Cinkarna Celje v prvih devetih mesecih podvojila dobiček

Posel Kaja Stepančič 29. novembra, 2024 09.07
featured image

V prvih treh četrtletjih je Cinkarna Celje prihodke od prodaje povečala na 153,5 milijona evrov, čisti dobiček pa podvojila na 14,6 milijona evrov.

29. novembra, 2024 09.07

Cinkarna Celje je v obdobju od januarja do septembra ustvarila 153,5 milijona evrov prihodkov od prodaje, kar je za 13 odstotkov več kot v enakem obdobju lani, ko so znašali 136,1 milijona evrov. Čisti dobiček je dosegel 14,6 milijona evrov in je bil za enkrat večji kot v lanskih prvih devetih mesecih, je podjetje sporočilo prek spletne strani ljubljanske borze.

Dobiček iz poslovanja (EBIT) je dosegel slabih 18 milijonov evrov, dobiček iz poslovanja, povečan za amortizacijo (EBITDA) pa 27,9 milijona evrov. Slednji je bil v primerjavi z lanskim za 56 odstotkov večji, kar je odraz višje prodaje in znižanja materialnih stroškov surovin in energije.

Skok prodaje na trgih EU, padec v Sloveniji

Prodaja je bila za 13 odstotkov večja od tiste, dosežene v primerljivem obdobju lani, upoštevajoč prilagoditev za prodajo metalurških proizvodov pa za 17 odstotkov večja. Za 20 odstotkov je zrasla na trgih EU, na kar so vplivale višje količine pigmenta in bistveno boljše povpraševanje po bakrovih fungicidih. V Nemčiji, ki je eden njihovih ključnih trgov, podjetje ustvari 27,6 odstotka izvozne prodaje in 25,6 celotne prodaje.

Medtem se je prodaja znižala v Sloveniji, kjer je v primerjavi z lanskimi prvimi devetimi meseci padla za devet odstotkov, na kar je vplivalo predvsem nižje povpraševanje po praškastih lakih in izpad prodaje zaradi ukinitve poslovne enote Metalurgije. Prav tako je upadla v državah bivše Jugoslavije, in sicer za 16 odstotkov.

Najbolj prodajano blago ostaja pigment titanovega dioksida, čigar prodaja se je povečala za 15 odstotkov in nanesla 126,5 milijona evrov. Spomnimo, da je evropska komisija julija uvedla začasne carine na kitajske proizvajalce titanovega dioksida v višini med 14,4 in 39,7 odstotka, namenjenih zaščiti evropskih konkurentov. Po neuradnih informacijah naj bi komisija izglasovala tudi stalne carine, ki bi veljale pet let. Celjska cinkarna je ob tem v poročilu zapisala, da lahko “trajna uvedba znatnejših dodatnih tarif povzroči izboljševanje marž evropskih proizvajalcev”.

Prihodnje leto napovedujejo nižjo poslovno uspešnost

V prvih treh četrtletjih je Cinkarna Celje za strateške investicije v proizvodnjo in optimizacijo procesov namenila 10,1 milijona evrov. Vlagali so predvsem v projekte, ki prispevajo k energetski učinkovitosti, zniževanju stroškov in izboljšanju zakonodajne skladnosti, navaja poročilo. Poleg tega so dodatnih 1,6 milijona evrov avansirali za izvedbo investicij in nabavo proizvodne opreme.

V prihodnjem letu zaradi trenutnih razmer na trgu, napovedi za panogo titanovega dioksida in globalne makroekonomske projekcije predvidevajo nekoliko nižjo poslovno uspešnost, so zapisali v poročilu. V letu 2025 tako načrtujejo 206,3 milijona evrov prihodkov in čisti dobiček v višini 15,3 milijona evrov. Za investicije so predvideli 19,8 milijona evrov, še izhaja iz nerevidiranega poročila podjetja.