Kdo so najbolje plačani teniški igralci na svetu – sprememba na vrhu

Lestvice Forbes 9. septembra, 2024 05.25
featured image

Forbes je 17. leto zapored sestavil lestvico desetih največjih zaslužkarjev med tenisači. Nekateri so na lestvici, čeprav jim je iz naslova turnirskih nagrad na račun kapnilo bore malo.

9. septembra, 2024 05.25

Srbski tenisač Novak Đoković je od leta 2003, ko je vstopil med profesionalce, zbral rekordnih 24 posamičnih zmag na turnirjih za grand slam, s čimer se uvršča med najboljše tenisače vseh časov.

Ne glede na to, koliko naslovov je osvojil, pa se vse do upokojitve Rogerja Federerja leta 2022 ni uvrstil višje od drugega mesta Forbesove lestvice najbolje plačanih teniških igralcev. Lestvica se oblikuje za 12-mesečno obdobje med odprtim prvenstvom (OP) ZDA, ki je vsako leto od konca avgusta do začetka septembra.

Đoković je tako šele lani prvič postal najbolje plačani teniški igralec. Na igrišču in zunaj njega je po izračunih Forbesa skupaj zaslužil 38,4 milijona dolarjev (slabih 35 milijonov evrov).

Na čelu lestvice pa je ostal zgolj eno leto. Letos je namreč na vrh skočil veliki tekmec 37-letnega srbskega zvezdnika, 21-letni Španec Carlos Alcaraz. Forbes njegove zaslužke ocenjuje na 42,3 milijona dolarjev (dobrih 38 milijonov evrov). Gre za bruto prejemke v zadnjih 12 mesecih (torej med lanskim in letošnjim OP ZDA) pred davki in provizijami agentom.

Đoković, ki je prav proti Alcarazu izgubil zadnja dva finala Wimbledona, a nato Španca porazil v dvoboju za zlato olimpijsko medaljo v Parizu, je s 37,2 milijona dolarjev (slabih 34 milijonov evrov) pristal na drugem mestu.

Glavna prednost Alcaraza zunaj igrišča

Đoković še vedno vodi v kategoriji turnirskih nagrad z 12,2 milijona dolarjev (okoli 11 milijonov evrov) zaslužka, medtem ko je Alcaraz na igrišču zaslužil 10,3 milijona dolarjev (9,3 milijona evrov).

Španec pa je precej uspešnejši zunaj igrišča. Po ocenah mu namreč sponzorske pogodbe (vključno z Nike, Rolex in BMW) navržejo zajetnih 32 milijonov dolarjev (okoli 29 milijonov evrov). Dodaten milijon ali dva mu samo s tem, ko se na njih pojavi, prinesejo še ekshibicijski nastopi.

Rekordno 2020

Deset najbolje plačanih teniških igralcev na svetu je v zadnjih 12 mesecih skupaj zaslužilo okoli 246 milijonov dolarjev (dobrih 222 milijonov evrov). To je sicer daleč od rekordnega leta 2020, ko je prvih deset skupaj zaslužilo okoli 343 milijonov dolarjev (310 milijonov evrov). Dve petini tega, približno 142 milijonov dolarjev (dobrih 128 milijonov evrov), je kapnilo v žep Rogerju Federerju in Sereni Williams. Je pa bera zaslužkov v zadnjem letu za okoli 26 odstotkov presegla predhodno leto, ko je skupni zaslužek najboljše deseterice znašal 196 milijonov dolarjev (okoli 177 milijonov evrov).

Povprečna starost prve deseterice se sicer zadnja leta niža, letos je le 26 let. Starejša od 30 let sta le Đoković in Španec Rafael Nadal, ki sicer s 23,3 milijona dolarjev (okoli 21 milijonov evrov) letnega zaslužka zaseda 6. mesto. Za primerjavo, v letu 2020 je bila povprečna starost deseterice še malo pod 30 let.

Sprememba je tudi v razmerju žensk in moških, saj je na letošnji lestvici ena igralka manj. Medtem ko je bilo razmerje v predhodnem 12-mesečnem obdobju poravnano s po petimi moškimi in ženskimi predstavniki, so tokrat na lestvici štiri tenisačice in šest tenisačev. Kljub temu pa je tenis eden izmed redkih pomembnejših profesionalnih športov, v katerem so zaslužki športnikov in športnic primerljivi.

