Hrvaški otoki, ki so na prodaj: kupce pogosto odvrne ena stvar

featured image

Ne boste jih našli na portalih za nepremičnine, saj imajo lastniki raje anonimnost, za Fobres Hrvaška pojasnjuje nepremičnini posrednik pri Broker Real Estate Darko Radelja.

7. julija, 2024 11.39

Številni zvezdniki imajo v svojem nepremičninskem portfelju ob luksuznih vilah in domovih tudi otoke. Tudi Leonardo di Caprio, Johnny Depp in Shakira.

Veliko zanimanja je tudi za otoke v naši soseščini, na Jadranu.

Po poročanju Forbes Hrvaška se na Jadranu trenutno prodaja okoli šest otokov, vendar pa pri mnogih veljalo pravila, ki hitro zmanjšajo število zainteresiranih kupcev, je za Fobres Hrvaška pojasnjuje Darko Radelja.

Nekateri otoki imajo neugodna urbanistična pravila in zato niso zanimivi za kupce, ki iščejo mir in zasebnost ter na otoku ne bi radi imeli restavracij in privezov. Takšnih otokov je zelo malo, opozarja Radelja.

Koliko hrvaških otokov je bilo doslej prodanih, ni znano, saj se ne prodajalci ne kupci ne želijo izpostavljati.

V agenciji Broker nepremičnine trdijo, da poznajo vsaj šest ali sedem otokov, ki so trenutno na trgu. Cene pa so odvisne od lokacije, terena in stanja na otoku, torej tega, kaj je tam že zgrajeno. Za otok v Jadranu boste morali tako odšteti od nekaj pa vse do 20 milijonov evrov.

“Gradnja na nenaseljenih otokih je izjemno stroga, skoraj nemogoča, če ni tam vsaj nekaj ruševin. Takšni otoki so praviloma izven gradbenega območja, kar pomeni, da ni mogoče graditi nobenega objekta. Možna je samo prenova ali rekonstrukcija v okviru obstoječih gabaritov ali morebiti gradnja manjšega poslovnega objekta,” težavo morebitnih kupcev hrvaških otokov pojasnjuje Radelja.

Zaradi strogih pravil se nekateri raje odločijo za večjo posest

Ko kupcem predstavijo stroga pravila, pod katerimi bi morebiti na praznem otoku lahko gradili, se ti praviloma raje odločilo za nakup večjega zemljišča na manjšem, redko poseljenem otoku, kjer so nepremičnine dovolj oddaljene ena od druge, pravi nepremičninski agent.

Eden takšnih primerov je nenaseljen otok pri Zadru, kjer se prodajata dve vili s skupno 280 kvadratnimi metri. Zgradili so ju leta 2013, skupno pa imata 47.500 kvadratnih metrov veliko posest. Cena je znana le po povpraševanju.

Še ena luksuzna mediteranska kamnita hiša pa se prodaja na samotnem otoku blizu Trogirja. Hiša je bila zgrajena leta 2011 in je obdana z borovim gozdom in dalmatinskim rastlinjem. Posest ima 8.420 kvadratnih metrov, ki jih obdaja kamnit zid. Cena je postavljena pri 3,5 milijona evrov.

Zadar prodaja
(Foto: Broker Real Estate)

Zahteven proces

Zasebni otoki so pogosto v družinski lasti, kar pomeni, da lastništvo ni vpisano le na eno osebo, temveč je lastnikov več. To pomeni, da je težje doseči konsenz za prodajo.

Če pa je otok v lasti države, običajno ni naprodaj, ampak je možno skleniti koncesijo za več deset let. Pri tem pa je treba upoštevati stroge pogoje gradnje, ki so bili opredeljeni že v koncesijski pogodbi, pojasnjuje Radelja.

Upoštevati je treba tudi, da je obalni pas zaščiten z zakonom in ne more postati zasebna lastnina, saj ima vsakdo pravico dostopa do tega pasu.

Največji izziv pa je, pravi nepremičninar, uskladiti želje kupca z željami prodajalca, hkrati pa se želje strank ujemajo s črko zakona, ki se nanaša na manjše otoke.