ekipe Los Angeles Dodgers (Foto: PROFIMEDIA)

“Začeti je treba s stališča, da je vse mogoče, nato pa bomo naleteli na izzive in se z njimi spopadali drug za drugim,” je konec lanskega leta dejal o svojem prizadevanju za tehnološko reformo. “Konec koncev ni nobenega zagotovila, da bo karkoli od tega uspešno.”

Začel z razvojem nepremičnin

McCourtove podjetniške korenine segajo v leto 1893, ko je njegov pradedek v Bostonu ustanovil gradbeno podjetje McCourt Company. Študiral je na univerzi Georgetown in leta 1975 diplomiral iz ekonomije. Po študiju se je vrnil v Massachusetts in od osemdesetih let prejšnjega stoletja razvijal nepremičnine v pristanišču Boston Seaport.

Leta 2001 je poskušal kupiti svoj ljubljeni bejzbolski klub Boston Red Sox, a je borbo za lastništvo izgubil proti milijarderjema Johnu Henryju in Tomu Wernerju. Nekaj let pozneje naj bi 24 hektarjev zemljišča na južnem bostonskem obrežju uporabil kot zavarovanje za nakup ekipe Los Angeles Dodgers.

Njegovo sporno obdobje kot lastnika Dodgersov je vključevalo obtožbe o slabem finančnem upravljanju in izogibanju davkom. Končalo se je z vložitvijo prošnje za stečajno zaščito leta 2011. Leta 2012 je Dodgerse prodal za 2,2 milijarde dolarjev, kar je bila takrat največja športna prodaja v zgodovini. Po plačilu davkov in burni razvezi zakona je dobil približno 850 milijonov dolarjev.

McCourt je prodal tudi skoraj vse svoje nepremičnine v Bostonu, večino leta 2006. S tem je začel razprševati svoje naložbe. Zdaj ima v lasti več stavb v prestižnem okrožju v Dallasu ter deleže v poslovnih in stanovanjskih nepremičninah v Kaliforniji, Teksasu in Londonu. McCourt Global je leta 2022 za 363 milijonov dolarjev prodal delež v razvojnem projektu v Miamiju.

Še naprej vlaga tudi v šport

Leta 2014 je njegovo podjetje kupilo polovični delež Global Champions League and Tour, enega najbolj znanih konjeniških tekmovanj, ki ga je leta 2022 prodal za neznano vsoto.

Štiri leta po prodaji Dodgersov je McCourt kupil ugledni francoski nogometni klub Olympique de Marseille za približno 50 milijonov dolarjev. Od takrat je veliko vlagal v ekipo, ki je v sezoni 2021-2022 ustvarila več kot 200 milijonov dolarjev prihodkov, čeprav je ekipa od McCourtovega nakupa izgubila več sto milijonov, je poročal Athletic. Približno v istem času je McCourt ustanovil investicijsko podjetje MGG Investment Group, ki je usmerjeno v zasebne kredite.

Project Liberty se je McCourt odločil ustanoviti leta 2021. Njegov predsednik in vršilec dolžnosti izvršnega direktorja Tomicah Tillemann je dejal, da se osredotočajo na raziskave, politično zastopanje in naložbe v tehnologijo, da bi ljudem pomagali imeti večji nadzor nad svojimi podatki in digitalnimi identitetami. Projekt ima raziskovalni del v sodelovanju s francosko raziskovalno univerzo Sciences Po, Georgetownom in Stanfordom. Financirajo raziskovalne projekte, povezane z lastništvom podatkov in družbenimi mediji.

Politično zastopanje poteka v obliki prireditev, med katerimi so tudi dogodki, ki so jih izvedli ob izdaji McCourtove knjige na omenjeno temo. Napisal jo je skupaj z Michaelom Caseyjem iz podjetja CoinDesk in je bila objavljena marca.