Federerjevi “astronomski” zaslužki še nedosegljivi

Ne glede na vrtoglave zaslužke trenutno najbolje plačanih teniških igralcev pa so ti še daleč od prilivov najbolje plačanega tenisača v zgodovini, Rogerja Federerja, ki je bil na vrhu lestvice vse od leta 2007 do upokojitve. Po pisanju Forbesa gre Federerju dobro tudi po upokojitvi; v zadnjem letu je prejel okoli 90 milijonov dolarjev (dobrih 81 milijonov evrov).

Španec bi po mnenju avtorjev lestvice morda nekoč utegnil preseči Federerja. Še ne 22-letni igralec je namreč osvojil že štiri turnirje za grand slam, poleg tega je privlačen tudi za sponzorje.

Najbolje plačani teniški igralci 2024


#1 Carlos Alcaraz – 42,3 milijona dolarjev

Starost: 21 | Država: Španija | Zaslužek na igrišču: 10,3 milijona dolarjev | Zaslužek zunaj igrišča: 32 milijonov dolarjev

Carlos Alcaraz
Carlos Alcaraz (Foto: PROFIMEDIA)

Alcaraza, ki blesti na peščeni podlagi, so takoj začeli primerjati z njegovim rojakom Nadalom. To se je še okrepilo po tem, ko sta se igralca marca pomerila v ekshibicijskem obračunu Netflix Slam in nato na olimpijskih igrah v Parizu združila moči v dvojicah. Junija je Alcaraz osvojil pariški turnir za grand slam, kjer je pred tem leta kraljeval Nadal. Alcaraz je letos osvojil tudi srebrno olimpijsko medaljo v posamični konkurenci in je trenutno tretji na svetovni lestvici. V olimpijskem finalu ga je porazil Đoković. Zunaj igrišča mladi Španec med drugim sodeluje s podjetji LVMH, Rolex, BMW, Babolat, Calvin Klein in proizvajalcem sončnih krem ISDIN. Za Alcaraza se je ogrel tudi najbolj priljubljen ponudnik pretočnih vsebin Netflix, ki bo prihodnje leto začel predvajati dokumentarno serijo o mladem španskem teniškem zvezdniku. Tudi to se bo poznalo na Alcarazovem bančnem računu.


#2 Novak Đoković – 37,2 milijona dolarjev

Starost: 37 | Država: Srbija | Zaslužek na igrišču: 12,2 milijona dolarjev | Zaslužek zunaj igrišča: 25 milijonov dolarjev

Novak Đoković
Novak Đoković (Foto: PROFIMEDIA)

Đoković je leto 2023 končal na prvem mestu ATP lestvice in tako postal najstarejši igralec na vrhu lestvice v zgodovini. Trenutno se Srb uvršča na drugo mesto. Đoković je izjemno kariero letos kronal še z zlato olimpijsko medaljo. Kljub razhodu z dolgoletnim menedžerjem je ohranil donosne sponzorske pogodbe s številnimi vrhunskimi blagovnimi znamkami, kot so Asics, Head, Hublot in Lacoste.


#3 Coco Gauff – 27,1 milijona dolarjev

Starost: 20 | Država: ZDA | Zaslužek na igrišču: 7,1 milijona dolarjev | Zaslužek zunaj igrišča: 20 milijonov dolarjev

Coco Gauff
Coco Gauff (Foto: PROFIMEDIA)

Trenutno tretja igralka WTA lestvice Američanka Coco Gauff je najbolje plačana teniška igralka. Veliki preboj ji je uspel leta 2023, ko je osvojila OP ZDA. Letos je osvojila tudi OP Francije v dvojicah. Že 11 let sodeluje z linijo za nego las Carol’s Daughter. Sponzorskemu portfelju je nedavno dodala še Naked Brand juices in Fanatics, prav tako stoji za novo kolekcijo oblačil in dodatkov znamke American Eagle. Na nedavno končanih olimpijskih igrah v Parizu je bila poleg NBA zvezdnika LeBrona Jamesa nosilka ameriške zastave na odprtju iger.


#4 Iga Swiatek – 26,7 milijona dolarjev

Starost: 23 | Država: Poljska | Zaslužek na igrišču: 11,7 milijona dolarjev | Zaslužek zunaj igrišča: 15 milijonov dolarjev

Iga Swiatek
Iga Swiatek (Foto: PROFIMEDIA)

Številka ena na trenutni WTA lestvici Poljakinja Iga Swiatek je na igrišču zaslužila kar 11,7 milijona dolarjev, kar je takoj za Đokovićem drugi najvišji prihodek med teniškimi igralci v zadnjem letu. To ima dodatno težo zaradi dejstva, da so denarni skladi na ženskih turnirjih nekoliko nižji od tistih na moških turnirjih. Med vidnejšimi letošnjimi uspehi sta posamična bronasta medalja na olimpijskih igrah v Parizu ter zmaga na Italian Open. Zunaj igrišča sta njuni najbolj donosni sponzorski pogodbi s podjetjema Lego in Lancôme.


#5 Jannik Sinner – 26,6 milijona dolarjev

Starost: 23 | Država: Italija | Zaslužek na igrišču: 11,6 milijona dolarjev | Zaslužek zunaj igrišča: 15 milijonov dolarjev

Jannik Sinner
Jannik Sinner (Foto: PROFIMEDIA)

Za Italijanom Jannikom Sinnerjem je izjemno razburljivo leto, tudi zaradi dopinške afere, zaradi katere se je moral odpovedati denarni nagradi in točkam, osvojenim na turnirju v Indian Wellsu. Ker je bilo naknadno ugotovljeno, da je bil doping posledica kontaminacije in v telo ni bil vnesen namerno, Sinnerju ni bilo treba narediti tekmovalnega premora. Sinner, ki je moral zaradi zdravstvenih težav izpustiti olimpijske igre v Parizu, je vrhunec sezone dosegel z zmago na OP Avstralije. To je bil njegov prvi grand slam, kakor tudi prvi po 48 letih za Italijo. Slavje v Avstraliji ga je izstrelilo na prvo mesto lestvice ATP, osvojil pa je tudi turnir v Cincinnatiju. Odlično sezono je zaokrožil z zmago na letošnjem OP ZDA, ko je v finalu zanesljivo ugnal domačina Taylorja Fritza. Prihodki zunaj igrišča mu zagotavljajo sponzorske pogodbe z linijo za nego kože La Roche-Posay in De Cecco pasta ter sodelovanje z Gucci, Lavazza coffee in Rolex.


#6 Rafael Nadal – 23,3 milijona dolarjev

Starost: 38 | Država: Španija | Zaslužek na igrišču: 0,3 milijona dolarjev | Zaslužek zunaj igrišča: 23 milijonov dolarjev

Rafael Nadal
Rafael Nadal (Foto: PROFIMEDIA)

Nekdaj številka ena Rafael Nadal se že nekaj časa spogleduje z upokojitvijo. To se odraža tudi na igrišču, saj je v zadnjih 19 mesecih odigral le šest ATP turnirjev. Nazadnje se je umaknil z OP ZDA, zaigral pa naj bi na prihajajočem Laverjevem pokalu v Berlinu. To se je poznalo tudi pri prihodkih, pridelanih na igrišču. Čeprav bi takšna nedejavnost za večino igralcev pomenila tudi drastičen upad sponzorskih sredstev zunaj igrišča, to pri 22-kratnemu zmagovalcu turnirjev za gran slam ne velja. Nadalovi dolgoletni sponzorji mu namreč ostajajo ob strani. Z avtomobilskim velikanom KIA je tako nedavno obeležil že 20. obletnico sodelovanja. Ob tem je podpisal še nekaj novih sponzorskih pogodb, postal pa je tudi delničar podjetja Playtomic, ki je ustvarilo aplikacijo, s katero lahko teniški igralci delijo svoje aktivnosti (podobno kot aplikacije za kolesarstvo). Ob tem je skupaj z Rogerjem Federerjem sklenil še sodelovanje v kampanji modnega velikana Louis Vuitton. Postal je tudi ambasador teniške zveze Savdske Arabije, kar mu bo po ocenah poznavalcev navrglo sedemmestni znesek. Nadal tako kljub teniškemu zatonu – trenutno zaseda 154. mesto na ATP lestvici, ostaja trdno med največjimi zaslužkarji.


#7 Daniil Medvedev – 20,3 milijona dolarjev

Starost: 28 | Država: Rusija | Zaslužek na igrišču: 7,3 milijona dolarjev | Zaslužek zunaj igrišča: 13 milijonov dolarjev

Daniil Medvedev
Daniil Medvedev (Foto: PROFIMEDIA)

Rus Daniil Medvedev, ki na lestvici ATP zaseda 5. mesto, je v karieri sicer osvojil le en turnir za grand slam (OP ZDA leta 2021), vendar se je ob tem uvrstil v pet finalov na največjih turnirjih. Zadnji finale je odigral na letošnjem OP Avstralije, v katerem je klonil proti Sinnerju. Z maratonskim melbournskim finalom je Medvedev postavil tudi rekord po odigranem številu setov (31) na posameznem turnirju za grand slam. Medvedevu zunaj igrišč največ sponzorskih sredstev prinaša sodelovanje s podjetjem, ki izdeluje slušalke za igralce računalniških iger HyperX, ter izdelovalcema računalniških iger EA Sports in Ubisoft. Lani je postal tudi solastnik organizacije za e-športe M80.


#8 Naomi Osaka – 14,6 milijona dolarjev

Starost: 26 | Država: Japonska | Zaslužek na igrišču: 0,6 milijona dolarjev | Zaslužek zunaj igrišča: 14 milijonov dolarjev

Naomi Osaka
Naomi Osaka (Foto: PROFIMEDIA)

Nekdanja številka ena ženskega tenisa Japonka Naomi Osaka se je po skoraj letu in pol odsotnosti zaradi poškodbe in pozneje rojstva otroka januarja znova vrnila na igrišče. Trenutno 88. igralka sveta se bo zdaj skušala vrniti na pota stare teniške slave, ko je do svojega 23 leta osvojila kar štiri grand slame. Nastop na letošnjem OP ZDA, kamor se je uvrstila prek povabila organizatorja, se ji ni najbolje posrečil, saj se je poslovila že v drugem krogu. Svoje težave ob vračanju na teniški prestol že vse od vrnitve odkrito deli tudi z javnostjo, predvsem prek svojega profila na Instagramu, kjer ima 2,8 milijona sledilcev. Njen odkriti pristop pa očitno dobro deluje pri sponzorjih. Tako je pred kratkim sklenila nova sodelovanja s podjetji Etsy, Maybelline, Meta AI in ZICO Coconut Water. Poleg tega je njeno medijsko podjetje Hana Kuma nedavno začelo s programom za ustvarjanje kampanj blagovnih znamk za golfiste LPGA Tour. Hana Kuma ustvarja tudi japonske animacije za odraslo občinstvo, v katerih Osaka nastopa kot glasovna igralka, hkrati pa je tudi izvršna producentka.


#9 Casper Ruud – 13,9 milijona dolarjev

Starost: 25 | Država: Norveška | Zaslužek na igrišču: 3,9 milijona dolarjev | Zaslužek zunaj igrišča: 10 milijonov dolarjev

Casper Ruud
Casper Ruud (Foto: PROFIMEDIA)

Norvežan Casper Ruud, trenutno osmi igralec na ATP lestvici, je v dosedanji karieri osvojil 12 ATP turnirjev, zadnjega maja letos v Ženevi. Čeprav je enajst od teh osvojil na peščeni podlagi, je lahko, ko mu to dopušča zdravje, konkurenčen na vseh podlagah. Je namreč edini teniški igralec v moški konkurenci, star 25 let ali manj, z vsaj 100 zmagami tako na trdi podlagi kot pesku. Zunaj igrišča Ruud sodeluje s številnimi sponzorji, nedavno je v portfelj dodal še izdelovalca ur Fleming, švedsko banko Handelsbanken in avtomobilskega velikana Renault.


#10 Aryna Sabalenka – 13,7 milijona dolarjev

Starost: 26 | Država: Belorusija | Zaslužek na igrišču: 6,7 milijona dolarjev | Zaslužek zunaj igrišča: 7 milijonov dolarjev

Aryna Sabalenka
Aryna Sabalenka (Foto: PROFIMEDIA)

Druga igralka z WTA lestvice Belorusinja Aryna Sabalenka je januarja osvojila drugi zaporedni OP Avstralije, nato pa je bila zaradi poškodbe rame primorana prekiniti s turnirskim nastopanjem. Izpustila je tudi olimpijski nastop, a se nato sredi avgusta zmagovalno vrnila na turnirju v Cincinnatiju. V finalu je premagala trenutno šesto igralko sveta Američanko Jessico Pegula in se tako znova povzpela na drugo mesto WTA lestvice. Vlogo glavne favoritinje je upravičila tudi na letošnjem OP ZDA, kjer je v finalu premagala domačinko Jessico Pegula. Lani jo je v finalu OP ZDA premagala Gauff. Izven igrišč je pred kratkim sklenila sodelovanje z verigo zdravih smutijev Oakberry in izdelovalcem slušalk Master & Dynamic.


Avtor članka je Brett Knight.